x

"Wege" Jamiego Olivera

Kategoria: Lifestyle - książki

To pierwsza w całości wegetariańska książka Jamiego Olivera. Propagator prostego, szybkiego gotowania, restaurator i rewolucjonista brytyjskich stołówek szkolnych w swoich przepisach zawsze wykorzystywał sporo warzyw.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Ta publikacja jest jednak przełomowa, bo skoro ktoś mający taką siłę oddziaływania promuje kuchnię wyłącznie roślinną, to znaczy, że do niej właśnie należy przyszłość. Jamie pokazuje, jak wydobywać z warzyw maksimum smaków i właściwości, zachęcając do eksperymentowania. Książka zawiera przepisy na śniadania, obiady i kolacje, wśród których znajdziemy m.in.: curry i potrawki, zapiekanki, tarty, pierożki, zupy, kanapki, sałatki, pasty, ryż, burgery, placuszki i brunche. Samosy gruszkowo-szpinakowe z chilli, pikantna zupa z pasternaku, ryż po persku, frittata z groszkiem, pomidorami, ricottą i miętą – mamy tu dania ze wszystkich stron świata. Bezpretensjonalna i pełna fantazji fuzja różnych kultur w wykonaniu Jamiego jest szalenie inspirująca. Nie trzeba mięsa, by stworzyć pełne umami smakołyki.

„Wege", Jamie Oliver, wyd. Insignis, 2019. 

Recenzja ukazała się w „Food Service" 11/2019 nr 190.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej