x

Lubisz pizzę? Musisz spróbować tej!

Kategoria: Wydarzenia - otwarte

Nie uwierzycie, jaką pizzę od dziś można zjeść w Warszawie.

MEATamorfozy. Foto: materiały prasowe.
MEATamorfozy. Foto: materiały prasowe.
Pizza to prawdopodobnie najpopularniejsze danie nie tylko we Włoszech, ale również w Polsce i na świecie. Prawdopodobnie najważniejszymi trendami żywieniowym ostatnich miesięcy były z kolei fleksitarianizm, ograniczenie mięsa i roślinne alternatywy białka. Pizza Hut postanowiła połączyć to wszystko w jedną całość.

Pizza Hut (zarządzana przez AmRest) uważnie obserwuje najnowsze trendy i sprawnie na nie reaguje. Dlatego do wszystkich warszawskich restauracji z obsługa kelnerską wprowadzono właśnie specjalną, limitowaną edycję pizzy o nazwie MEATamorfozy. Jej najważniejszym składnikiem jest Beyond Meat, wegańska alternatywa mięsa. Wszystkie pozostałe składniki zostały również szczegółowo wybrane tak, aby idealnie komponowały się ze smakiem bezmięsnego mięsa. Oferta specjalna obejmuje również możliwość bezpłatnej wymiany każdego mięsnego składnika innej pizzy na Beyond Meat (tylko w restauracjach, w których menu znalazła się MEATamorfoza).

– Decyzja Pizza Hut doskonale zamyka rok 2019, który został okrzyknięty rokiem weganizmu m.in. przez "The Economist" – jeden z najbardziej opiniotwórczych magazynów na świecie. Znalazło to odzwierciedlenie w również w decyzjach tych marek, które w swoim DNA nie mają weganizmu. Czy może być coś lepszego niż pizza z dodatkiem roślinnej alternatywy dla mięsa, która smakiem w niczym nie odbiega od zwierzęcego oryginału? Beyond Meat skradło już serca Leonardo DiCaprio i Billa Gates'a, ale co ważniejsze – kradnie również serca coraz bardziej świadomych konsumentów na całym świecie, także w Polsce. Jako Roślinnie Jemy wspieramy i kibicujemy bardziej roślinnym krokom, które podejmuje Pizza Hut Polska i z niecierpliwością czekamy na kolejne! – komentuje decyzję Pizza Hut Weronika Pochylska, Senior Public Relations Manager organizacji Roślinnie Jemy.

Lista restauracji objętych akcją dostępna jest na: www.pizzahut.pl/promo1

Oferta nie jest dostępna w dostawie.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MACIEJ ROSIŃSKI ROZSTAŁ SIĘ Z RESTAURACJĄ AFFOGATO

Pod koniec lutego po 10 latach swoją pracę na stanowisku szefa kuchni łódzkiej restauracji Affogato zakończył Maciej Rosiński.

McDonald’s wspiera szpitale McZestawami Mocy

Zaangażowanie w akcję #WzywamyPosiłki, współpraca z harcerzami, dostarczanie posiłków dla pracowników szpitali - to pierwsze działania sieci McDonald’s wspierające tych, którzy walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Festiwalowy Fine Dining

W dniach 29 sierpnia - 9 września 2018 r. odbędzie się piąta edycja Fine Dining Week. Festiwal poświęcony jest polskiej sztuce restauracyjnej. Pięciodaniowe doświadczenie restauracyjne można zarezerwować na stronie www.FineDiningWeek.pl w festiwalowej cenie 119 zł.

Zimowe Fine Dining Week z menu tematycznym

Po raz pierwszy w historii festiwalu sztuki restauracyjnej Fine Dining Week znani szefowie kuchni zaproszą gości na autorskie pięciodaniowe degustacje tematyczne oparte o ich aktualne pasje i inspiracje z całego świata.

WYJĄTKOWY TYDZIEŃ

Od 25 sierpnia do 3 września w Warszawie odbędzie się trzecia edycja festiwalu Fine Dining Week. Restauracje biorące udział w wydarzeniu przygotują 5-daniowe menu degustacyjne w specjalnej cenie 119 zł.

Transatlantyk Festival po raz kolejny zaprasza na Kino Kulinarne

Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotują w tym roku jedni z najwybitniejszych w Polsce szefów kuchni. To niecodzienne wydarzenie, łączące sztukę filmową i kulinarną, podobnie jak w latach ubiegłych przygotowywane jest we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Berlinale.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej