x

Lubisz pizzę? Musisz spróbować tej!

Kategoria: Wydarzenia - otwarte

Nie uwierzycie, jaką pizzę od dziś można zjeść w Warszawie.

MEATamorfozy. Foto: materiały prasowe.
MEATamorfozy. Foto: materiały prasowe.
Pizza to prawdopodobnie najpopularniejsze danie nie tylko we Włoszech, ale również w Polsce i na świecie. Prawdopodobnie najważniejszymi trendami żywieniowym ostatnich miesięcy były z kolei fleksitarianizm, ograniczenie mięsa i roślinne alternatywy białka. Pizza Hut postanowiła połączyć to wszystko w jedną całość.

Pizza Hut (zarządzana przez AmRest) uważnie obserwuje najnowsze trendy i sprawnie na nie reaguje. Dlatego do wszystkich warszawskich restauracji z obsługa kelnerską wprowadzono właśnie specjalną, limitowaną edycję pizzy o nazwie MEATamorfozy. Jej najważniejszym składnikiem jest Beyond Meat, wegańska alternatywa mięsa. Wszystkie pozostałe składniki zostały również szczegółowo wybrane tak, aby idealnie komponowały się ze smakiem bezmięsnego mięsa. Oferta specjalna obejmuje również możliwość bezpłatnej wymiany każdego mięsnego składnika innej pizzy na Beyond Meat (tylko w restauracjach, w których menu znalazła się MEATamorfoza).

– Decyzja Pizza Hut doskonale zamyka rok 2019, który został okrzyknięty rokiem weganizmu m.in. przez "The Economist" – jeden z najbardziej opiniotwórczych magazynów na świecie. Znalazło to odzwierciedlenie w również w decyzjach tych marek, które w swoim DNA nie mają weganizmu. Czy może być coś lepszego niż pizza z dodatkiem roślinnej alternatywy dla mięsa, która smakiem w niczym nie odbiega od zwierzęcego oryginału? Beyond Meat skradło już serca Leonardo DiCaprio i Billa Gates'a, ale co ważniejsze – kradnie również serca coraz bardziej świadomych konsumentów na całym świecie, także w Polsce. Jako Roślinnie Jemy wspieramy i kibicujemy bardziej roślinnym krokom, które podejmuje Pizza Hut Polska i z niecierpliwością czekamy na kolejne! – komentuje decyzję Pizza Hut Weronika Pochylska, Senior Public Relations Manager organizacji Roślinnie Jemy.

Lista restauracji objętych akcją dostępna jest na: www.pizzahut.pl/promo1

Oferta nie jest dostępna w dostawie.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Nowa kampania Lavazzy w Polsce

Kampania pod hasłem "More than Italian" to odpowiedź marki na zmieniające się trendy na rynku kawy. Celem kampanii jest pokazanie, że Lavazza to nie tylko synonim najwyższej jakości, ale także, że prawdziwa włoska kawa ma rozmaite oblicza.

Transatlantyk Festival

Transatlantyk Festival po raz kolejny zaprasza na Kino Kulinarne - jedną z najpopularniejszych sekcji festiwalu. Obok seansów filmowych widzowie zostaną zaproszeni na pięć wyjątkowych kolacji, które odbędą się w wyjątkowej przestrzeni Hali Maszyn EC1 Łódź.

Jubileuszowa edycja Restaurant Week już 20 października

W dniach 20 - 31 października szefowie kuchni ponad 400. restauracji w kraju zaproszą do stołu mieszkańców 30. polskich miast. Zgodnie z ideą Festiwalu będzie to prawdziwa "Okazja do świętowania". Rezerwacje w festiwalowej cenie 49 zł są już dostępne na www.RestaurantWeek.pl

WKRÓTCE WYPŁYWA TRANSATLANTYK

14-21 lipca br. w Łodzi odbędzie się festiwal filmowy Transatlantyk. Organizatorzy jak co roku przygotowali bogaty program Kina Kulinarnego. Sekcja Kina Kulinarnego odbędzie się w dniach 15-19 lipca 2017.

Ruszyły rezerwacje na Fine Dining Week

Zbliża się 7. edycja Fine Dining Week, festiwalu gwarantującego wyjątkowe przeżycia kulinarne serwowane przez najlepszych szefów kuchni.

PYSZNE.PL OGŁOSIŁO ZWYCIĘZCÓW BEST RESTAURANTS AWARDS

Pizza Winchester w Krakowie zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Pyszne.pl, pokonując ponad 614 nominowanych restauracji w całym kraju. Ich ocena była oparta na kilku czynnikach takich jak: jakość jedzenia, jakość dostawy i liczba recenzji w porównaniu do liczby zamówień.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej