x

Gala Finałowa Monin Cup Junior 2019

Kategoria: Wydarzenia - branżowe

Milena Wysocka zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Barmańskim dla szkół średnich - Monin Cup Junior 2019. W nagrodę będzie reprezentować Polskę w lokalnych zawodach barmańskich Monin w jednym z krajów Unii Europejskiej.

Milena Wysocka zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Barmańskim dla szkół średnich – Monin Cup Junior 2019. Zdjęcie: materiały prasowe.
Milena Wysocka zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Barmańskim dla szkół średnich – Monin Cup Junior 2019. Zdjęcie: materiały prasowe.
Milena Wysocka jest uczennicą Technikum Gastronomicznego w Poznaniu. Jej pasją jest miksologia i szukanie nowych połączeń smakowych. W swojej zwycięskiej recepturze połączyła naturalne aromaty syropu Monin Francuski Karmel oraz Monin Poziomka, uzyskując klimat zbliżających się świąt, czym zachwyciła jury osiągając jako jedyna pułap 100 punktów za same noty degustacyjne.
– Przy tworzeniu receptury drinka Winter Adventure chciałam uzyskać taki smak, który pobudzi kubki smakowe – mówiła Milena Wysocka.  
Drugie miejsce zajęła Nikola Sadlik z Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima w Bielsku-Białej otrzymując w nagrodę szkolenie w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów Patryk Le Nart. Zaprezentowała koktajl Viaje Morado łącząc nowy syrop Monin Bergamotka i syrop Monin Mandarynka z naparem z herbaty Klitorii Ternateńskiej.
– Podróże są nieodłącznym elementem mojego życia codziennego, ponieważ chodzę do klasy o profilu turystycznym. Dlatego inspiracją dla mojego koktajlu były składniki pochodzące z różnych części świata – stwierdza Nikola Sadlik.
Miejsce trzecie, nagrodzone szkoleniem Stowarzyszenia Polskich Barmanów, zajęła reprezentantka Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w ZSRCKU w Kościelcu Beata Wasiak. Jej inspiracją do stworzenia koktajlu Spring Ray, również na bazie nowego syropu Monin Bergamotka, była podróż do Hiszpanii, gdzie poznała lemoniady bergamotkowej.
Gala Finałowa odbyła się 5 grudnia w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie przy ulicy Majdańskiej. Monin Cup Junior to coroczny konkurs barmański organizowany od 2013 roku przez SCM i skierowany do młodzieży szkół średnich z całej Polski. Podczas gali wewnętrznie wybrani reprezentanci ze szkół gastronomicznych mierzą się ze sobą w kategorii „long drink” tworząc koktajle bezalkoholowe z wykorzystaniem produktów Monin.  To jedyny tego typu konkurs barmański dla szkół gastronomicznych w Polsce.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

PINK LOBSTER PONOWNIE ZWYCIĘŻA!

Za nami 17. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’art de la cuisine Martell, która była pod wieloma względami wyjątkowa. Tegoroczny konkurs odbył się w weekend, 1-3 marca na Zamku w Rynie. Do udziału zgłosiło się 55 drużyn, z których jury wybrało 15 finalistów.

PODSUMOWANIE TARGÓW HORECA I ENOEXPO

Od 7 do 9 listopada ofertę zaprezentowało niemal 400 wystawców z różnych stron świata. Wydarzenie sektora gastronomicznego i hotelarskiego tradycyjnie już połączone było ze spotkaniem branży winiarskiej - Targami EnoExpo.

Znamy już wyniki I na świecie turnieju barmańskiego w technologii VR

W Polsce zostały rozegrane pierwsze na świecie rozgrywki dla barmanów w formule eSportowej! W projekcie Stock Prestige Bartender VR League brali udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści sprawdzając swoje umiejętności barmańskie i wiedzę na temat receptur drinków.

Co w menu Kulinarnego Pucharu Polski 2018?

W dniach 2-3 października odbędzie się 18. edycja Kulinarnego Pucharu Polski. Co zaserwują najlepsi kucharze w Polsce? Ich zadaniem będzie przygotowanie przystawki, dania głównego oraz deseru. Wszystko to z wykorzystaniem określonych przez dyrekcję konkursu składników.

Po godzinach

Chefs after hours to cykl spotkań edukacyjnych dla szefów kuchni, młodych kucharzy i dziennikarzy kulinarnych, które będą odbywać się raz na kwartał w Food Lab Studio w Warszawie. Pomysłodawcą spotkań jest Grzegorz Łapanowski.

V Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra

Tegoroczna edycja mistrzostw odbędzie się już 9 marca w Hotelu Atut w Licheniu Starym. Impreza została zorganizowana w ramach Weekendu Kulinarnego.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej