x

Gdzie można zjeść w święta w Warszawie?

Kategoria: Wydarzenia - otwarte

#ŚwiętujŚwięta - Restaurant Week zaprasza okołoświątecznie do restauracji w Warszawie

Przystawka podawana w Komu Komu. Foto: materiały prasowe.
Przystawka podawana w Komu Komu. Foto: materiały prasowe.
Przed świętami oraz aż do 31 stycznia możecie zjeść w 25 wyjątkowych warszawskich restauracjach dzięki świątecznej akcji Restaurant Week. Pełna lista restauracji dostępna jest na stronie https://swieta.restaurantweek.pl/.

Najlepsi szefowie kuchni przygotowali dla gości festiwalu wyjątkowe trzydaniowe świąteczne doświadczenia. Wszyscy pełnoletni goście festiwalu otrzymają ponadto w prezencie świąteczną lampkę Martini Prosecco. Świąteczne stoliki dostępne są zarówno w grudniu, jak i po nowym roku. Dzięki temu spotkania z bliskimi w najlepszych restauracjach można zorganizować w okresie przedświątecznym, ale też podarować pod choinkę (wystarczy wydrukować potwierdzenie rezerwacji).

– Chcemy ułatwić świąteczne spotkania, ale też przede wszystkim ułatwić dokonanie restauracyjnej rezerwacji na prezent – podkreśla Marcin Wawrzeń, Head of Restaurants festiwalu – W czasach rozkwitu niezależnej sceny restauracyjnej trudno o lepszy prezent niż wyjście do jednej z najlepszych warszawskich restauracji z bliskimi.

Zgodnie z festiwalową tradycją rezerwować można każdego dnia do 20.00 na kolejny dzień i wszystkie następne, aż do końca trwania akcji. Ideą okołoświątecznej akcji Restaurant Week jest ułatwienie świątecznych i poświątecznych doświadczeń restauracyjnych z bliskimi. A także umożliwienie zakupu świątecznego prezentu w postaci wyśmienitych doświadczeń restauracyjnych.

 

W festiwalu udział wezmą m.in.: Rest. Baczewskich, Projekt 44, Lobo Bistro, Flambéeria, Art Sushi, Posypane, Taverna Patris.

Wśród najciekawszych potraw znajdziemy: Glazurowane skoki z królika podane na purée z marchwi z chrupiącym jarmużem i kiełkami amarantusa  (w restauracji Les Amis FLAM & BIÈRE), Wegański qurczak w panierce kukurydzianej, frytki z batata, wege mayo, ketchup kimchi (w restauracji Orzo), Financier arachidowy z przyprawą korzenną, włoska beza, wanilia , wytrawna czekolada, marmolada śliwkowa z imbirem (w restauracji Projekt 44) oraz wiele innych popisowych dań i doświadczeń.

Natomiast na stronach internetowych festiwali Fine Dining Week (www.FineDiningWeek.pl) i Restaurant Week (www.RestaurantWeek.pl) trwa przedświąteczna promocja cenowa wcześniejszych rezerwacji na przyszłoroczne wydarzenia. Już dziś warto zapewnić sobie nie tylko jeszcze niższą cenę, ale też dostęp do najlepszych stolików 24 godziny przed innymi. Do każdej wcześniejszej rezerwacji dołączony zostanie piękne świąteczne potwierdzenie do druku. 

Rezerwacje: https://swieta.restaurantweek.pl/

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wspólny stół obejmujący całą Polskę

4 czerwca obchodzić będziemy 30 rocznicę pierwszych wolnych wyborów po II wojnie światowej. Z tej okazji dziennikarka Katarzyna Bosacka stworzyła ogólnopolską akcję "Menu Wolności". Celem jest wspólne, radosne świętowanie daty, która przyniosła wolność w Polsce.

Ruszyły rezerwacje na Fine Dining Week

Zbliża się 7. edycja Fine Dining Week, festiwalu gwarantującego wyjątkowe przeżycia kulinarne serwowane przez najlepszych szefów kuchni.

Żydowskie jedzenie - zapomnienie czy powrót?

25 października o 18:00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Menora InfoPunkt zapraszają do dyskusji nad kuchnią żydowską. Z kolei 27 października o 19:30 organizatorzy zapraszają na kolację do Restauracji Besamim w Muzeum POLIN. Przygotują ją: Liz Alpern i Jeffrey Yoskowitz i Aleksander Baron.

Nowości w Too Good To Go

Świetna wiadomość dla wszystkich pizzomaniaków w Warszawie! Od dziś do walki Too Good To Go z marnowaniem jedzenia włączyła się sieć pizzerii Pizza Hut. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce będzie oferować pozycje ze swojego menu w 15 miejscach w Warszawie.

Jubileuszowa edycja Restaurant Week już 20 października

W dniach 20 - 31 października szefowie kuchni ponad 400. restauracji w kraju zaproszą do stołu mieszkańców 30. polskich miast. Zgodnie z ideą Festiwalu będzie to prawdziwa "Okazja do świętowania". Rezerwacje w festiwalowej cenie 49 zł są już dostępne na www.RestaurantWeek.pl

Transatlantyk Festival

Transatlantyk Festival po raz kolejny zaprasza na Kino Kulinarne - jedną z najpopularniejszych sekcji festiwalu. Obok seansów filmowych widzowie zostaną zaproszeni na pięć wyjątkowych kolacji, które odbędą się w wyjątkowej przestrzeni Hali Maszyn EC1 Łódź.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej