x

Jedz Pij Warszawo

Kategoria: Wydarzenia - kalendarium

Festiwal kulinarny Jedz Pij Warszawo poświęcony najnowszym światowym trendom kulinarnym oraz konwenansom związanym z przygotowaniem i serwowaniem potraw odbędzie się 25 i 26 stycznia w Pałacu Kultury i Nauki.

W ostatni weekend stycznia 2020 r. Pałac Kultury przeistoczy się w plac targowy wypełniony restauracjami, cukierniami i barami. Festiwalowi towarzyszyć będzie wiele atrakcji, m. in. Liga Szefów Kuchni z sekcjami „live cooking” i „food pairing”, pojedynek Roberta Sowy z tatarami, degustacje kulinarnych specjałów historycznej i współczesnej kuchni warszawskiej, pokazy barmańskich mistrzów świata „flair” oraz spotkania z sommelierami, kiperami i enologami.
W strefie wiedzy pasjonaci historii będą mogli uczestniczyć w spotkaniach takich jak „Warszawa kulinarnym Paryżem północy”, „Kultowe bary i restauracje przedwojennej Warszawy” i „Tradycje polskiej gościnności”, a także w zapowiadającej się smakowicie „Kolacji Mistrzów”, w trakcie której gwiazdy ekranu i estrady lat 70-tych i 80-tych opowiedzą o tym, jak i gdzie jadła, piła i bawiła się Warszawa w czasach PRL.
W ramach „Kultury w Pałacu Kultury” Paweł Deląg zaprezentuje swój projekt „Polska Kulturalna” poświęcony kultowym postaciom polskiego kina, a pisarz Grzegorz Kalinowski zaprosi do salonu warszawskiej książki. Podczas warsztatów będzie można się nauczyć m. in. jak otwierać ostrygi i serwować kawior, jak zrobić domową nalewkę, a także jak zostać mistrzem fotografii kulinarnej za pomocą smartphone-a.
Formuła przedsięwzięcia przewiduje specjalną strefę „Wege” ze sceną prelekcji „Wege Warszawa” oraz Street Food Wege Bazar.
Jedz Pij Warszawo nawiązuje pośrednio do tego typu międzynarodowych festiwali i wydarzeń jak Madrid Fusion, Prague Food Festival, Oktoberfest Monachium oraz Bar Convent Berlin. Imprezy te co roku odwiedzane są tłumnie przez miejscowych i przyjezdnych co znacząco zwiększa atrakcyjność tych miast oraz szeroko upowszechnia ich kulinarne i kulturowe dziedzictwo.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej