x

David Seijas - winiarski czarodziej

Kategoria: Wino    05.12.2019

Gościem tegorocznej edycji Varsovino - corocznej największej degustacji hiszpańskich win w Polsce - był David Seijas, sommelier restauracji El Bulli pięciokrotnie uznanej za najlepszą na świecie. Pracował tam aż do zamknięcia lokalu w 2011 r.

David Seijas. Foto: materiały prasowe.
David Seijas. Foto: materiały prasowe.
Dziś wydaje książki o winie, szkoli młodych sommelierów, prowadzi programy propagujące kulturę winiarską w Hiszpanii. Wreszcie – jest winiarzem. Wynajduje małe winiarnie i dzięki wsparciu internautów zbiera pieniądze na produkcję ciekawych win, by móc je prezentować szerokiej publiczności.

Jakie były najważniejsze rzeczy, których nauczył się pan, współpracując z Ferranem Adrią w El Bulli?
Po pierwsze – nauczyłem się ciężkiej pracy. Nie chodzi tylko o długie godziny, ale też o jej intensywność i koncentrację. Po drugie – skromności. Nigdy nie wiemy, kto siedzi przy stole. Może to master sommelier, a może producent wina? W El Bulli powtarzano nam, żeby nie wygłaszać prelekcji przy stoliku. To bardzo ważne, bo nam, sommelierom, często zdarza się dawać gościom bezpłatne lekcje, których oni wcale nie potrzebują. Trzecią rzeczą była kreatywność. Zwykle sommelier nie wykonuje najbardziej kreatywnej pracy w restauracji – szuka i serwuje wina, układa kartę. Jeszcze dziesięć, piętnaście lat temu nie zwracałem uwagi na część twórczą mojej pracy. Dziś uważam ją za kluczowy aspekt przy procesie dobierania wina do jedzenia.

Stwierdził pan że, istotniejsza w łączeniu wina i jedzenia nie jest część naukowa, ale emocjonalna.
Na ten proces składają się trzy elementy. Po pierwsze, nauka i zasady. Drugą część stanowi komunikacja. Osoba, która opowiada o winie, ma ogromny wpływ na jego odbiór. Trzeci element to gość i jego odczucia. Nie umiem powiedzieć, która jest najważniejsza.

Powiedział pan też, że największym błędem restauracji jest brak sommeliera lub specjalisty od karty napojów.
Nie wiem, czy to największy błąd. Są większe, jak serwowanie złego jedzenia. Ważne jest, żeby w restauracji byli ludzie znający się na winie. Wynikają z tego same korzyści. Właściciel więcej zarobi, a goście będą szczęśliwsi, bo mogą porozmawiać o winie czy gastronomii.

Ostatnio zaczął pan produkować wino.
Kiedy w 2011 r. zamknęło się El Bulli, zacząłem myśleć o tym, co dalej. Przez 3-4 lata pisałem o winie dla El Bulli Foundation. Po historii z drogimi winami w gwiazdkowych restauracjach chciałem pokazać ludziom, że wino z mało znanych regionów może być również naprawdę dobre. Wielu moich współpracowników z El Bulli założyło swoje restauracje. Fantazjowałem, by ich odwiedzać z moim własnym winem. Zacząłem więc od korzeni. Mój ojciec jest z Galicji, a mama z Katalonii. Jedno wino jest z Galicji, drugie z Empordà – winnica znajduje się tuż przy El Bulli.

Jakie cechy powinien mieć dobry sommelier?
Pasję, wiedzę, radość ze spędzania czasu z innymi ludźmi, znajomość języków obcych. Sommelier powinien być dobrym zaopatrzeniowcem, który potrafi rozmawiać z producentami i hurtowniami. Musi być biegły w liczbach. Ludzie nie myślą o tej części naszej profesji, a to bardzo ważne. Gdy kupisz 60 butelek wina, nie możesz o nich zapomnieć, bo to generuje straty. Trzeba mieć kontrolę nad zaopatrzeniem.

Jakiej rady udzieliłby pan sommelierom, którzy chcieliby iść w pana ślady?
W wolnej chwili odwiedzajcie regiony winiarskie, rozmawiajcie z ludźmi. Możecie się dużo nauczyć z książek, ale to nic w porównaniu z wizytą w danym regionie. Uczcie się i bądźcie skromni. Jesteśmy tylko kelnerami serwującymi wino, a nie gwiazdami albo znanymi szefami kuchni.

Wywiad ukazał się w „Food Service" 10/2019 nr 189.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

10 pytań do Natalii Stankiewicz

Natalia Stankiewicz zajmuje stanowisko head sommeliera w restauracji Opasły Tom w Warszawie. W 2016 r. prowadziła seminaria na targach Wine Expo Poland. W wolnych chwilach uczestniczy w seminariach i degustacjach, ciągle się doskonaląc.

Najlepsze 3 wina degustacji VARSOVINO

15. edycja degustacji win hiszpańskich Varsovino odbyła się 24 września w Warszawie. Tego samego dnia znany sommelier David Seijas zaprezentował klasyki oraz ciekawostki z najważniejszych regionów Hiszpanii. Oto trzy wina, na które warto zwrócić uwagę.

POLSKIE WINA NAGRODZONE

17 czerwca po raz piąty w poznańskiej restauracji Spot miał miejsce całodzienny cykl wydarzeń poświęconych polskim winom i cydrom. Z roku na rok jakość polskiego wina wzrasta. Udowodniły to m.in. wyniki konkursu "Polskie korki 2018".

WINOBRANIE 2017

Tegoroczne winobranie dobiegło końca w Niemczech niespotykanie wcześnie. Łącznie w roku 2017 można będzie liczyć na wino dobrej lub bardzo dobrej jakości, jednak będą to stosunkowo niewielkie zbiory.

Zielona rewolucja, czyli o winie ze zrównoważonej produkcji

Ok. 85% win z Kalifornii produkowanych jest w zrównoważony sposób. Liczba ta będzie rosła, bo zainteresowanie rynku takimi trunkami jest duże. O najnowszych trendach w tej dziedzinie rozmawiamy
 z Allison Lengauer Jordan, dyrektorką Kalifornijskiego Stowarzyszenia Zrównoważonej Produkcji Winorośli.

15 lat z Generation Riesling

Generation Riesling to największe na świecie stowarzyszenie młodych winiarzy liczące około 530 członków. Właśnie obchodzi 15 rocznice powstania.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej