x

Pudding karmelowy

Kategoria: Karta - dania    29.11.2019

Pudding karmelowy (dla 10 osób) według przepisu Bartka Kieżuna.

KARMEL:
250 G CUKRU
125 ML GORĄCEJ WODY
SZCZYPTA SOLI

BEZA:
12 BIAŁEK
300 G CUKRU
ŁYŻKA KARMELU

SKŁADNIKI:
CUKIER
WODA
JAJKO
SÓL
KARMEL

Cukier łączymy z solą i wodą w rondlu i podgrzewamy. Kiedy zawrze, gotujemy przez chwilę – trzeba pilnować, by karmel zbrązowiał, i wyłączyć gaz, żeby się nie przypalił. Dolewamy 2 łyżki wody i mieszamy. Gdy karmel stygnie, nagrzewamy piekarnik do 170°C. Białka ubijamy w dużej misce, najpierw na średnich obrotach, potem na wyższych, dodając stopniowo cukier, a później łyżkę karmelu. Kiedy piana będzie sztywna, a między palcami nie będzie można wyczuć kryształków cukru, to już prawie koniec pracy. Formę z kominem oblewamy przestudzonym, ale płynnym karmelem, sylikonową packą rozprowadzając go równomiernie po całej powierzchni. Jeśli karmel stężał za bardzo, można go nieco podgrzać, ale trzeba uważać, by nie przesadzić, bo zgorzknieje! Potem przekładamy tam bezę, a na koniec parokrotnie uderzamy formą w blat, by pozbyć się ze środka pęcherzyków powietrza. Pieczemy w kąpieli wodnej przez 15 minut, potem zostawiamy w wyłączonym i zamkniętym piekarniku na kolejnych 20. Wyciągamy z kąpieli wodnej i odstawiamy na kwadrans do wystudzenia. Ostatni etap to ogrzanie na gazie foremki, by rozpuścić karmel i umożliwić bezie wypadnięcie z niej. Trzeba to robić z wyczuciem! Można też nieco ogrzać boki formy, a potem przykryć ją talerzem, na którym chcemy zaprezentować pudding, i odwrócić całość do góry nogami. Beza się z niej wysunie, a jeśli będzie w niej za dużo karmelu, to wypłynie on w formie sosu.

Przepis ukazał się w „Food Service" 10/2019 nr 189.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Tropem topinamburu

Trudno go upolować na straganach, ale przy odrobinie szczęścia jest to możliwe. Warto, bo niejeden restauracyjny gość chętnie spróbuje, jak smakuje warzywo, którego być może jeszcze nie zna.

Polacy przy grillu - klasycznie czy nowocześnie?

Zwyczaj wspólnego grillowania jest popularny w Polsce od wielu lat. Sezon grillowy to z kolei jeden z najdłuższych okresów w gastronomii. Co więcej, z sezonu na sezon obserwujemy jego rozciąganie w czasie.

KISZONKI

Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwacji żywności. Stosowano ją w wielu wersjach na całym świecie. Polega na wywołaniu fermentacji mlekowej i wytworzeniu kwasu mlekowego, który zapobiega psuciu się żywności.

Czarny czosnek - nowy trend z Korei

Rynek superfoods podbija nowy produkt - czarny czosnek. To swojska roślina, która poddana kilkutygodniowemu procesowi starzenia staje się prawdziwym kulinarnym złotem. Oprócz dobroczynnych właściwości zdrowotnych ma coś, co gwarantuje mu zainteresowanie najlepszych szefów kuchni - pełen umami smak.

Dlaczego kochamy chleb? Wyjaśniają specjaliści z piekarni Chaud Pain

16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba. Przy tej okazji specjaliści z warszawskiej piekarni rzemieślniczej Chaud Pain wyjaśniają, z czego wynika miłość do tego wypieku - zarówno w Polsce, jak i we Francji.

Barszcz czerwony

Barszcz czerwony według przepisu Beaty Śniechowskiej i Tomasza Czechowskiego - właścicieli Bistro Młoda Polska we Wrocławiu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej