x

Pudding karmelowy

Kategoria: Karta - dania

Pudding karmelowy (dla 10 osób) według przepisu Bartka Kieżuna.

KARMEL:
250 G CUKRU
125 ML GORĄCEJ WODY
SZCZYPTA SOLI

BEZA:
12 BIAŁEK
300 G CUKRU
ŁYŻKA KARMELU

SKŁADNIKI:
CUKIER
WODA
JAJKO
SÓL
KARMEL

Cukier łączymy z solą i wodą w rondlu i podgrzewamy. Kiedy zawrze, gotujemy przez chwilę – trzeba pilnować, by karmel zbrązowiał, i wyłączyć gaz, żeby się nie przypalił. Dolewamy 2 łyżki wody i mieszamy. Gdy karmel stygnie, nagrzewamy piekarnik do 170°C. Białka ubijamy w dużej misce, najpierw na średnich obrotach, potem na wyższych, dodając stopniowo cukier, a później łyżkę karmelu. Kiedy piana będzie sztywna, a między palcami nie będzie można wyczuć kryształków cukru, to już prawie koniec pracy. Formę z kominem oblewamy przestudzonym, ale płynnym karmelem, sylikonową packą rozprowadzając go równomiernie po całej powierzchni. Jeśli karmel stężał za bardzo, można go nieco podgrzać, ale trzeba uważać, by nie przesadzić, bo zgorzknieje! Potem przekładamy tam bezę, a na koniec parokrotnie uderzamy formą w blat, by pozbyć się ze środka pęcherzyków powietrza. Pieczemy w kąpieli wodnej przez 15 minut, potem zostawiamy w wyłączonym i zamkniętym piekarniku na kolejnych 20. Wyciągamy z kąpieli wodnej i odstawiamy na kwadrans do wystudzenia. Ostatni etap to ogrzanie na gazie foremki, by rozpuścić karmel i umożliwić bezie wypadnięcie z niej. Trzeba to robić z wyczuciem! Można też nieco ogrzać boki formy, a potem przykryć ją talerzem, na którym chcemy zaprezentować pudding, i odwrócić całość do góry nogami. Beza się z niej wysunie, a jeśli będzie w niej za dużo karmelu, to wypłynie on w formie sosu.

Przepis ukazał się w „Food Service" 10/2019 nr 189.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Karp na święta (i nie tylko) w MAKRO Polska

Sieć hurtowni MAKRO Polska oferuje szeroki wybór karpia w różnych formach. Ryby pochodzą od sprawdzonych dostawców oraz hodowane są w wyspecjalizowany sposób, dzięki czemu wyróżniają się mięsem wysokiej jakości.

Świąteczne ryby i vademecum sommeliera wodnego na Mikserze Kulinarnym

Za nami ostatni Mikser Kulinarny w tym roku kalendarzowym. W spotkaniu edukacyjnym z cyklu Szef dla Młodych Talentów udział wzięło ponad 240 osób z całej Polski. Tematem przewodnim były ryby w kontekście Świąt Bożego Narodzenia oraz tajniki pracy sommeliera wodnego.

CHAŁKA - PORCJA HISTORII

Chałka to smak dzieciństwa. W moim domu zjadana z samym masłem, czasem jeszcze z dodatkiem miodu lub domowego dżemu. Można ją było dostać w każdym społemowskim sklepie. Długo nie wiedziałam, że wywodzi się z kuchni żydowskiej, gdzie wypieka się ją na szabat i z okazji innych ważnych świąt.

PALĄCY KORZEŃ

Wasabi (wasabia japonica), czyli chrzan japoński, krewny naszego chrzanu. Do niedawna świeżego korzenia wasabi można było skosztować tylko w Japonii i w kilku krajach na świecie, gdzie jest uprawiany.

Śliwka kalifornijska nie tylko "od święta"

Z najnowszych badań wynika, że respondenci równie chętnie sięgają po nią jako przekąskę, czy dodatek w codziennej kuchni.

Smak dzikości

Las daje od zarania dziejów naturalnie i dziko rosnące rośliny: runo leśne oraz czyste, zdrowe mięso o dużej zawartości witamin, mikro- i makroelementów.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej