x

Mięsny Befsztyk na warszawskim Żoliborzu

Kategoria: Miejsca    19.10.2016

We wrześniu na warszawskim Żoliborzu powstał Befsztyk. Jest to już drugie miejsce pod tą marką. Pierwszy sklep mięsno-wędliniarski Befsztyk został założony w 1994 r. na Mokotowie.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Nowy Befsztyk łamie tradycyjny obraz polskiego sklepu mięsnego – to nie tylko sklep, ale także Befsztyk Bistro. Ideą miejsca jest sprzedawanie i serwowanie dobrego mięsa, a także inspirowanie do ciekawego kulinarnego wykorzystania mięs oferowanych w sklepie. Na miejscu zjemy m.in. oryginalne kanapki stworzone dla Befsztyk Bistro przez Wita Szychowskiego, uczestnika programu „Top Chef”. W menu znajdziemy m.in. Kacza-Tay – półbagietkę z kaczą piersią lekko podsmażaną i zamarynowaną w ciepłej marynacie z czerwonym winem, kiszoną kapustą, ogórkiem i przyprawami (23 zł), Kaszanti – półbagietkę z firmową kaszanką, karmelizowaną cebulą z malinami i świeżym szczypiorkiem (19 zł). Befsztyk Bistro to na razie dwa stoliki z czterema krzesłami i sporą przestrzenią do stania, w przyszłym sezonie planowane jest otwarcie 60-metrowego ogródka. Właścicielami miejsca są: Łukasz Prokopowicz i Diana Słoniewska.

Sklep Befsztyk, Puławska 176/178, Warszawa
Sklep Befsztyk.pl i Befsztyk Bistro, ul. Dygata 3, Warszawa

Artykuł ukazał się w „Food Service" 10/2016 nr 159.

Autor tekstu: Joanna Mróz
O AUTORZE
Joanna Mróz
Monitoruje warszawski (i nie tylko) rynek gastronomiczny od kilkunastu lat. Od 10 lat dzieli się recenzjami restauracji na Froblogu. Współtworzy Warsaw Foodie (razem z Restaurantica.pl) – dwujęzyczny gastromagazyn internetowy o nowościach w stołecznych restauracjach. Absolwentka podyplomowych Food Studies na SWPS. Współpracowała z magazynami „Usta”, „Esquire”, a także ze stołeczną „Gazetą Wyborczą”.

Zobacz także

Kawiarnie Cofix Polska w Warszawie

Sieć Cofix zadebiutowała w Polsce w czerwcu tego roku i obecnie ma kawiarnie w trzech lokalizacjach w Warszawie.

Kuchnia PoWolność

Kuchnia PoWolność w Poznaniu koncentruje się na powolnym życiu (slow life) i wolności bycia sobą.

Ruszyła Pracownia Lary Gessler

Pod koniec czerwca swoją działalność zainaugurowała Pracownia Kulinarna Lary - studio, którego wspólniczkami są Lara Gessler oraz Agata Jedynak. Jak deklarują założycielki, jest to miejsce, w którym chęć szerzenia edukacji żywieniowej spotyka się z wielką pasją i miłością do gotowania.

Michał Gniadek szefem kuchni w Bistro Barze WuWu

Michał Gniadek, szef kuchni restauracji Zoni, będzie teraz dowodził także w Bistro Baru WuWu. Zabiera gości WuWu w całkowicie inne rejony kulinarne niż te, które są znane z siostrzanej Zoni.

NOWE RESTAURACJE MAX PREMIUM BURGERS

Max Premium Burgers to najstarsza szwedzka sieć restauracji serwująca burgery. Firma powstała w 1968 r. i do dzisiaj pozostaje własnością założyciela marki i jego rodziny. W listopadzie br. nastąpiło otwarcie dwóch nowych lokali sieci Max Premium Burgers - w Świętochłowicach oraz w Warszawie.

Chaud Pain - piekarnia Projectu Warszawa i Marcina Przybysza

Gdzie kupić croissanta, jeśli nie we francuskiej piekarni? W grudniu planowane jest otwarcie rzemieślniczego lokalu Chaud Pain, która powstaje pod parasolem grupy Project Warszawa. Współtwórcą miejsca jest Marcin Przybysz, szef kuchni restauracji Epoka.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej