x

Sato Gotuje - jedzenie w japońskim stylu izakaya

Kategoria: Miejsca    28.10.2016

Kilka miesięcy temu na warszawskiej Ochocie otworzył się lokal Sato Gotuje. Choć sporo oddalony od centrum Warszawy, już w pierwszych tygodniach po otwarciu cieszył się ogromnym powodzeniem.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Miejsce należy do Satoru Yaegashi i jego żony Sylwii. Lokal ma 25 miejsc siedzących i jest czynny tylko od środy do soboty w godzinach popołudniowo-wieczornych. Sato Gotuje jest bezpretensjonalnym barem urządzonym bardzo małymi środkami w pawilonie z lat 70. w lokalu po fryzjerze. Koncepcją Sato Gotuje jest autorska kuchnia właściciela oparta na prostym jedzeniu w japońskim stylu izakaya. Izakaya to nieformalne gastropuby w Japonii, do których wychodzi się po pracy w gronie współpracowników lub przyjaciół, by napić się alkoholu i zjeść przekąski. Ideą dzielenia się jedzeniem zbliżone są do hiszpańskich tapas. Menu Sato Gotuje składa się z ciepłych i zimnych przekąsek, tempur, sałatek, onigiri, udonu na ciepło i zimno, a także deserów. Miejsce nie ma jeszcze koncesji, ale działa w formule Bring Your Own Bottle. Kar ta zmienia się co tydzień w 30-40 proc. Przystawki kosztują 10-15 zł, duże miski udonu – 22-28 zł. Zjemy tutaj przykładowo: grillowaną makrelę z sosem sojowym i rzodkwią, sardynki panierowane z sezamem, onigiri z wieprzowiną miso, udon z duszoną piersią kaczki w bulionie rybnym z sosem sojowym. Z napojów poza herbatami (sencha, genmaicha czy herbata krzemionkowa) dostępne są np. Yerbata czy Kombucha.

ul. Pawińskiego 24, Warszawa

Artykuł ukazał się w „Food Service" 10/2016 nr 159.

Autor tekstu: Joanna Mróz
O AUTORZE
Joanna Mróz
Monitoruje warszawski (i nie tylko) rynek gastronomiczny od kilkunastu lat. Od 10 lat dzieli się recenzjami restauracji na Froblogu. Współtworzy Warsaw Foodie (razem z Restaurantica.pl) – dwujęzyczny gastromagazyn internetowy o nowościach w stołecznych restauracjach. Absolwentka podyplomowych Food Studies na SWPS. Współpracowała z magazynami „Usta”, „Esquire”, a także ze stołeczną „Gazetą Wyborczą”.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej