x

"Przyprawy" Ewy Maliki Szyc-Juchnowicz

Kategoria: Lifestyle - książki    19.10.2016

Bez nich nie byłoby żadnej potrawy. Te najbardziej wyraziste popularne są przede wszystkim w kuchniach orientalnych oraz arabskich, ale w różnych wersjach obecne są właściwie wszędzie. Bo sól i pieprz to przecież też przyprawy.

\"Przyprawy" Ewy Maliki Szyc-Juchnowicz
\"Przyprawy" Ewy Maliki Szyc-Juchnowicz
Mogą mieć intensywny aromat, swój charakterystyczny smak, ale przede wszystkim podkreślają i wydobywają naturalne właściwości produktów. Często tym, co najbardziej wpływa na to, że potrawa nam smakuje, jest aromat przypraw. Malika, szefowa kuchni i restauratorka oraz inicjatorka wydarzenia „Dinner with a view”, wyrazista, barwna osobowość, wie o nich tyle, co mało kto w branży gastronomicznej. Oddaje w nasze ręce swój subiektywny przewodnik po przyprawach – bo przecież każdy odczuwa je inaczej. Książka jest osobistą historią Maliki opowiedzianą za pomocą przypraw, które są jej najbliższe. Malika mieszka i pracuje w Polsce, ale urodziła i wychowała się w Algierii, stąd w jej książce dużo intensywnych aromatów i smaków charakterystycznych dla kuchni arabskiej, które naturalnie ma we krwi. Przypomina też bogactwo przypraw w kuchni staropolskiej, pachnącej cynamonem, szafranem, wanilią. Ciekawy jest już sam wybór i podział przypraw (i wskazówki, jak je ze sobą łączyć), który wcale nie jest taki oczywisty. Bo jak na przykład zaklasyfikować natkę pietruszki? Zdaniem Maliki jest korzenna. Co oprócz niej dodać do tabbouleh, aby było rozgrzewające w chłodne dni? O tym, dlaczego wybrała takie, a nie inne przyprawy, dowiecie się, czytając tę książkę. Pełną aromatów, dobrze napisanych i wciągających opowieści, a także prostych i praktycznych przepisów, idealnych na jesienne i zimowe wieczory. Mocną imbirowość pasty z batatów na pewno zapamiętam na długo, tak jak wyrazisty temperament Maliki.

„Przyprawy”, Ewa Malika Szyc-Juchnowicz, wyd. Pascal 2016.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 10/2016 nr 159.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Naturalnie" - powrót do źródeł

Kto z was nie chciałby poznać tajników słynnego szefa kuchni z gwiazdką Michelina? Ducasse od dawna "wychodzi do ludzi", edukuje. To nie pierwsza książka, którą napisał, ale pierwsza, która ukazała się w Polsce.

Sztuka gotowania

5 czerwca 2019 nakładem wydawnictwa Buchmann ukaże się na rynku nowa książka autorki słynnego Leksykonu smaków. Tym razem Niki Segnit odkryje przed nami zasady leżące u podstaw wszystkich przepisów.

"Tygiel. Kuchnia nowych Polaków"

"Tygiel" jest pierwszą w Polsce książką kulinarną z przepisami uchodźców i uchodźczyń mieszkających nad Wisłą. To zaproszenie do wspólnego stołu, przy którym uciekinierzy o różnych korzeniach i życiowych historiach nie tylko jedzą, ale i rozmawiają.

SIŁA ŻYWIOŁÓW

Wśród opisywanych tutaj książek wcale nieczęsto pojawiają się pozycje kultowe czy wręcz klasyki - dominują nowości. Do grupy klasyków zdecydowanie można zaliczyć "Magię gotowania" sprzed kilku lat, której polskie (niestety, niedoskonałe) tłumaczenie ukazało się właśnie na polskim rynku.

PROCES TWORZENIA

To trzecia po "Kuchni polskiej XXI wieku" oraz "Naturze kuchni polskiej" książka pierwszego Polaka, który zdobył gwiazdkę Michelin. Co ciekawe, to pierwsza pozycja wydana od momentu otwarcia restauracji i stanowi niejako zapis jej 7-letniej historii.

CENNA NAUKA

"Gościnność" to pierwsza w Polsce książka w całości poświęcona dobrej obsłudze oraz temu jak gościnność przekłada się na sukces w gastronomii. Książka ma formę praktycznego poradnika dla restauratorów i pracowników branży gastronomicznej. Jej motywem przewodnim jest obsługa gościa w restauracji.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej