x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Tropical Soda - nowy mixer od Fentimans

Kategoria: Karta - napoje    15.11.2019

Fentimans Tropical Soda to odpowiedź na coraz szybciej rosnącą popularność rumów. Stworzony na bazie słodkiego ananasa, aromatycznego kardamonu oraz specjalnej mieszanki infuzji ziołowych, nowy mixer Fentimans pozwoli na nowatorskie sposoby serwowania rumów w barach i restauracjach.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Najnowszy smak Fentimans został stworzony we współpracy z barmanami z najlepszych barów z całej Europy. Dzięki temu udało się stworzyć nowy gatunek mixera do rumów, który dotychczas był zdominowany przez piwo imbirowe i colę.

– Sprzedaż, jak i dostępna oferta rumów, rośnie na całym świecie i podejrzewa się, że ten typ alkoholu może powtórzyć, a nawet przegonić sukces ginu. Dotychczasowo barmani chcący zrobić drinka na bazie rumu nie mieli wielkiego wyboru, jeśli chodzi o mixery – w Polsce była to głównie cola i ewentualnie piwo imbirowe. Firmie Fentimans, dzięki rozmowom z barmanami, udało się zidentyfikować tę niszę i stworzyć we współpracy z nimi nowy mixer, który pozwoli nam zaoferować wyjątkowe drinki naszym klientom – komentuje Aleksander Gryger, dyrektor sprzedaży The Merchant Company, oficjalnego i wyłącznego importera i dystrybutora napojów Fentimans w Polsce.

Najnowszy format dołącza do bogatego portfolio mixerów Fentimans w pojemnościach przeznaczonych specjalnie dla barów i gastronomii – wygodnej i nowatorskiej pojemności 125 ml oraz klasycznej pojemności 200 ml.

Więcej informacji: www.merchantco.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Świąteczne trunki. Bo nie samym karpiem wigilia stoi!

Boże Narodzenie tuż-tuż! To jeden z przyjemniejszych momentów w roku, kiedy możemy zwolnić tempo życia i spędzić dużo czasu w gronie najbliższych. Warto wówczas sięgnąć po coś bardziej wyszukanego niż półsłodkie wino czy inne zmrożone substancje.

Perfekcyjna symfonia: Lavazza Qualità Oro w nowej odsłonie

Wprowadzenie do polskich sklepów nowej odsłony Qualità Oro wspiera start wyjątkowej kampanii - opartej na dźwiękach tworzących jedyną w swoim rodzaju symfonię tej najsłynniejszej z marek turyńskiego producenta kawy.

Elegancja Doliny Jelenia

Szkocka whisky w nowych wyjątkowych opakowaniach od października już w sprzedaży!

Zamieszana historia rumu

Doskonale znane połączenie rumu z herbatą to klasyka domowego lecznictwa podczas pierwszych chłodów jesieni bądź mroźnych dni wczesnej wiosny. Pytanie, czym tak naprawdę jest rum? Skąd pochodzi i dlaczego Polacy i Czesi tak umiłowali sobie ten trunek jako ideał mieszania z innymi napojami?

Woda, która wydobywa smak potraw

Rozmowa z Matiasem Glusmanem - jednym z najbardziej znanych specjalistów ds. napojów, w szczególności wina i wody, na rynku polskim.

LÓD W KOKTAJLACH WAŻNIEJSZY NIŻ MYŚLISZ

Lód jest prawdopodobnie najbardziej niedocenianym składnikiem koktajlu. Przynajmniej w oczach gości barów. Utarło się nawet błędne stwierdzenie, że jego nadmiar dodawany jest w celu "zaoszczędzenia alkoholu". Otóż nic bardziej mylnego!

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej