x

Polskie wina - rekord w Jaśle

Kategoria: Wino

VI edycja Konkursu Polskich Win organizowanego tradycyjnie w Winnicy Dwie Granice zgromadziła rekordową liczbę win - zgłoszono ich prawie 300. Jednocześnie przyznano najmniej złotych medali w historii konkursu.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Do rywalizacji zgłoszono w sumie 276 etykiet. Jury przyznało 103 medale: 5 złotych, 27 srebrnych i 71 brązowych. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością. Dla przypomnienia: w pierwszej edycji zgłoszono tylko 70 win. W tym roku najwyższą ocenę (87,33 pkt na 100 możliwych), a zatem nagrodę grand prix oraz złoty medal w kategorii win słodkich, otrzymało wino z Winnicy Saganum – Solaris 2017. Wina oceniane były w ciemno w sześciu kategoriach: białe, musujące, różowe, czerwone, słodkie oraz specjalne. Oceny, podobnie jak w poprzednich edycjach, dokonywało jury złożone z członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich w składzie: Tomasz Kolecki – przewodniczący jury oraz komisji nr 2, Piotr Kamecki – przewodniczący komisji nr 1, Andrzej Strzelczyk, Adam Pawłowski MS, Paweł Demianiuk, Grzegorz Jach, Wojtek Dubis, Beata Lawrukajtis, Kajetan Zalewski, Filip Szaciłowski, Marcin Łysakowski.
Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie dyplomów medalistom odbyło się 24 sierpnia podczas XIV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle. Wydarzenie otwarte dla publiczności od lat przyciąga liczne rzesze miłośników wina i pasjonatów winiarstwa. Czeka na nich wiele atrakcji: dni otwarte winnic, pociąg enoturystyczny na linii Kraków – Jasło z możliwością degustacji polskich win i serów zagrodowych czy w końcu warsztaty komentowane. W tym roku były to: „Alkomat i wino, czyli jak degustować odpowiedzialnie”, które poprowadził Kajetan Zalewski, oraz „Polska vs. reszta świata”, czyli pojedynek win polskich i zagranicznych poprowadzony przez Tomasza Koleckiego.
Organizatorzy: Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy Vinum Pro Cultura i Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

GRZEGORZ JACH – DYR. GENERALNY DOMAIN MENADA
W tegorocznym konkursie spróbowałem kilku zaskakujących i mniej znanych odmian jak na przykład marechal foch czy cabernet cortis. Jeżeli chodzi o vitis vinifery, to bardzo dobrze wypadło chardonnay i riesling. Rocznik 2018 wśród win czerwonych trudno dobrze ocenić. Wina w przeważającej większości były zbyt młode, za to wina białe wypadły dobrze i świeżo. Podczas obradowania mieliśmy sporo zażartych dyskusji, szczególnie na temat poziomu kwasowości.

TOMASZ KOLECKI – WICEPREZYDENT SSP
W związku z tym, że w pamięci mam korzystną aurę rocznika 2018 oraz dobre wrażenia z poprzednich edycji konkursu, gdzie winiarze pokazywali dużo talentu i umiejętności, spodziewaliśmy się rekordowej liczby wyróżnień. Niestety już sam konkurs przyniósł sporo rozczarowań – na prawie 300 zgłoszonych win przyznaliśmy tylko 5 złotych medali. Dobrze wypadły odmiany białe: johanniter, souvignier gris, jutrzenka; z czerwonych: zwiegelt, cabernet cortis czy kantor. Gorzej w stosunku do lat poprzednich zaprezentowała się vitis vinifera.

MARCIN ŁYSAKOWSKI – SOMMELIER I MENEDŻER W THAI THAI, SOPOT
Pozytywnym zaskoczeniem tegorocznego konkursu były gewürztraminery. Mocno liczyłem na wina różowe, jednak zgłoszone pozycje w większości miały za wysoki poziom cukru w stosunku do kwasowości. Szkoda, że nie postawiono na lepszy balans i słodycz zdominowała smak niektórych win. Ważne jest, aby przed wysyłaniem butelek winiarze sprawdzali bardziej skrupulatnie swój produkt. Zdarzały się wina (głównie czerwienie), które jeszcze „pracowały” w butelce. Poza tym przede wszystkim należy skupić się na tworzeniu win czystych, a np. eksperymenty z beczkami zostawić na później.

GRAND PRIX KONKURSU I ZŁOTY MEDAL
w kategorii wina słodkie otrzymało wino z Winnicy Saganum – Solaris 2017
CHAMPION W KATEGORII WINA BIAŁE
zdobyło wino z Winnicy Modła – Wrestling XVII 2017
CHAMPION W KATEGORII WINA RÓŻOWE
zdobyło wino z Winnicy Vanellus – Rose 2018
CHAMPION W KATEGORII WINA CZERWONE
zdobyło wino z Piwnic Półtorak Wine & Spirits – Cuvee Red

„Food Service” i portal OuiChef.pl były patronami medialnymi wydarzenia.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 9/2019 nr 188.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Zwycięzcy II Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów

Markus Winkler z Austrii, pracujący w butikowym alpejskim hotelu Aurelio Lech zwyciężył w drugiej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów. W konkursie startowali sommelierzy z Polski, Czech, Austrii, Litwy, Łotwy, Estonii, Cypru, Serbii, Słowacji, Rosji, Niemiec i Kazachstanu.

TRANSFER PIOTRA PIETRASA

Piotr Pietras został szefem sommelierów w restauracji Hide w Londynie. Mężczyzna będzie odpowiedzialny za zespół 16 sommelierów oraz za kartę win liczącą prawie 6800 etykiet.

Bąbelki uwolnione

Smak i aromat ponad stu szampanów poznali uczestnicy pierwszej edycji Warsaw Bubbles Day, największej degustacji szampanów w Polsce, która odbyła się 22 września w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie.

Sommelier Norbert Dudziński wrócił do Polski

Norbert Dudziński, do niedawna head sommelier w 3-gwiazdkowej restauracji Geranium w Kopenhadze, wrócił do Polski i objął stanowisko general managera oraz head sommeliera w warszawskim wine barze Dyletanci.

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: MICHAŁ DROZDOWSKI

Michał Drozdowski związany jest z branżą winiarską od 10 lat. Obecnie obejmuje stanowisko Head Sommeliera w restauracji Farina w Krakowie.

WINNICA PŁOCHOCKICH

Winnica Barbary i Marcina Płochockich została założona w 2005 r. Zlokalizowana jest w dolinie rzeki Opatówki, na wzgórzu położonym 180 m n.p.m. na ciepłym i przewiewnym stanowisku. Płochoccy zajmują się produkcją wina na cały etat. Jak sami przyznają, są samoukami.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej