x

Tork: tworzyć więcej, wykorzystując mniej

Kategoria: Twój biznes - wiedza    14.11.2019

Marka Tork to jeden z liderów rozwiązań do utrzymywania higieny. O działaniach marki Tork realizowanych pod hasłem "Tworzenie zrównoważonego życia poza domem" opowiada Wojciech Nizio, Regional Brand Activation Manager marki Tork.

Papier toaletowy, ręczniki papierowe i serwetki to chyba najpopularniejsze produkty marki Tork, z jakimi ludzie mają styczność w restauracjach. W ramach realizowanej przez państwa idei gospodarki obiegowej 40% surowca do produkcji tych artykułów pochodzi z recyklingu, a 60% ze świeżego włókna drzewnego. Czemu tylko 40% to surowce wtórne?
WOJCIECH NIZIO: Na wstępie podkreślę, że przytoczone w pytaniu wartości dotyczą wszystkich naszych produktów, nie tylko tych przeznaczonych dla restauracji. Tork oferuje produkty o szerokim zakresie zastosowania w wielu branżach, od HoReCa po przemysł. Wszystkie nasze produkty powstają na podstawie wyników wieloletnich badań laboratoryjnych, aby były jak najbardziej prozdrowotne, prośrodowiskowe, funkcjonalne, komfortowe w użytkowaniu, a także estetyczne. Produkty z celulozy znacznie różnią się od tych wykonanych z recyklingu – celuloza jest bielsza, bardziej wytrzymała i chłonna. Papier z celulozy jest bardzo delikatny w dotyku, miękki, elastyczny, nie powoduje podrażnień, ale jest też oszczędny, bo wykonany z niewielu warstw. Nie zapycha rur wodno-kanalizacyjnych, bo niemalże w 100% rozpuszcza się w wodzie i środkach czyszczących. Wszystkie produkty Tork opatrzone są certyfikatem FSC®, który gwarantuje, że zostały wytworzone z włókien pochodzących z właściwie zarządzanych lasów i innych kontrolowanych źródeł. Dla klientów, którzy w większym stopniu przywiązują wagę do ekologii, mamy w ofercie produkty wykonane w 100% z recyklingu lub produkty łączone, tzn. jedna warstwa wykonana jest z celulozy, a druga z recyklingu. Niedawno wprowadziliśmy trzeci surowiec. Essity, właściciel marki, zainwestuje około 37 mln euro w zakład zrównoważonej produkcji włókien alternatywnych w fabryce artykułów higienicznych w Niemczech. Ta inwestycja umożliwi wytwarzanie wysokiej jakości produktów higienicznych z pulpy słomy pszennej – odnawialnego surowca będącego produktem ubocznym przemysłu rolnego.

Jednym z haseł marki Tork jest „tworzyć więcej, wykorzystując mniej”. Wpisuje się w modny obecnie trend redukowania zużycia. Jakie konkretnie rozwiązania oferuje w tym wypadku Tork?
W końcu nadszedł czas, kiedy na poważnie zaczynamy mówić o tzw. zero waste w gastronomii. Wiąże się to z fundamentalną zmianą nawyków pracowników gastronomii i właścicieli lokali gastronomicznych. Restauratorzy coraz częściej dążą nie tylko do znacznej redukcji ilości wyrzucanego jedzenia, ale także śmieci, w tym zużytych ręczników. Pracownicy mogą w łatwy sposób zacząć generować mniej odpadów, wybierając produkty, gdzie papier lub czyściwo dozowane jest po jednym odcinku, jak np. w systemie Tork ReflexTM. Liczby mówią same za siebie. Dozowanie listek po listku pozwala ograniczyć zużycie papieru nawet do 37% w porównaniu ze standardowymi systemami centralnie dozowanymi. W odpowiedzi na potrzebę kolejnych ekologicznych innowacji w zakresie produktów codziennego użytku specjaliści Tork opracowali system papieru toaletowego Tork Mid-size bez gilzy, pozwalający zmniejszyć ślad węglowy w porównaniu z tradycyjnym papierem toaletowym o 11%. W efekcie menedżerowie hoteli czy restauracji mogą: zmniejszyć ilość odpadów, ograniczyć emisję dwutlenku węgla, ale także poprawić wydajność ekip sprzątających.

No właśnie, marka Tork dba też o jakość pracy. Kolejnym filarem Państwa działań jest „well-being”, co zostało przetłumaczone na „dobrostan”. Pod tym hasłem kryje się m.in. ograniczenie czy też ułatwienie pracy serwisowi sprzątającemu. W jaki konkretnie sposób?
Tork nieustannie pomaga klientom, inwestując w rozwiązania, które wspierają ich cele biznesowe, poprawiają komfort pracy i zmniejszają negatywny wpływ na środowisko. Ułatwieniem dla pracowników restauracji jest funkcja Tork Easy Handling® stosowana między innymi w opakowaniach serwetek. Nowy wygląd kartonów serwetek w połączeniu z ulepszonym oznakowaniem oraz zaprojektowanym na nowo otworem do wyjmowania serwetek sprawia, że podczas poszukiwań w magazynie znacznie łatwiej jest sprawdzić, co kryją kartony, a kolor serwetek jest widoczny bez potrzeby otwierania opakowań. Tork oferuje także Cyfrowe Plany Sprzątania oraz usługę Tork EasyCubeTM – wiodące na świecie oprogramowanie do zarządzania sprzątaniem obiektów, pozwalające m.in. na zmniejszenie liczby godzin przeznaczonych na sprzątanie o 20%.

Czy podążanie za ideami zrównoważonego życia, poza tym, że jest korzystne dla planety, jest też opłacalne? W jaki sposób podążanie drogą wyznaczoną przez Tork może opłacać się restauratorom?
Wciąż rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania, które sprawią, że życie społeczeństwa stanie się bardziej zrównoważone. Dlatego zaangażowanie w strategie na rzecz zrównoważonego rozwoju są konieczne do zachowania konkurencyjności. Te działania są korzystne z biznesowego punktu widzenia – aż 66% użytkowników twierdzi, że jest gotowych zapłacić więcej za produkty i usługi powstałe w wyniku zrównoważonej produkcji.

Jakie są plany marki Tork na przyszłość? Jakich nowych działań zmierzających do ochrony naszej planety możemy się spodziewać?
Celem Tork jest utrzymywanie wysokiej pozycji w kształtowaniu rynku. Naszą misją jest tworzenie bardziej zrównoważonego świata. Z pewnością działania Tork będą wciąż ukierunkowywane na poprawę jakości życia, odpowiedzialną konsumpcję i promowanie społeczeństwa stosującego recykling. Nadal będziemy nawiązywać nowe partnerstwa i kontynuować dotychczasowe, m.in. jako firma Essity bierzemy udział w programie „Circular Economy 100” prowadzonym przez fundację Ellen MacArthur, której misją jest przyśpieszenie przejścia na gospodarkę obiegową. Poza tym sukcesywnie realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju przyjęte przez ONZ w 2015 r.

Wywiad ukazał się w „Food Service" 9/2019 nr 188.

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

Właściciel Pyszne.pl notuje straty, ale trzyma się mocno w Europie

Just Eat Takeaway, firma w Polsce znana pod szyldem Pyszne.pl, ogłosiła miliardowe straty w pierwszej połowie 2022 roku. Amortyzacja stanowi duże obciążenie dla działalności grupy usług dostawczych. Ale biznes pozostaje silny w Europie Północnej i Środkowej.

Zmodernizowane Etno Cafe w apartamentowcu OVO Wrocław symbolem zmian w kawowej sieciówce

Po gruntownym remoncie otwarto Etno Cafe w apartamentowcu OVO Wrocław. Nowa odsłona kawiarni z menu poszerzonym m.in. o alkohol zbiega się ze zmianą strategii i koncepcji prowadzenia lokali sieciówki.

Właściciel sieci Pierogarni Stary Młyn: Przed gastronomią bardzo trudna zima, nadchodzi czas oszczędzania

- Ta zima nie będzie czasem inwestycji tylko oszczędzania. Wśród restauratorów przeważa opinia, że należy akumulować gotówkę, by zabezpieczyć swój biznes przed inflacją - mówi Maciej Podlaszewski, właściciel sieci Pierogarni Stary Młyn, wiceprzewodniczący rady Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

W gastronomii wciąż brakuje pracowników. Kto może liczyć na zatrudnienie?

Na rynku gastronomicznym wciąż potrzeba pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć przede wszystkim kucharze i kelnerzy. Drugi kwartał 2022 roku był czasem wzmożonej rekrutacji, ale również teraz kandydaci nie mogą narzekać na brak ofert - podsumowuje portal OLX.

Kłopoty barów i pubów serwujących piwo. Spadają jego produkcja i sprzedaż, rosną zaległości

Sezon letni to dla branży piwnej czas żniw, ale w tym roku nie uda jej się odbić po pandemicznym okresie. Polacy piją mniej piwa. Efekt? Dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Bazy Informacji Kredytowych BIK pokazują, że od maja 2021 do maja 2022 roku zadłużenie piwnych graczy wzrosło o 500%.

Potęga obrazu - o projektowaniu dla gastronomii

Zalecają się do nas obrazami, tworzą wyraziste wizualne komunikaty. O to, po co gastronomii profesjonalne identyfikacje wizualne, zapytaliśmy specjalistów. Projektanci Edgar Bąk, Aga Kotowska i Michał Loba opowiedzieli nam o swoich pracach.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej