x

Fine dining w warszawskiej Epoce

Kategoria: Miejsca

Fine dining, który zachwyca, ale nie onieśmiela - taki kierunek obrała sobie powstała we wrześniu br. restauracja Epoka. To kolejna po Europejskim Grillu restauracja mieszcząca się w hotelu Raffles.

Restauracja Epoka. Foto: materiały prasowe.
Restauracja Epoka. Foto: materiały prasowe.
Szefem kuchni Epoki został Marcin Przybysz, zwycięzca 3. edycji „Top Chefa”, wcześniej pracujący m.in. w Belvedere i Atelier Amaro. Pomysłem na menu jest degustacja składająca się z dań zwanych „przepisami” – otrzymamy je w trzech opcjach: 10, 15 oraz 20 pozycji. Do każdej wersji przygotowano wine pairing z karty liczącej ok. 100 etykiet (tylko Stary Świat), a także pairing bezalkoholowy. Dostępne jest również bardzo krótkie menu à la carte oraz oferta lunchowa. „Przepisy” inspirowane są starymi książkami kulinarnymi sięgającymi XVII i XIX w. – na ich podstawie Przybysz odtwarza dania, dodając do nich wyrafinowaną formę i wysokie umiejętności techniczne. W aktualnej karcie znajdziemy propozycje takie jak: kasza hreczana z serem (z 1926 r.), sztuka cielęca z sosem kawiorowym (1881 r.) czy blamas migdałowy (1682 r.). Do dań z sosami przygotowano specjalnie dobrane, wypiekane na miejscu pieczywo. Pracę załogi można obserwować, zamawiając dania do chef 's table usytuowanego naprzeciwko pięknej, otwartej kuchni.Historia odkrywana w menu łączy się tu z poszanowaniem do zabytkowej architektury. Białe gzymsy zostały wysunięte na pierwszy plan przez projektanta wnętrza i scenografa teatralnego Borisa Kudličkę. W wystroju dominują zaś ciemny turkus, fiolet i morska zieleń, a także drewno oraz złote i marmurowe detale. Wiele elementów wyposażenia sali oraz ceramiki zamówionych zostało u polskich twórców.
Ewentualne onieśmielenie tak wyjątkowym wnętrzem i jedzeniem szybko przełamuje dość swobodna obsługa, która chętnie wchodzi w konwersacje z gośćmi i nie stroni od żartów. Kuchnia czynna jest do 21.30, ale wieczorna klubowa muzyka oraz bar z alkoholami premium sprzyjają dłuższym wizytom.

Adres: ul. Ossolińskich 3, Warszawa
Właściciel: Julien Barbotin-Larrieu
Szef kuchni: Marcin Przybysz
Dyrektor restauracji: Antoine Azaïs
Head sommelier: Michele Caimotto
Liczba miejsc: 40 + chef 's table
Przedział cenowy: degustacja 20 dań – 400 zł, 15 dań – 350 zł, 10 dań – 250 zł, à la carte: 78-175 zł (dania główne)
Typ: fine dining

Artykuł ukazał się w „Food Service" 9/2019 nr 188.

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

ŻUROWNIA

W Katowicach od października 2016 r. przy ulicy Ligonia funkcjonuje Żurownia. Właścicielami są Magdalena i Jakub Faron, znani na Śląsku z sieci lokali Mad Mick, oferujących burgery, steki i hot dogi.

Pasibus z burgerami w warszawskiej Galerii Młociny

Burgery Pasibusa są cenione za świeżość użytych składników, autorskie receptury i pomysłowe połączenia smakowe. Sieć uruchomiła drugi swój lokal w Warszawie - w nowootwartej Galerii Młociny.

WHITEONE

WhiteOne to otwarta w kwietniu tego roku restauracja ulokowana w centrum Warszawy, na tyłach popularnej ulicy Koszykowej. Właścicielem i szefem kuchni jest Paweł Chomentowski, znany z sopockiego Bulaja, w którym pracował 9 lat i z którym zdobył dwie nagrody podczas Wine & Food Noble Night w 2015 r.

Włoska Societa w stołecznym Blue City

Societa to nowy warszawski lokal inspirowany włoską kuchnią. W menu są różnego rodzaju makarony i podawane na ciepło kanapki panini, których składniki można samodzielnie komponować. Restauracja oferuje także desery i lemoniady.

Opasły Tom na Wierzbowej

Największym ograniczeniem Opasłego Tomu na Foksal była mała, niewygodna kuchnia. Zakończenie umowy najmu w pierwotnej lokalizacji stało się motywacją do wyszukania nowego miejsca, pozwalającego na rozwój, przy zachowaniu dawnej oferty i stylu restauracji.

W sercu Tatr

Jeden z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych polskich szefów kuchni oraz zdobywca pierwszej w naszym kraju gwiazdki Michelin, Wojciech Modest Amaro, rusza w góry z nowym projektem.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
więcej