x

Fine dining w warszawskiej Epoce

Kategoria: Miejsca    08.11.2019

Fine dining, który zachwyca, ale nie onieśmiela - taki kierunek obrała sobie powstała we wrześniu br. restauracja Epoka. To kolejna po Europejskim Grillu restauracja mieszcząca się w hotelu Raffles.

Restauracja Epoka. Foto: materiały prasowe.
Restauracja Epoka. Foto: materiały prasowe.
Szefem kuchni Epoki został Marcin Przybysz, zwycięzca 3. edycji „Top Chefa”, wcześniej pracujący m.in. w Belvedere i Atelier Amaro. Pomysłem na menu jest degustacja składająca się z dań zwanych „przepisami” – otrzymamy je w trzech opcjach: 10, 15 oraz 20 pozycji. Do każdej wersji przygotowano wine pairing z karty liczącej ok. 100 etykiet (tylko Stary Świat), a także pairing bezalkoholowy. Dostępne jest również bardzo krótkie menu à la carte oraz oferta lunchowa. „Przepisy” inspirowane są starymi książkami kulinarnymi sięgającymi XVII i XIX w. – na ich podstawie Przybysz odtwarza dania, dodając do nich wyrafinowaną formę i wysokie umiejętności techniczne. W aktualnej karcie znajdziemy propozycje takie jak: kasza hreczana z serem (z 1926 r.), sztuka cielęca z sosem kawiorowym (1881 r.) czy blamas migdałowy (1682 r.). Do dań z sosami przygotowano specjalnie dobrane, wypiekane na miejscu pieczywo. Pracę załogi można obserwować, zamawiając dania do chef 's table usytuowanego naprzeciwko pięknej, otwartej kuchni.Historia odkrywana w menu łączy się tu z poszanowaniem do zabytkowej architektury. Białe gzymsy zostały wysunięte na pierwszy plan przez projektanta wnętrza i scenografa teatralnego Borisa Kudličkę. W wystroju dominują zaś ciemny turkus, fiolet i morska zieleń, a także drewno oraz złote i marmurowe detale. Wiele elementów wyposażenia sali oraz ceramiki zamówionych zostało u polskich twórców.
Ewentualne onieśmielenie tak wyjątkowym wnętrzem i jedzeniem szybko przełamuje dość swobodna obsługa, która chętnie wchodzi w konwersacje z gośćmi i nie stroni od żartów. Kuchnia czynna jest do 21.30, ale wieczorna klubowa muzyka oraz bar z alkoholami premium sprzyjają dłuższym wizytom.

Adres: ul. Ossolińskich 3, Warszawa
Właściciel: Julien Barbotin-Larrieu
Szef kuchni: Marcin Przybysz
Dyrektor restauracji: Antoine Azaïs
Head sommelier: Michele Caimotto
Liczba miejsc: 40 + chef 's table
Przedział cenowy: degustacja 20 dań – 400 zł, 15 dań – 350 zł, 10 dań – 250 zł, à la carte: 78-175 zł (dania główne)
Typ: fine dining

Artykuł ukazał się w „Food Service" 9/2019 nr 188.

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej