x

10 pytań do Eweliny Brdak

Kategoria: Wino

Ewelina Brdak, sommelier i menedżer w restauracji Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner w Warszawie, opowiada o swojej pierwszej pracy i o rozwoju na stanowisku sommeliera.

Ewelina Brdak. Foto: archiwum własne.
Ewelina Brdak. Foto: archiwum własne.
Dlaczego wino?
To był przypadek, który przerodził się w pasję i styl życia.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
Mogę powiedzieć, że na poważnie od pięciu lat. Na początku pracowałam we włoskiej restauracji Boscaiola w Warszawie z Andreą Carillo, który obudził we mnie pasję do jedzenia i wina. Wiele się dowiedziałam o klasycznych połączeniach, a potem intuicyjnie zaczęłam pytać o wino... i tak już zostało. Następnie zaczęłam pracę w Butchery & Wine pod okiem Kamila Wojtasiaka, który konsekwentnie mnie szkolił i wysyłał na degustacje. Wiele razy był srogim nauczycielem, ale z pewnością pierwszym mentorem.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Piotra Pietrasa [Mistrz Polski Sommelierów 2015 i 2016 – przyp. red.] za samodyscyplinę.

Co robisz, żeby się rozwijać jako sommelier?
Od kilku miesięcy restauracja, w której pracuję, organizuje kolacje degustacyjne, czyli pop-upy. Zrobiliśmy to pierwsi w Polsce. Codzienne dobieranie win do prostych sezonowych dań, przyrządzanych przez różnych kucharzy, z których każdy miał zupełnie inny styl gotowania – przyznaję, to było duże wyzwanie i chyba najbardziej twórczy czas dla mnie. Gdy tylko mam możliwość, odwiedzam winnice. Niestety, ze względu na liczne obowiązki, nie tak często jak bym sobie tego życzyła.

Gdybyś mogła spróbować dowolnego wina, co byś wybrała i z kim byś je wypiła?
Domaine Dugat-Py, Le Chambertin z 2002 r., Chateau Musar z rocznika 1978 i dobre Bordeaux z 1945 r. Wypiłabym je z kimś, kto potrafi docenić tak wyjątkowe trunki.

Dobry sommelier jest...?
Dobrym słuchaczem.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Jajecznica z Moscato d’Asti.

Ulubione aspekty twojej pracy?
Spotykam na swojej drodze bardzo ciekawych ludzi, jak Piotra Kameckiego, Adama Pawłowskiego, Piotra Piątka, czy też znamienitych producentów win. Kiedyś o niektórych spotkaniach mogłam jedynie pomarzyć, teraz stają się one codziennością i to chyba jest najwspanialsze. Jednak to goście dają mi siłę napędową i ogromny zastrzyk energii.

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
Staram się zaszczepić w ludziach pasję do wina.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Ciągły brak czasu, w pracy i życiu prywatnym.

BIO
Stanowisko/restauracja: sommelier i menedżer w restauracji Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner w Warszawie
Data i miejsce urodzenia: 3 maja 1986, Warszawa
Ukończyła kurs WSET (Wine & Spirit Education Trust) Level 2 i 3 pod okiem Matiasa Glusmana. Od 2011 r. pracuje dla Daniela Pawełka, zaczynała w restauracji Butchery & Wine. Członek zwyczajny Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Wywiad ukazał się w „Food Service" 11/2016 nr 160.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

10 pytań do Natalii Stankiewicz

Natalia Stankiewicz zajmuje stanowisko head sommeliera w restauracji Opasły Tom w Warszawie. W 2016 r. prowadziła seminaria na targach Wine Expo Poland. W wolnych chwilach uczestniczy w seminariach i degustacjach, ciągle się doskonaląc.

ADAM PAWŁOWSKI: NAUKA O WINIE

Kiedy blisko dziesięć lat temu zaczynałem przygodę z winem, byłem nim zafascynowany, ale zarazem przerażony ogromem wiedzy do przyswojenia. Skala tematu była obezwładniająca i szybko zrozumiałem, że póki jeszcze mam zapał, muszę znaleźć sposób na skuteczną naukę.

Kwestionariusz sommeliera: Filip Szaciłowski

W gastronomii pracuje od prawie ośmiu lat. Pełni funkcję menadżera i głównego sommeliera w restauracji Kieliszki na Próżnej w Warszawie. Od lat zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce Mistrzostw Polski Sommelierów.

Winnica Jana - wino z widokiem

Winnica Jana położona jest na wzgórzu w Zarzeczu w pobliżu Jasła. Jej największym atutem jest usytuowanie nad doliną Wisłoki. Z okien sali degustacyjnej rozciąga się niesamowity widok - panorama o długości ok. 40 km ukazująca spektakularne widoki na Beskid Niski oraz górę Liwocz.

WINNICA PŁOCHOCKICH

Winnica Barbary i Marcina Płochockich została założona w 2005 r. Zlokalizowana jest w dolinie rzeki Opatówki, na wzgórzu położonym 180 m n.p.m. na ciepłym i przewiewnym stanowisku. Płochoccy zajmują się produkcją wina na cały etat. Jak sami przyznają, są samoukami.

WINOBRANIE 2017

Tegoroczne winobranie dobiegło końca w Niemczech niespotykanie wcześnie. Łącznie w roku 2017 można będzie liczyć na wino dobrej lub bardzo dobrej jakości, jednak będą to stosunkowo niewielkie zbiory.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej