x

10 pytań do Eweliny Brdak

Kategoria: Wino

Ewelina Brdak, sommelier i menedżer w restauracji Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner w Warszawie, opowiada o swojej pierwszej pracy i o rozwoju na stanowisku sommeliera.

Ewelina Brdak. Foto: archiwum własne.
Ewelina Brdak. Foto: archiwum własne.
Dlaczego wino?
To był przypadek, który przerodził się w pasję i styl życia.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
Mogę powiedzieć, że na poważnie od pięciu lat. Na początku pracowałam we włoskiej restauracji Boscaiola w Warszawie z Andreą Carillo, który obudził we mnie pasję do jedzenia i wina. Wiele się dowiedziałam o klasycznych połączeniach, a potem intuicyjnie zaczęłam pytać o wino... i tak już zostało. Następnie zaczęłam pracę w Butchery & Wine pod okiem Kamila Wojtasiaka, który konsekwentnie mnie szkolił i wysyłał na degustacje. Wiele razy był srogim nauczycielem, ale z pewnością pierwszym mentorem.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Piotra Pietrasa [Mistrz Polski Sommelierów 2015 i 2016 – przyp. red.] za samodyscyplinę.

Co robisz, żeby się rozwijać jako sommelier?
Od kilku miesięcy restauracja, w której pracuję, organizuje kolacje degustacyjne, czyli pop-upy. Zrobiliśmy to pierwsi w Polsce. Codzienne dobieranie win do prostych sezonowych dań, przyrządzanych przez różnych kucharzy, z których każdy miał zupełnie inny styl gotowania – przyznaję, to było duże wyzwanie i chyba najbardziej twórczy czas dla mnie. Gdy tylko mam możliwość, odwiedzam winnice. Niestety, ze względu na liczne obowiązki, nie tak często jak bym sobie tego życzyła.

Gdybyś mogła spróbować dowolnego wina, co byś wybrała i z kim byś je wypiła?
Domaine Dugat-Py, Le Chambertin z 2002 r., Chateau Musar z rocznika 1978 i dobre Bordeaux z 1945 r. Wypiłabym je z kimś, kto potrafi docenić tak wyjątkowe trunki.

Dobry sommelier jest...?
Dobrym słuchaczem.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Jajecznica z Moscato d’Asti.

Ulubione aspekty twojej pracy?
Spotykam na swojej drodze bardzo ciekawych ludzi, jak Piotra Kameckiego, Adama Pawłowskiego, Piotra Piątka, czy też znamienitych producentów win. Kiedyś o niektórych spotkaniach mogłam jedynie pomarzyć, teraz stają się one codziennością i to chyba jest najwspanialsze. Jednak to goście dają mi siłę napędową i ogromny zastrzyk energii.

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
Staram się zaszczepić w ludziach pasję do wina.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Ciągły brak czasu, w pracy i życiu prywatnym.

BIO
Stanowisko/restauracja: sommelier i menedżer w restauracji Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner w Warszawie
Data i miejsce urodzenia: 3 maja 1986, Warszawa
Ukończyła kurs WSET (Wine & Spirit Education Trust) Level 2 i 3 pod okiem Matiasa Glusmana. Od 2011 r. pracuje dla Daniela Pawełka, zaczynała w restauracji Butchery & Wine. Członek zwyczajny Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Wywiad ukazał się w „Food Service" 11/2016 nr 160.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

10 pytań do Michała Gajewskiego

Michał Gajewski jest głównym sommelierem w Śląskiej Prohibicji. W swoim zawodzie ceni najbardziej możliwość ciągłego rozwoju oraz kontakt z gośćmi.

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: ADAM MICHOCKI

Na co dzień uczę się i czytam na temat win, regionów, szczepów, żeby zrozumieć, co znajduje się w kieliszku. Staram się brać udział w wielu degustacjach, próbując około 300-500 win miesięcznie oraz spotykając ludzi, którzy stoją za produkcją wina i dzielą się z innymi swoją pasją i historią.

Wino i kino

Już za miesiąc rozpoczyna się Przegląd Filmów o Winie, czyli cykl czterech spotkań, na których będzie można zapoznać się z najważniejszymi filmami o świecie wina.

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: ŁUKASZ MAŁACHOWSKI

"Nie ustaję w poszukiwaniu połączeń win z wariacjami naszego szefa kuchni. Poza tym podróżuję do producentów i regionów winiarskich, by lepiej zrozumieć unikatowość stylów win i terroir. Wreszcie zamierzam wstąpić w szeregi SSP".

CALIFORNIA WINE FESTIVAL 2017

14 marca br. po raz pierwszy w ramach konferencji Food Service Summit odbyła się największa prezentacja win z Kalifornii na polskim rynku. Kalifornijscy winiarze oraz ich rodzimi importerzy tłumnie odwiedzili festiwal, prezentując najlepsze butelki ze swoich winnic.

Adam Pawłowski: Obalamy mity

Mity winiarskie są jak plotki, które wędrując od adresata do adresata, nabierają coraz nowszych wątków i przeinaczają pierwotną informację. Przyjrzyjmy się tym najpowszechniejszym i jednocześnie sprawdźmy, czy jest w nich chociaż ziarnko prawdy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej