x

10 pytań do Eweliny Brdak

Kategoria: Wino    10.11.2016

Ewelina Brdak, sommelier i menedżer w restauracji Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner w Warszawie, opowiada o swojej pierwszej pracy i o rozwoju na stanowisku sommeliera.

Ewelina Brdak. Foto: archiwum własne.
Ewelina Brdak. Foto: archiwum własne.
Dlaczego wino?
To był przypadek, który przerodził się w pasję i styl życia.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
Mogę powiedzieć, że na poważnie od pięciu lat. Na początku pracowałam we włoskiej restauracji Boscaiola w Warszawie z Andreą Carillo, który obudził we mnie pasję do jedzenia i wina. Wiele się dowiedziałam o klasycznych połączeniach, a potem intuicyjnie zaczęłam pytać o wino... i tak już zostało. Następnie zaczęłam pracę w Butchery & Wine pod okiem Kamila Wojtasiaka, który konsekwentnie mnie szkolił i wysyłał na degustacje. Wiele razy był srogim nauczycielem, ale z pewnością pierwszym mentorem.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Piotra Pietrasa [Mistrz Polski Sommelierów 2015 i 2016 – przyp. red.] za samodyscyplinę.

Co robisz, żeby się rozwijać jako sommelier?
Od kilku miesięcy restauracja, w której pracuję, organizuje kolacje degustacyjne, czyli pop-upy. Zrobiliśmy to pierwsi w Polsce. Codzienne dobieranie win do prostych sezonowych dań, przyrządzanych przez różnych kucharzy, z których każdy miał zupełnie inny styl gotowania – przyznaję, to było duże wyzwanie i chyba najbardziej twórczy czas dla mnie. Gdy tylko mam możliwość, odwiedzam winnice. Niestety, ze względu na liczne obowiązki, nie tak często jak bym sobie tego życzyła.

Gdybyś mogła spróbować dowolnego wina, co byś wybrała i z kim byś je wypiła?
Domaine Dugat-Py, Le Chambertin z 2002 r., Chateau Musar z rocznika 1978 i dobre Bordeaux z 1945 r. Wypiłabym je z kimś, kto potrafi docenić tak wyjątkowe trunki.

Dobry sommelier jest...?
Dobrym słuchaczem.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Jajecznica z Moscato d’Asti.

Ulubione aspekty twojej pracy?
Spotykam na swojej drodze bardzo ciekawych ludzi, jak Piotra Kameckiego, Adama Pawłowskiego, Piotra Piątka, czy też znamienitych producentów win. Kiedyś o niektórych spotkaniach mogłam jedynie pomarzyć, teraz stają się one codziennością i to chyba jest najwspanialsze. Jednak to goście dają mi siłę napędową i ogromny zastrzyk energii.

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
Staram się zaszczepić w ludziach pasję do wina.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Ciągły brak czasu, w pracy i życiu prywatnym.

BIO
Stanowisko/restauracja: sommelier i menedżer w restauracji Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner w Warszawie
Data i miejsce urodzenia: 3 maja 1986, Warszawa
Ukończyła kurs WSET (Wine & Spirit Education Trust) Level 2 i 3 pod okiem Matiasa Glusmana. Od 2011 r. pracuje dla Daniela Pawełka, zaczynała w restauracji Butchery & Wine. Członek zwyczajny Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Wywiad ukazał się w „Food Service" 11/2016 nr 160.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Wine Corner Beaty Gawędy debiutuje w stołecznym Forcie 8

Aktywnie działa na rzecz rozwoju kultury winiarskiej w Polsce. Zajmuje się importem i dystrybucją win. Jej najnowszy koncept, otwarty we wrześniu br., to trzeci z kolei sklep specjalistyczny Wine Corner usytuowany w stołecznym Forcie 8. Powołała do życia Kieliszki na Hożej oraz Kieliszki na Próżnej.

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

To impreza, która na dobre wpisała się w kalendarz polskich imprez winiarskich. W tym roku odbędą się po raz dwunasty - od 25 do 30 sierpnia. Konkurs nie jest otwarty dla publiczności, ale nagrodzone wina prezentowane będą na stoisku Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy na jasielskim Rynku 26 i 27

Chef & sommelier

Konflikty na linii kuchnia - sala to codzienność wielu restauracji. Antagonizmy, zamiast zbliżać, oddalają restaurację od sukcesu, dlatego lepiej postawić na współpracę między frontem a zapleczem. Jak powinna wyglądać w praktyce kooperacja dwóch doświadczonych generałów: szefa kuchni i sommeliera?

HISTORYCZNIE O WINIE

11 stycznia po raz czwarty odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii wina w Polsce. Już od 2015 roku Klub Historii i Kultury Wina przy Warszawskim Oddziale Stowarzyszenia Historyków Sztuki jest miejscem spotkań, na których prezentowane są wyniki aktualnych badań nad polską kulturą wina.

Winnica widokowa - wino z perspektywą

Spektakularny widok to wizytówka winnicy. Z obszernego tarasu wybudowanego tuż nad krzewami winorośli można podziwiać krajobraz ciągnący się aż po pasmo górskie Tatr. Kiedy pogoda jest dobra, widoczność sięga słowackiej granicy.

Mistrzostwa Polski Sommelierów 2018

Najlepsi sommelierzy po raz 18. wystartują w Mistrzostwach Polski Sommelierów. Konkurs odbędzie się 26 maja w salach Hotelu Regent w Warszawie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej