x

Znamy wyniki Grand Prix "Magazynu Wino

Kategoria: Wino    24.11.2016

Już po raz 11. "Magazyn Wino" wyróżnił doskonałe wina, promotorów kultury winiarskiej, restauracje i sommelierów, których wkład w rozwój kultury wina w Polsce został uhonorowany nagrodami Grand Prix 2016.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Podczas Gali Dinner 4 listopada br. wręczono łącznie 40 medali dla win musujących, białych i czerwonych w kategoriach cenowych (do 50 zł i 51-100 zł), słodkich oraz specjalnych. W tym roku organizatorzy postanowili podkreślić rangę nagród i wręczyć je podczas specjalnego dwugodzinnego wydarzenia tuż przed Galą. Nagroda za najlepszą kartę win trafiła do stołecznej restauracji Nolita, gdzie za kartę odpowiada sommelier Marcin Soćko, najlepszym zaś wine barem ogłoszono Kieliszki na Próżnej z głównodowodzącym sommelierem, wielokrotnie nagradzanym Pawłem Demianiukiem. Inne restauracje, które doceniono za znakomite karty win w Warszawie, to: Belvedere, Ed Red, Senses i Tamka 43. W Poznaniu: Concordia i SPOT, w Krakowie: Albertina i Ed Red, w Gdańsku: Metamorfoza i Piwna 47, oraz w Gdyni restauracja Sztuczka.
Kolejnego dnia odbyła się wielka degustacja win (także tych nagrodzonych). Zgromadziła prawie 2000 uczestników, którzy próbowali win od blisko 100 producentów. Wydarzeniu towarzyszyły seminaria oraz degustacje komentowane. Całość zwieńczyło niedzielne śniadanie szampańskie z pięciodaniowym menu degustacyjnym i dobranymi do niego winami musującymi. Więcej informacji o wszystkich nagrodzonych winach na stronie internetowej organizatora – Magazynwino.pl.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 11/2016 nr 160.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

10 pytań do Eweliny Brdak

Ewelina Brdak, sommelier i menedżer w restauracji Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner w Warszawie, opowiada o swojej pierwszej pracy i o rozwoju na stanowisku sommeliera.

Mołdawskie winnice czekają na turystów i wzbogacają ofertę

Oferta turystyczna Mołdawii poszerzyła się o Winne Szlaki Mołdawii - gdyby przeliczyć powierzchnię winnic przypadającą na osobę, Mołdawia zajęłaby pierwsze miejsce na świecie. Mołdawianie już zachęcają do eksplorowania kraju poprzez wirtualne wycieczki, zanim podróże znów będą możliwe.

Wino na medal - konkurs Stowarzyszenia Sommelierów Polskich

Ruszyły zgłoszenia do trzeciej edycji konkursu "Wino na medal" organizowanego przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Swoje produkty mogą zgłaszać do konkursu importerzy, dystrybutorzy i producenci wina, których produkty są dostępne w ofercie branży HoReCa.

W Polsce wzrosło spożycie wina w czasie pandemii

Choć Polska to raczej kraina wódka i piwem płynąca, a wino wśród rodaków jest mniej popularnym trunkiem alkoholowym, jego spożycie podczas pandemii wzrosło. To odwrotny trend od światowego - kraje winiarskie teraz tracą, bo konsumenci piją mniej wina.

Degustacja win australijskich #AussieWineInPoland już 15 marca w Warszawie

W czwartek 15 marca odbędzie się degustacja win australijskich organizowana przez Ambasadę Australii w przestrzeni konferencyjnej Piękno, przy ul. Szpitalnej 8A w Warszawie. Zaprezentuje się 11 wystawców, którzy przedstawią wina z ponad 16 winnic.

Bąbelki uwolnione

Smak i aromat ponad stu szampanów poznali uczestnicy pierwszej edycji Warsaw Bubbles Day, największej degustacji szampanów w Polsce, która odbyła się 22 września w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej