x

NOWA LINIA FRYTEK MCCAIN SURECRISP

Kategoria: Produkty

Chrupiące frytki w dostawie? Tak, teraz to możliwe z nową linią frytek powlekanych - McCain SureCrisp.

Foto: materiały prasowe.
Foto: materiały prasowe.
Dzięki niewidzialnej powłoczce frytki są bardziej chrupiące i dłużej utrzymują ciepło. Frytki McCain SureCrisp to rozwiązanie uniwersalne – pomoże zwiększyć ilość zamówień w dostawie, ale również zagwarantuje wysoką jakość dań w restauracji. Dostępne w wersji 6/6 mm i 9/9 mm, ze skórką i bez.

McCain Poland Sp. z o.o.
ul. Chociwel 25, 57-100 Strzelin
www.mccainfoodservice.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

WORKI PRÓŻNIOWE I SOUS-VIDE OD BIDFOOD FARUTEX

W ofercie Bidfood Farutex pojawiły się właśnie worki próżniowe i do gotowania sous-vide − sygnowane nową marką własną BluPack.

ZIMOWE INSPIRACJE MONIN. KAWA ZIMĄ

Kawa i ciastko to ulubiona para podczas chwili dla siebie lub dla umilenia spotkania. Inspirując się tą kombinacją, tworzymy receptury, które wyciągają esencję tego połączenia, oferując aromat kawy i ulubionego deseru w jednym napoju.

WEGEBURGERY YUMMY! ŚWIAT WEGE JESZCZE BLIŻEJ!

W odpowiedzi na dynamicznie rosnący trend wege na rynku firma Bonduelle Food Service wprowadziła do oferty dwa smakowite wegeburgery yummy. Produkty są w 100-proc. roślinne, przygotowane z warzyw i zbóż z dodatkiem wyrazistych przypraw. Przeznaczone dla wegan i wegetarian.

ŁOSOŚ JURAJSKI - NOWOŚĆ W SIECI MAKRO

Szukasz smacznej i zdrowej ryby bez antybiotyków, toksyn i GMO? Znajdziesz ją w MAKRO! W sieci hurtowni pojawił się wyjątkowy produkt - łosoś jurajski.

NOWA LINIA FRYTEK MCCAIN STAYCRISP

Dostawa jedzenia to rosnący trend na rynku gastronomicznym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta odnośnie do lepszej jakości dostarczanych posiłków, McCain wprowadził nową linię frytek powlekanych − McCain StayCrisp.

MATERIA ZŁOŻONA

Są coraz lepszej jakości i dostępne w rozmaitych rodzajach. Mogą stanowić dobrą wizytówkę lokalu. Serwetki papierowe - jak wybrać te najlepsze do restauracji? Oferta producentów daje ogromną elastyczność.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej