x

Święto smaku - Terra Madre Slow Food Festival

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    19.11.2016

W dniach 11-13 listopada odbyła się trzecia edycja Terra Madre Slow Food Festival. W jednym miejscu spotkało się wielu rolników, wytwórców, a także kucharzy, restauratorów i konsumentów - a to zdarza się niezwykle rzadko.

Foto: StockFood.
Foto: StockFood.
Festiwal już na dobre zagościł nie tylko w ICE Kraków Congress Center, ale i w kalendarzu wydarzeń okołokulinarnych w Polsce i Europie. Zgodnie z pełnomocnictwem Slow Food International oficjalnie prezentuje agrokulturalne dziedzictwo Europy Środkowej. – Przyświecała nam dokładnie taka idea jak kilka lat temu w Turynie, podczas pierwszego Terra Madre. Chcieliśmy zaprosić na scenę rolników oraz producentów i dać im szansę, aby oni i ich produkty mogli mówić sami za siebie – powiedział podczas pierwszej festiwalowej debaty Jacek Szklarek, dyrektor festiwalu i prezes Slow Food Polska. Dyskusja dotyczyła aktualnej kondycji oraz przyszłości rolnictwa w Polsce i Europie, a także największych problemów, z którymi borykają się rolnicy. W debacie wzięli udział m.in.: Celina Jankowska (producent owoców i warzyw, Polska), Olga Rendek (hodowca i przetwórca mięsa, Węgry), Ruslan Torosyan (serowar, Armenia), Vaclaw Radicek (piwowar, Słowacja). Ciekawym wątkiem były kwestie szybkiego i krótkiego przetwórstwa owoców i warzyw na miejscu ich upraw, w gospodarstwach rolniczych. Tematem prelekcji, którą poprowadził profesor Czesław Nowak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, była żywność GMO i jej społeczny, ekonomiczny i publiczny kontekst. Natomiast Jacek Szklarek przygotował prezentację „Slow Meat” dotyczącą hodowli zwierząt w Polsce i perspektyw jej rozwoju. Opowiedział o zrealizowanych i planowanych akcjach Slow Foodu (m.in. związanych z promocją jagnięciny). To, co pojawiało się we wszystkich dyskusjach, to edukacja i zwiększanie świadomości konsumentów.

Dyskusje, laboratoria, warsztaty
Terra Madre to także duże targi – na tegorocznej edycji pojawiło się ponad 150 producentów z całej Polski, którzy wystawiali i sprzedawali swoje produkty. Wśród wystawców znalazły się takie sławy, jak Karol Majewski, Wojciech Komperda czy Gospodarstwo Kozia Łąka. Uczestnicy mieli okazję spróbować m.in.: owoców, kasz, ryb, wędlin, serów, olejów, kiszonek, pieczywa, nalewek, soków, przetworów, piw czy win. Oprócz produktów z różnych regionów Polski można było skosztować włoskiej oliwy, węgierskich win, a także herbat ze Sri Lanki.
Istotny udział w Terra Madre mieli także szefowie kuchni i ich potrawy. Przygotowali specjalne kolacje festiwalowe i poprowadzili pokazy tematyczne. Szefowie krakowscy byli łączeni w pary z szefami z innych miast, co dawało możliwość wymiany inspiracji i doświadczeń, połączenia różnych, często odległych kulinarnych tradycji. Tegoroczne duety to m.in.: Krzysztof Żurek i Witold Iwański, Dominik Narloch i Marcin Dudek czy Mariusz Kucharczyk i Grzegorz Fic. Pokazy odbywały się w centrum festiwalowym, a kolacje w najlepszych krakowskich restauracjach – Trzech Rybkach, Białej Róży czy Ed Redzie. Moim zdaniem najciekawsze tematy to te poświęcone gęsinie (powiązane z akcją SF), jagnięcinie oraz nowoczesnej kuchni Podlasia. Kolację w restauracji Miodova przygotowali szef kuchni Mateusz Turaj oraz Łukasz Rakowski z restauracji Cristal w Białymstoku.
– Co roku prezydent wydaje specjalne rozporządzenie pozwalające na odstrzał kilkudziesięciu sztuk żubrów. W tym roku wszystkie z nich zostały na Podlasiu i część trafiła do mojej kuchni – mówił Rakowski, serwując tatara z żubra z intensywną żubrówkową oliwą i szczawikiem zajęczym. Na tej samej kolacji dodatkiem do jelenia były smardze oraz charakterystyczny dla Podlasia sękacz. Podczas festiwalu Jacek Szklarek przyznał oficjalną rekomendację Slow Food Polska dla restauracji Cristal i Łukasza Rakowskiego.

W muszce czy w tiszercie
W ramach Terra Madre odbyła się też debata stricte gastronomiczna, poświęcona stylowi obsługi w restauracjach pt. „W muszce czy w tiszercie”. Mikołaj Makłowicz stał na straży standardów wyznaczanych przez restauracje z gwiazdkami Michelina, a Jakub Janicki optował za zwrotem ku bistronomii. Podczas laboratoriów smaku uczestnicy mogli nauczyć się piec chleb oraz robić domowe nalewki, bo kolejny ważny dział podczas Terra Madre stanowiły wina, alkohole i rozmaite degustacje. Prym wiodły wina z Węgier i Kaukazu. Włoskie wina naturalne zaprezentowane podczas degustacji wraz ze wspaniałymi serami skutecznie obaliły mit „trudnego” wina naturalnego. Nie mogło zabraknąć kilku polskich win, miodów pitnych czy wódek. Oddzielne laboratoria smaku i warsztaty (bezalkoholowe) przygotowano dla dzieci. Mnogość i intensywność wydarzeń festiwalowych odbywających się równocześnie sprawia, że bardzo trudno zdecydować, które z nich poświęcić na rzecz innego. Festiwal rozwija się i z każdą edycją przyciąga kolejnych zainteresowanych. W tym roku przyjechało do Krakowa więcej gości z zagranicy, oprócz producentów, rolników, akredytowali się zagraniczni dziennikarze.
Życzmy organizatorom, aby Terra Madre przez następne edycje na kilka dni w roku dalej stawała się współczesną agorą dla wszystkich, którzy zainteresowani są świadomym podejściem do jedzenia i smaku w ogóle.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

World Chocolate Masters 2020/2021

World Chocolate Masters to jedyny na świecie konkurs skierowany do utalentowanych i kreatywnych profesjonalistów zajmujących się czekoladą. Zawody zaplanowane na lata 2020/2021 to już 8. edycja pojedynku cukierników i czekoladziarzy, do których tym razem będą mogli dołączyć również szefowie kuchni.

Kamil Tłuczek ponownie w finale Kulinarnego Pucharu Polski

14 lipca została przyznana ósma nominacja do Kulinarnego Pucharu Polski w ramach konkursu Smaki Galicji. Najwyższe noty od jurorów otrzymał zespół w składzie Kamil Tłuczek i Piotr Kuzdro z restauracji Patio w Grand Hotel Boutique w Rzeszowie.

MISTRZOSTWA POLSKI AEROPRESS 2018

22 września w palarni kawy Czarna Fala w Warszawie odbędą się Mistrzostwa Polski Aeropress 2018.

V Jubileuszowa Gala Żółtego Przewodnika Gault&Millau na 2019 rok - nagrody, premiery, niespodzianki!

Jubileuszowa, bo już piąta Gala Premierowa Gault&Millau, która odbyła się 26 listopada 2018 r. w Gdańsku. Nie tylko była okazją dla debiutu Żółtego Przewodnika na rok 2019, ale także wręczenia nagród najlepszym szefom kuchni.

WIELKIE ŚWIĘTO WHISKY

W dniach 13-14 października w Sangate Hotel Airport odbyła się kolejna edycja festiwalu poświęconego whisky - Whisky Live Warsaw. Główną częścią festiwalu jak zawsze była duża sala wystawiennicza ze stoiskami ambasadorów marek oraz przedstawicieli destylarni.

RATIONAL ponownie zaprasza do sal pokazowych

Szefowie kuchni RATIONAL ponownie zapraszają na pokazy RATIONAL w salach pokazowych. Zaprezentują, w jaki sposób nowoczesny piec konwekcyjno-parowy iCombi Pro wyznacza nowy standard wydajności, elastyczności i prostoty.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej