x

Rozpal biznes w plenerze

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    25.11.2016

W październiku tego roku w Krynicy Zdrój odbyła się trzecia i zarazem ostatnia w tym roku kolacja z cyklu Dinner With A View. Jakie są korzyści z realizacji tego typu projektów i czy możemy liczyć na kontynuację?

Foto: Rafał Meszka.
Foto: Rafał Meszka.
„Dinner with a view” – czyli trzy plenerowe kolacje w całości oparte na gotowaniu na ogniu – to projekt zainicjowany i prowadzony przez gdyńską szefową kuchni Ewę „Malikę” Szyc-Juchnowicz. Projekt pracochłonny i kosztowny, właściwie pierwszy tego typu w Polsce. Wyszedł poza ramy znanych już w środowisku gastronomicznym kolacji na 4 ręce – mierzył się z żywiołem, jakim jest ogień, zapraszał do współpracy zagraniczne szefowe kuchni, zachwycał oprawą wizualną i niestandardowymi daniami opartymi na lokalnych produktach. Kolacje pod szyldem „Dinner” zorganizowane zostały w Serocku, nad rzeką Narew, przy plaży w Jastarni oraz na polanie z widokiem na Jaworzynę, w Krynicy Zdrój. Każdorazowo gromadziły około 60 gości.
Celem nadrzędnym cyklu było propagowanie gotowania w plenerze jako rozwiązania sprzyjającego biesiadzie i zacieśniającego więzi. – Tęsknimy za naturą, za prostymi przyjemnościami, za zapachem ogniska. I ja tę bliskość oferuję, odchodząc od kiełbasy na patyku i karkówki z grilla – mówi o pomyśle Malika. Dlatego zamiast sztampowych produktów na kolacjach pojawiły się te charakterystyczne dla różnych regionów Polski: ryby słodkowodne, raki, ryby bałtyckie, gęsina, jagnięcina czy rydze.
Swój wkład w menu każdorazowo miały zaproszone z zagranicy szefowe kuchni – w przypadku trzeciej „górskiej” edycji była nią Szwedka Fia Gulliksson z restauracji Jazzköket. – Zdaje się, że zaproponowane przeze mnie połączenie szpiku wołowego z ikrą z łososia było dla wszystkich gości nowym doznaniem. Zaskakujący był też tatar z serca wołowego. Ponadto pokazałam dwie nowe techniki gotowania pstrąga: z olejem z igieł sosnowych oraz pieczenie go na mokrej desce – powiedziała Fia. To odmienne spojrzenie na polski produkt było niewątpliwie wartością dodaną kolacji.

Foto: Rafał Meszka.
Foto: Rafał Meszka.

Poza pięknem krajobrazów i bogactwem smaków nie można jednak zapominać o tym, że „Dinner with a view” to przedsięwzięcie komercyjne, realizowane z dużym rozmachem, mające na celu osiągnięcie korzyści biznesowych i wizerunkowych. Jak się zatem taki projekt realizuje? Od czego zacząć?
W tym przypadku najpierw powstał szczegółowy biznesplan, następnie wedle klucza lokalizacji wybrani zostali partnerzy hotelowi (Narvil, Dom Zdrojowy i Hotel Spa dr Irena Eris), w których kolacje miały się odbyć. Hotele partycypowały w kosztach jednak z takim założeniem, że do wszystkich produktów użytych podczas kolacji zostaną znalezieni sponsorzy. Na tej bazie przedstawiane były oferty firmom sponsorskim.
– Ciężko oddzielić tu korzyści wizerunkowe, promocyjne dla mnie i partnerów imprezy od wymiernych korzyści biznesowych. Moje kolacje były produktem ekskluzywnym i – niestety – dość kosztownym. A jednak za każdym razem udawało się sprzedać założoną pulę biletów. Dla mnie to znak, że warto się starać, że ciekawe, odmienne koncepty cieszą się zainteresowaniem i są doceniane – mówi Malika.
Co dalej z projektem? Po trzech edycjach powstało archiwum filmowe oraz zdjęciowe (to kolejne koszty, w które organizatorzy takich wydarzeń muszą zainwestować), które śmiało można wykorzystywać jako narzędzie marketingowe przy promocji ewentualnych kolejnych kolacji opartych na ogniu i smaku. Jednak, jak mówi Malika, pełnowymiarową wersję „Dinner” trudno będzie już powtórzyć, właśnie ze względu na ogromny nakład pracy i koszty. Każda inna forma będzie mniej wymagająca, ale jak zapewnia Malika, równie atrakcyjna, a z pewnością tańsza. – Wierzę, że jest to idealny produkt dla firm eventowych, które mogą poszerzyć w ten sposób swoją ofertę imprez integracyjnych. Dla samej Maliki projekt z pewnością był wizerunkowym krokiem naprzód. Znana z telewizyjnego show „Top Chef ” i kojarzona z kuchnią Maghrebu szefowa pokazała, że nie boi się nowych wyzwań i potrafi kreować nową jakość na rodzimej scenie gastronomicznej. Kolacje „Dinner” udowodniły, że nowatorskie formy promocji szefów kuchni i restauracji, wychodzące poza utarte szlaki, mają rację bytu na polskim rynku, nie tylko dlatego, że są wysmakowane, ale również opłacalne.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 11/2016 nr 160.

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

Pięć wyjątkowych dań od pięciu najlepszych szefów kuchni z Polski Południowej - według Żółtego Przewodnika Gault&Millau

Podczas Gault&Millau Tour w Krakowie przyznano nagrody dla najlepszych szefów kuchni z Małopolski, Podkarpacia, Bieszczad i Górnego Śląska. Oto przepisy na popisowe dania Szefa Roku, Kobiety Szefa, Szefa Jutra, Szefa Kuchni Tradycyjnej i Młodego Talentu.

Kuchnia Krakowa w nowoczesnym wydaniu

Sieć hurtowni MAKRO Polska, w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne, zorganizowała trzecie spotkanie z cyklu Historyczny Stół Kulinarny.

Sztuka smaku

3 marca br. Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L'Art de la cuisine Martell odbędzie w się w hotelu Zamek Ryn. Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, a tym samym głównym produktem, który zawodnicy muszą wykorzystać w swoich daniach, jest świeca wołowa.

Szkolenia dla gastronomii na targach Polagra 2020 w Poznaniu

Już 28 września rozpoczynają się targi Polagra 2020 z ekspozycją żywności, rozwiązań dla przemysłu spożywczego i sektora HoReCa. Podczas imprezy nie zabraknie interesujących szkoleń dla przedstawicieli gastronomii.

Wojciech Modest Amaro otrzymał Grand Prix de l’Art de la Cuisine

Rewelacyjne wieści z Paryża. Wojciech Modest Amaro otrzymał najważniejsze wyróżnienie w świecie gastronomii - Grand Prix de l’Art de la Cuisine przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną.

Żołądkowa de Luxe pobiła rekord świata na Największy Toast Pod Ramię

18 października w krakowskim klubie Studio odbyło się wydarzenie bez precedensu. 1373 osób spotkało się w jednym miejscu o jednym czasie, żeby pobić rekord na Największy Toast Pod Ramię. Tym samym Żołądkowa de Luxe ustanowiła najlepszy w historii wynik i trafiła do księgi rekordów Guinnessa.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej