x

Ovo Bar & Restaurant z autorskim menu we Wrocławiu

Kategoria: Miejsca    16.11.2016

Ovo Bar & Restaurant jest częścią hotelu DoubleTree by Hilton Wrocław w Centrum Wrocławia. Lokal przeznaczony jest na 100 miejsc siedzących.

Ovo Bar & Restaurant. Foto: materiały prasowe.
Ovo Bar & Restaurant. Foto: materiały prasowe.
Szefem kuchni jest Piotr Apanel z doświadczeniem z restauracji uhonorowanych gwiazdką Michelina, m.in. Gordona Ramsaya w Londynie. Miejsce wyróżnia się autorskim menu restauracyjnym, bogatą ofertą koktajli, otwartą kuchnią, a także pięciogwiazdkowym serwisem i przyjazną atmosferą. W menu znajdziemy m.in. palony ogniem filet z makreli z keczupem z ogórka, zielonym jabłkiem i maślanką; polędwicę z dzika z purée z topinamburu, żelem z melasy i dżemem figowym. Karta koktajli podzielona jest na cztery części: receptury klasyczne, z najlepszych barów świata (jak Artesian Bar z Londynu czy Dead Rabbit z Nowego Jorku), autorskie twisty, a także najbardziej znane koktajle współczesne. Wystrój miejsca współgra z eleganckim, futurystycznym designem całego budynku Ovo Wrocław, który zaprojektowała prestiżowa paryska pracownia GSArch. Ceny przystawek zamykają się w przedziale 22-39 zł, dań głównych – 25-80 zł.

ul. Podwale 84, Wrocław

Artykuł ukazał się w „Food Service" 11/2016 nr 160.

Autor tekstu: Joanna Mróz
O AUTORZE
Joanna Mróz
Monitoruje warszawski (i nie tylko) rynek gastronomiczny od kilkunastu lat. Od 10 lat dzieli się recenzjami restauracji na Froblogu. Współtworzy Warsaw Foodie (razem z Restaurantica.pl) – dwujęzyczny gastromagazyn internetowy o nowościach w stołecznych restauracjach. Absolwentka podyplomowych Food Studies na SWPS. Współpracowała z magazynami „Usta”, „Esquire”, a także ze stołeczną „Gazetą Wyborczą”.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej