x

"Naturalnie" - powrót do źródeł

Kategoria: Lifestyle - książki    11.11.2016

Kto z was nie chciałby poznać tajników słynnego szefa kuchni z gwiazdką Michelina? Ducasse od dawna "wychodzi do ludzi", edukuje. To nie pierwsza książka, którą napisał, ale pierwsza, która ukazała się w Polsce.

„Naturalnie” Alain Ducasse, Cristophe Saintagne, Paule Neyrat. Foto: materiały prasowe.
„Naturalnie” Alain Ducasse, Cristophe Saintagne, Paule Neyrat. Foto: materiały prasowe.
Powiedzieć, że „Naturalnie” promuje zdrową kuchnię i przedstawia proste, codzienne przepisy, to nie powiedzieć nic. Ducasse, wraz ze swoim byłym sous-chefem Cristophem Saintagnem oraz dietetyczką Paule Neyrat wciela te pojęcia w życie i praktykę – pokazując, jak łatwe może być świadome gotowanie. Dania w książce są uproszczone w stosunku do tych, które serwuje Ducasse w trzygwiazdkowej restauracji, ale najważniejsze zasady i praktyczne wskazówki – przy doborze produktów, instrukcjach dotyczących podstawowych, klasycznych technik i receptur – pozostają kluczowe. „Naturalnie” to manifest, próba powrotu do korzeni w czasach, w których „pleni się marnotrawstwo, gdy króluje hodowla przemysłowa”. Wśród przepisów okraszonych zdjęciami i oryginalnymi ilustracjami znajdziecie m.in.: krem z topinamburu z kawą czy lody z papryki. Prostota nie zawsze musi oznaczać nudę i oczywistość. Oczywisty jest natomiast podział potraw na pory roku. autentyczna sezonowość jest bowiem dla Ducasse’a podstawowym źródłem inspiracji.

„Naturalnie” Alain Ducasse, Cristophe Saintagne, Paule Neyrat, wyd. Dwie Siostry, 2016 r.

Felieton ukazał się w „Food Service" 11/2016 nr 160.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej