x

"Naturalnie" - powrót do źródeł

Kategoria: Lifestyle - książki    11.11.2016

Kto z was nie chciałby poznać tajników słynnego szefa kuchni z gwiazdką Michelina? Ducasse od dawna "wychodzi do ludzi", edukuje. To nie pierwsza książka, którą napisał, ale pierwsza, która ukazała się w Polsce.

„Naturalnie” Alain Ducasse, Cristophe Saintagne, Paule Neyrat. Foto: materiały prasowe.
„Naturalnie” Alain Ducasse, Cristophe Saintagne, Paule Neyrat. Foto: materiały prasowe.
Powiedzieć, że „Naturalnie” promuje zdrową kuchnię i przedstawia proste, codzienne przepisy, to nie powiedzieć nic. Ducasse, wraz ze swoim byłym sous-chefem Cristophem Saintagnem oraz dietetyczką Paule Neyrat wciela te pojęcia w życie i praktykę – pokazując, jak łatwe może być świadome gotowanie. Dania w książce są uproszczone w stosunku do tych, które serwuje Ducasse w trzygwiazdkowej restauracji, ale najważniejsze zasady i praktyczne wskazówki – przy doborze produktów, instrukcjach dotyczących podstawowych, klasycznych technik i receptur – pozostają kluczowe. „Naturalnie” to manifest, próba powrotu do korzeni w czasach, w których „pleni się marnotrawstwo, gdy króluje hodowla przemysłowa”. Wśród przepisów okraszonych zdjęciami i oryginalnymi ilustracjami znajdziecie m.in.: krem z topinamburu z kawą czy lody z papryki. Prostota nie zawsze musi oznaczać nudę i oczywistość. Oczywisty jest natomiast podział potraw na pory roku. autentyczna sezonowość jest bowiem dla Ducasse’a podstawowym źródłem inspiracji.

„Naturalnie” Alain Ducasse, Cristophe Saintagne, Paule Neyrat, wyd. Dwie Siostry, 2016 r.

Felieton ukazał się w „Food Service" 11/2016 nr 160.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Kurs wiedzy o winie" Kevina Zraly'ego

Jedna z najbardziej znanych książek gromadzących wszystkie niezbędne informacje o winie znów w sprzedaży!

"Moniuszko w kuchni" Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa

Z okazji roku Moniuszkowskiego restauratorka Agnieszka Kręglicka oraz muzykolog Marcin Gmys we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową napisali rzecz o tym, co jadał Moniuszko, przy okazji przybliżając jego życie, twórczość i realia XIX w.

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Nie jest sztuką zrobić skomplikowane danie z kilkunastu drogich składników. Nie jest sztuką zaimponować, podając foie gras czy deser z najdroższej czekolady obsypany złotem. Zdecydowanie większe wyzwanie to wydobycie maksimum smaków z prostych codziennych składników.

"Śniadanka z czterech stron świata" Vanessy Lewis

W "Śniadankach z czterech stron świata" Vanessa Lewis wraca do smaków z dzieciństwa, a także przedstawia tradycje śniadaniowe z różnych krajów.

"Bitter Honey: Recipes and Stories from the Island of Sardinia"

Tego lata wyprawa na Sardynię może być trud­na do zrealizowania, więc zachęcam do men­talnej przygody z tamtejszą kulturą kulinarną.

"Przewodnik kulinarny" Auguste'a Escoffiera

Przewodniki kulinarne zawsze wzbudzają sporo emocji - a szczególnie ostatnio w polskiej branży. Ten jest inny, nie czerwony, nie żółty, ale w jasno-zielonej okładce. W porównaniu z pozostałymi jest masywny, z grubą okładką, w formacie A4 i liczy aż 607 stron.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej