x

Adam Pawłowski: Wróżenie z moszczu

Kategoria: Wino    03.01.2017

Z moich przewidywań wynika, że idealne wino w roku 2017 będzie: musujące, naturalne, wyprodukowane w Polsce i zakupione w dyskoncie spożywczym. Ta winiarska "mieszanka wybuchowa" brzmi może jak science fiction, ale najlepiej opisuje cztery bardzo ważne trendy na rynku wina w Polsce.

Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski.
Adam Pawłowski. Foto: Ignacy Matuszewski.
1. POLSKIE WINO
Podejście typu „cudze chwalicie własnego nie znacie” w przyszłym roku zamienimy na „dobre, bo polskie”. Należy obiektywnie zauważyć, że z roku na rok polskie wina prezentują się coraz lepiej. Jeszcze pięć lat temu wystarczyłoby palców u jednej ręki, żeby wymienić jakościowe, powtarzalnie smaczne, polskie wina. Obecnie do wskazania dobrych etykiet zabrakłoby mi palców nie tylko u rąk, ale także u stóp. Polskie wina pojawiają się w kartach win najlepszych restauracji w kraju, w portfolio dystrybutorów, a także na półkach dyskontów i jest o nich głośno w social mediach. Przypuszczam, że w 2017 r. ich ekspozycja i promocja nabierze jeszcze większego rozpędu. W ten nurt włączą się media branżowe i lifestyle’owe, które przybliżą nam tematykę polskich win. Będziemy chętniej sięgać po polskie wina w sklepach, zaczniemy pytać o nie w restauracjach i zainteresujemy się coraz szerszą ofertą polskiej enoturystyki.

2. NADAL POPULARNE WINA NATURALNE
Wydawałoby się, że moda na wina naturalne przeminie przynajmniej tak szybko jak moda na wina pomarańczowe. Nic bardziej mylnego. Ta kategoria dopiero nabiera rozpędu i trudno przewidzieć, kiedy nastąpi apogeum popularności zjawiska. Według mnie ten trend nie wynika z faktu, że konsumenci szczególnie poszukują win naturalnych, ale z tego, że duża część branży winiarskiej jest nimi oczarowana i aktywnie je promuje. Dodatkowym lewarem PR-owym jest pewna tajemniczość, którą owiane są te wina. Brak ścisłej definicji win naturalnych pozostawia duży margines do indywidualnej interpretacji i tworzy spory szum informacyjny.

3. BĄBELKI NIE TYLKO W SYLWESTRA
Statystyczny Kowalski wypija tylko ok. 1 l wina musującego rocznie, ale wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku uraczy się większą ilością bąbelków. W Polsce nadal blisko 40 proc. konsumpcji tych win przypada na czas noworoczno-sylwestrowy, ale wina musujące zaczynają towarzyszyć nam na co dzień. Chłodzą nas w upalne letnie dni i zamawiamy je w restauracji jako aperitif. Stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami i odchodzimy od win najtańszych na rzecz produktów jakościowych. Idealnie w ten trend wpisuje się włoskie prosecco i hiszpańska cava. W szczególności prosecco, które podbiło serca i palety Polaków, stając się namiastką luksusu na każdą kieszeń. Przyszły rok również będzie stał pod znakiem najbardziej szlachetnych bąbelków, czyli szampana. Zaczynamy go postrzegać jako wino do wielu okazji, a nie tylko na specjalne wydarzenia. Szampana serwowanego na kieliszki kojarzymy wyłącznie z restauracjami finediningowych, ale jestem przekonany, że już wkrótce będzie można zamówić kieliszek szlachetnych bąbelków nawet w bardziej casualowych lokalach.

4. WINA PREMIUM W DYSKONTACH
Faktem jest, że dyskonty spożywcze mają największy, bo aż blisko 35-proc. udział w rynku sprzedaży wina w Polsce. Niekwestionowanymi liderami są tutaj Biedronka i Lidl. Sklepy te wyrobiły w nas nawyk do kupowania wina przy okazji robienia zakupów spożywczych, a teraz będą chciały skusić nas winami z wyższej półki. Do tej pory oferta winiarska dyskontów opierała się na etykietach pomiędzy 15-30 zł. Przewiduję, że w przyszłym roku oprócz podstawowej selekcji ujrzymy wina z kategorii 50-100 zł. Oczywiście taka ekspansja wiązać się też będzie z dalszą marginalizacją sklepów specjalistycznych, którym coraz trudniej będzie konkurować z atrakcyjną ofertą dyskontów.

Autor: Adam Pawłowski

Felieton ukazał się w „Food Service" 1/2017 nr 161.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

PIWNICE PÓŁTORAK WINE & SPIRITS

Do Witryłowa prowadzą kręte drogi z górzystymi krajobrazami pofałdowanymi przez wędrujący lodowiec. Mocne nachylenia stoków na razie w większości porośnięte są trawą i drzewami. Niektórzy winiarze widzą jednak w tych pagórkach idealne siedliska pod nowe nasadzenia winorośli.

Polskie Sommelierki wkraczają do akcji

Podczas Festiwalu Polskiego Wina Białe Czerowne, który właśnie zakończył się w Warszawie, zainaugurował swoją działalność nowy ruch - Polskie Sommelierki.

POLSKI SOMMELIER WICEMISTRZEM EUROPY

11 maja br. w Wiedniu Piotr Pietras został srebrnym medalistą Mistrzostw Europy Sommelierów. Zajął drugie miejsce za Raimondsem Tomsonem z Łotwy.

Polska Toskania warta zachodu

"Winnica jest wszystkim, jeżeli pomyślę o niej w kategorii pasji, miłości, sposobu na życie" - mówi Kinga Kowalewska-Koziarska, właścicielka najstarszej prywatnej winnicy w Polsce i jedna z bohaterek dokumentu "Polska Toskania".

Adam Pawłowski: Powtórka z obsługi

Na prowadzonych przeze mnie szkoleniach winiarskich i sommelierskich często padają pytania dotyczące poszczególnych elementów serwisu wina. Jak to zwykle bywa, ile osób, tyle różnych, często sprzecznych ze sobą, interpretacji.

ADAM PAWŁOWSKI: OBALAMY MITY

Mity winiarskie są jak plotki, które wędrując od adresata, nabierają coraz nowszych wątków i przeinaczają pierwotną informację. Przyjrzyjmy się tym najpowszechniejszym i jednocześnie sprawdźmy, czy jest w nich chociaż ziarnko prawdy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej