x

Jesienne menu w WuWu

Kategoria: Miejsca

Warszawski WuWu Bar wprowadza nowe menu na jesień - inspirowane kulinarnymi wspomnieniami z dzieciństwa.

Śliwiki na palonym maśle. Foto: materiały prasowe.
Śliwiki na palonym maśle. Foto: materiały prasowe.
Polędwica wołowa. Foto: materiały prasowe.
Polędwica wołowa. Foto: materiały prasowe.
Menu WuWu zmienia się wraz z porami roku, bazując na typowych dla danego sezonu produktach. Nowe jesienne menu inspirowane jest smakami i wspomnieniami z dzieciństwa, które zostały kreatywnie zinterpretowane w nowoczesnych daniach.

Nowa karta to pachnące lasem szlachetne grzyby oraz dziczyzna, która zajmuje w niej miejsce honorowe. Oprócz policzków z dzika, goście mogą spróbować bulionu z bażanta. Nowością jest smażony i „dociągany” w piecu stek z polędwicy wołowej. W WuWu serwowany jest ze smażonymi grzybami – kurkami, borowikami i podgrzybkami – musztardowym purée, chipsami z jarmużu, konfiturą z mirabelki i sosem demi-glace. Idealną jesienną propozycją jest palona kapusta z rodzynkami, serem wędzonym Rita, beszamelem, truflą i gryką. W wersji jesiennej został zaprezentowany też uwielbiany przez gości podpłomyk – podawany z grzybami, jarmużem i kozim serem. W karcie pojawiły się także z powrotem – w odpowiedzi na liczne prośby gości – pierogi ruskie z truflami i szalotką. Na deser WuWu serwuje kwintesencję dzieciństwa – śliwki na palonym maśle z koglem-moglem, śmietaną z Bobolic i siemieniem lnianym.

Miejsce: WuWu Bistro, Plac Konesera 1
Rezerwacje i kontakt: +48 22 355 30 02, kontakt@wuwu.bar
Więcej: www.wuwu.bar, www.facebook.com/wuwubistro/

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej