x

Koktajl Mint break według Bartłomieja Wójcika

Kategoria: Karta - napoje    17.10.2019

Head bartender w Spirit Bar proponuje koktajl na bazie whisky i miętowej wody gazowanej.

Bartłomiej Wójcik. Foto: World Class.
Bartłomiej Wójcik. Foto: World Class.
– Polska scena barowa nie zwalnia tempa od kilku lat. Barmani zaskakują nowymi technikami oraz produktami wykorzystywanymi w koktajlach. Co bardzo ważne w naszej pracy – to większa świadomość na temat polityki zero waste w funkcjonowaniu lokali. World Class jest konkursem bardzo wymagającym, ale daje ogromną satysfakcję. Jako uczestnik każdej krajowej edycji mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że z roku na rok poziom umiejętności barmanów jest coraz wyższy.

Koktajl Mint break. Foto: World Class.
Koktajl Mint break. Foto: World Class.

MINT BREAK
- 40 ml whisky single malt,
- 2  0 ml acid solution (mieszanka trzech kwasów: citric/malic/tartaric oraz soli i wody),
- 15 ml syropu cukrowego,
- 80 ml miętowej wody gazowanej.

Wszystkie składniki koktajlu oprócz wody miętowej połącz w shakerze i wstrząśnij z lodem. Następnie przecedź koktajl do schłodzonego szkła z dużą kością lodu. Dopełnij wodą gazowaną o smaku miętowym.

Przepis ukazał się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Historia gorzkiego trunku

Spożywany w milionach litrów rocznie na całym świecie, pity "wstrząśnięty lub zmieszany" w koktajlach przez najsłynniejszego agenta brytyjskiego wywiadu, chętnie spożywany z tonikiem lub wodą gazowaną w barach i na rodzinnych przyjęciach. Zaserwowany na kościach lodu idealnie wspomaga trawienie i wa

Magia aromatycznych destylatów

Na początku uderza nas zapach cytryny i bazylii, tworząc orzeźwiający mariaż aromatów. Chwilę później dołączają goździk i róża, które z poprzednią świeżą parą łączy przyjemny, uspokajający dąb. Brzmi apetycznie? To nie opis koktajlu, lecz charakterystyka pewnych klasycznych męskich perfum.

Oshee kupuje Kingę Pienińską

Firma Oshee została nowym właścicielem naturalnej wody mineralnej Kinga Pienińska. OSHEE podpisało umowę zakupu 100% udziałów, co skutkuje całościowym przejęciem przez OSHEE marki Kinga Pienińska wraz z Zakładem produkcyjnym w Krościenku nad Dunajcem oraz całym personelem, zatrudnionym w spółce.

Kombucha - naturalnie zdrowa

Jeżeli do tej pory nie słyszeliście o kombuchy, to znaczy, że ominął was bardzo ważny trend. Początkowo nieznany, niszowy napój obecnie pojawia się w coraz większej liczbie sklepów, lokali gastronomicznych, cateringów dietetycznych, a nawet na siłowniach i w klubach fitness.

Bezglutenowe piwo z rzemieślniczego Browaru Jana

Rzemieślniczy Browar Jana wprowadza piwo dla osób chorych na celiakię oraz cierpiących na nietolerancję glutenu. To wciąż nisza na polskim rynku.

Bogactwo herbaty

Najwcześniejsze fizyczne dowody spożycia herbaty pochodzą z II w. p.n.e., choć jest bardzo prawdopodobne, że Chińczycy znali ją już dużo wcześniej. Do Europy dotarła dopiero w XVI w. Od tamtej pory cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, wciąż powstają nowe sposoby jej przygotowania oraz spożycia.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej