x

Koktajl Baker's old fashioned według Marka Pobłockiego

Kategoria: Karta - napoje    17.10.2019

Menedżer baru w Nowym Świecie proponuje koktajl na bazie żytniego bourbonu.

Marek Pobłocki. Foto: World Class.
Marek Pobłocki. Foto: World Class.
– Polska scena barowa zdecydowanie jest „World Class”. Mamy wiele topowych koktajlbarów rozsianych po całej Polsce. Szczególnie szybki rozwój dostrzegam od około 5-6 lat, myślę, że duży wkład miało pojawienie się programu „World Class Competition”. Uważam, że na szczególną uwagę zasługuje nasze podejście do gościnności. Widać też, że barmani używają jakościowych homemadów (własnych syropów, tynktur, pianek, infuzji, kordiałów itd.) i przywiązują wagę do ekologii, co goście mogą zauważyć na przykład w postaci braku plastikowych rurek w serwowanych koktajlach.

Koktajl Baker's old fashioned. Foto: World Class.
Koktajl Baker's old fashioned. Foto: World Class.

BAKER’S OLD FASHIONED
- 50 ml żytniego bourbonu,
- 10 ml domowej roboty syropu z czerstwego żytniego chleba,
- 10 ml sherry PX 12YO,
- 3 dash bitters orzech czarny,
- pianka z wodnego kefiru z mirabelki (homemade)*.

*Pianka: przygotowanie kefiru wodnego z mirabelki trwa kilka dni. Podlewaj algi morskie roztworem zawierającym mirabelki. Następnie powstały kefir wodny wlej do syfonu, zmieszaj z białkiem cukierniczym oraz gumą ksantanową.

Wszystkie składniki (oprócz pianki) zmieszaj w szklanicy barmańskiej. Następnie przelej do schłodzonego kieliszka koktajlowego i uzupełnij pianką.

Przepis ukazał się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

JAK SKUTECZNIE REKOMENDOWAĆ I SPRZEDAWAĆ WODĘ W RESTAURACJI?

Kategoria wody będzie się rozwijać w najbliższych latach, a jej konsumpcja w restauracjach stopniowo rosnąć. Dlaczego tak się dzieje oraz jak z tej tendencji mogą skorzystać właściciele restauracji?

Piwne koktajle idealne na grilla

Pierwszy, bardzo łaskawy powiew wiosny rozbudził w wielu Polakach chęć spędzenia wolnego czasy na świeżym powietrzu. Praktycznie nie da się myśleć o tego typu lenistwie, nie uwzględniając dwóch popularnych letnich frykasów - potraw z grilla i piwa!

Woda, która wydobywa smak potraw

Rozmowa z Matiasem Glusmanem - jednym z najbardziej znanych specjalistów ds. napojów, w szczególności wina i wody, na rynku polskim.

Bar bez procentów? To możliwe!

Konsumenci coraz bardziej dbają o swoje zdrowie, co przejawia się w wielu aspektach - również w coraz rozsądniejszym podejściu do spożywania alkoholu. W takiej sytuacji wielu właścicieli barów mogłoby zacząć się martwić o swój biznes, jednak spieszę z uspokojeniem.

Napitki z hiszpańskim temperamentem

Ciepły klimat, setki kilometrów linii brzegowej, piękne zabytki i różnorodna kuchnia gwarantują dobrze spędzony czas w Hiszpanii. Umilającym pobyt dodatkiem są także smaczne lokalne trunki. Podpowiem wam, czym się raczyć na słonecznym Półwyspie Iberyjskim.

Świąteczne trunki. Bo nie samym karpiem wigilia stoi!

Boże Narodzenie tuż-tuż! To jeden z przyjemniejszych momentów w roku, kiedy możemy zwolnić tempo życia i spędzić dużo czasu w gronie najbliższych. Warto wówczas sięgnąć po coś bardziej wyszukanego niż półsłodkie wino czy inne zmrożone substancje.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej