x

Głąbik według krakowskich kucharzy

Kategoria: Karta - dania    12.10.2019

W gospodarstwie rolnym JeDynie w podkrakowskiej wsi Wawrzeńczyce najlepsi szefowie kuchni z Krakowa zbierali na początku października głąbika. Prosto z pola trafił do restauracji, a zadaniem kucharzy jest zaproponowanie przepisów z głąbikiem w roli głównej.

Zbiór głąbika przez krakowskich kucharzy. Foto: materiały prasowe.
Zbiór głąbika przez krakowskich kucharzy. Foto: materiały prasowe.
Głąbik krakowski, warzywo niegdyś będące przysmakiem krakowian i aktualnie przywracane na stoły, trafił na prestiżową listę krakowskich produktów pilotażowego programu Slow Food CE, realizowanego przez Urząd Miasta Krakowa.
– Jednego zakisiłem, drugiego zapeklowałem. Moim zdaniem przypomina ogórki. Można z niego potem zrobić garnisz, zupę albo dobry dodatek do sałatki. Natomiast z tej wody, która pozostanie po kiszonym głąbiku, można przygotować szota lub ubić pianę. Głąbik ma potencjał, żeby stać wizytówką miasta – mówi Marcin Sołtys z restauracji Filipa 18.
– Głąbika nie tylko kisiłem, ale też pierwszy raz zrobiliśmy z niego gołąbki na menu degustacyjne. Obcokrajowcy byli tym przeważnie zachwyceni i pytali o to warzywo. Gdy zdradzaliśmy im szczegóły, byli naprawdę zszokowani – opowiada Łukasz Cichy z restauracji Biała Róża. – Głąbik jest specyficzny, gorzki i lekko kwaśny, to coś innego, czego nie spotkamy w innych warzywach.
Michał Cienki (Art Restauracja) także wierzy w sukces reaktywacji głąbika krakowskiego. – Myślę, że jest w tym warzywie potencjał. Jest jeszcze problem z jego znajomością, ale myślę, że po dzisiejszych zbiorach będziemy bliżej rozwiązania tych problemów.
Smakowite efekty pracy szefów kuchni poznamy na Targach HORECA®, które odbędą się 20-22 listopada w EXPO Kraków.
Uprawa głąbika w gospodarstwie rolnym JeDynie w Wawrzeńczycach trwała od czerwca 2019 r. Przedstawiciele firmy Targi w Krakowie (organizator Międzynarodowych Targów HOERCA® ) wraz z cenionymi szefami kuchni krakowskich restauracji posadzili ponad 300 sadzonek tego warzywa. Na terenie EXPO Kraków także powstała grządka, gdzie o warzywo dbali pracownicy Targów w Krakowie. Targowy i wawrzeńczycki głąbik został przebadany pod kątem wartości odżywczych i obecności metali ciężkich. Wyniki potwierdzają, że jest pozbawiony metali ciężkich, ma 54 kcal na 100 g, za to zawiera bardzo dużo błonnika pokarmowego: 7 g Na 100 g produktu.
W akcji biorą udział restauracje: Albertina Restaurant & Wine,  Restauracja Hotelu Copernicus, Restauracja Biała Róża, Art Restauracja, Restauracja Halicka Eatery&Bar, Bottiglieria 1881, Bistro Bene, Nota Resto by Tomasz Leśniak, Restauracja Mavericks Cracow, Filipa 18.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Tropem topinamburu

Trudno go upolować na straganach, ale przy odrobinie szczęścia jest to możliwe. Warto, bo niejeden restauracyjny gość chętnie spróbuje, jak smakuje warzywo, którego być może jeszcze nie zna.

Kaszubska zupa rakowa z ciastem francuskim

Kaszubska zupa rakowa z ciastem francuskim inspirowana przepisem Paula Bocuse'a według Marcina Popielarza.

Ryby na talerzu

Mięso ryb nie jest szczególnie popularne w Polsce. Rodacy przyrządzają i spożywają je stosunkowo rzadko. Wyjątkiem są święta - postna tradycja stołu wigilijnego wręcz wymaga potraw rybnych. W tym okresie najważniejszymi gatunkami są karpie i śledzie, ale również inne mają szansę zabłysnąć.

Polacy przy grillu - klasycznie czy nowocześnie?

Zwyczaj wspólnego grillowania jest popularny w Polsce od wielu lat. Sezon grillowy to z kolei jeden z najdłuższych okresów w gastronomii. Co więcej, z sezonu na sezon obserwujemy jego rozciąganie w czasie.

Pstrąg niejedno ma imię

Serwujmy pstrągi, bo są zdrowe, smaczne i z powodzeniem hodowane w Polsce. Bierzmy przykład z Japończyków, Skandynawów i Australijczyków, którzy tradycyjnie spożywają dużo lokalnych ryb i należą do społeczeństw, które żyją najdłużej!

Pokrzywa? Nie bójcie się!

W powszechnej świadomości jest pospolitym chwastem, którego unikamy w obawie przed poparzeniem. Ale dla osób rozpoczynających przygodę z dziką kuchnią roślinną to często pierwszy składnik z jej repertuaru, który mają odwagę włączyć do menu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej