x

Tajski Molam Thai Canteen & Bar w Krakowie

Kategoria: Miejsca    10.10.2019

Molam to restauracja tajska, w której nie znajdziecie nic, co zazwyczaj w Polsce kojarzone jest z tym rodzajem kuchni. Nie ma tutaj pad thai, nie ma zielonego lub czerwonego curry z mięsem lub tofu do wyboru, nie ma sajgonek. Co w takim razie jest?

Molám Thai Canteen & Bar. Foto: Grzesiek Kozak.
Molám Thai Canteen & Bar. Foto: Grzesiek Kozak.
Oryginalne, intensywne smaki i aromaty przywiezione prosto z Tajlandii przez szefa kuchni, Tomka Muzę. Kiedy w 2007 r. Tomek pierwszy raz wyjechał do Tajlandii, kraj ten zainspirował go tak mocno, że rok później postanowił całkowicie odmienić swoją karierę i zająć się wyłącznie kuchnią tajską. Od tamtej pory nieustannie pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności. Dzięki temu w Molam możecie spróbować oryginalnych tajskich dań takich jak Laab (sałatka mięsna w różnych wersjach w zależności od sezonu), Ob Woon Sen (makaron z fasoli mung z boczkiem, grzybami i pak choy, 37 zł), Yam Pla Tod (smażony pstrąg z tajskimi ziołami, 41 zł) oraz tajska sałatka z ogórków (12 zł) czy młodej marchewki, kalarepki i orzeszków ziemnych (16 zł).
Idea dzielenia się jedzeniem – dania są serwowane i konsumowane jak w Tajlandii, gdzie wspólny posiłek to przede wszystkim możliwość spędzenia czasu razem. Dlatego goście Molam są zachęcani do wybierania kilku dań do podziału, tak aby każdy mógł spróbować różnych smaków i faktur. Do dań warto zamówić przynajmniej jeden (dla mniej głodnych) kleisty ryż (3 zł).
Otwarta kuchnia to serce Molam. Jest tutaj sekcja woków, grill i tao (tradycyjny tajski BBQ) opalane drewnem i węglem drzewnym. Jeśli chcecie obserwować kucharzy przygotowujących dla was dania, można zająć miejsce przy barze z idealnym widokiem na kuchnię.
Atmosfera gwarnych uliczek nocnego Bangkoku została osiągnięta dzięki pomysłowi właścicieli: Jacka Gawryluka, Magdaleny Holubiczko i Tomka Muzy, oraz architektki Diany Siemińskiej z Grycaj Design. Klimat dopełniają zastawa oraz muzyka. Jedzenie przybywa do stolików na kolorowych, pastelowych talerzach emaliowanych lub z melaminy, w tradycyjnych tajskich garnkach glinianych lub na metalowych patelniach. W tle słychać molam – specyficzny tajski gatunek muzyczny (określany czasem nieco pogardliwie jako „muzyka taksówkarzy”), od którego miejsce wzięło swoją nazwę. Co jednak najważniejsze, Molam to restauracja, w której goście mają poczuć się jak dobrzy znajomi zaproszeni na obiad. Można też przychodzić z psami, które są bardzo mile widziane, a dzięki dużym rozmiarom lokalu (250 m 2 , 85 miejsc siedzących w środku + 40 w ogródku w sezonie letnim), mogą się wygodnie rozłożyć obok stolika zajętego przez właścicieli. Wieczory warto tu spędzić, próbując autorskich drinków szefa baru Pawła Gajzlera.

ul. Rajska 3, Kraków

Wywiad ukazał się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

Bistro Senatorek - domowe smaki ze stołecznego Śródmieścia

Bistro Senatorek to miejsce dla miłośników domowej kuchni w samym centrum stolicy. W menu znajdziemy specjały polskiej kuchni, przysmaki z różnych stron świata, burgery z polskiej wołowiny i desery.

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Romans Bistro w Poznaniu: bouillabaisse i "autorski bałagan" we wnętrzu

Romans Bistro to miejsce, które ma przybliżyć poznaniakom kuchnię południa Francji. Za jego koncepcją stoi Jan Czartoryski, który pracował m.in. w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Clou w Kopenhadze.

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Kredens Wincentego: sklep, bistro i kawiarnia

Połączenie działalności gastronomicznej z handlową to koncept, który ma fantastyczne perspektywy rozwoju - uważa Krzysztof Stegienko, który wraz z żoną prowadzi w Warszawie Kredens Wincentego.

Fit Cake: cztery nowe lokale w dwa miesiące

Sieć cukierni Fit Cake uruchomiła w ostatnich dwóch miesiącach cztery nowe lokale. To jednak nie koniec, bo w planach są już kolejne otwarcia.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej