x

"Kalafior to król" Leanne Kitchen

Kategoria: Lifestyle - książki

Kalafior jest bardzo popularny w naszym kraju, więc wydawałoby się, że nie potrzebuje promocji - większość osób zajmujących się gotowaniem wie, co z nim zrobić w kuchni.

Książka „Kalafior to król\" Leanne Kitchen. Foto: materiały prasowe.
Książka „Kalafior to król\" Leanne Kitchen. Foto: materiały prasowe.
A jednak to dość banalne warzywo z rodziny kapustowatych może zaskoczyć, co w swej książce „Kalafior to król” pokazuje Leanne Kitchen, australijska autorka, kulinarna stylistka i fotografka. Sięgnijcie po tę publikację i przekonajcie się, że warto wyjść poza schemat zupy kalafiorowej czy kalafiora z zasmażką z bułki tartej. Kalafior w wersji na surowo, bogaty w składniki odżywcze lub – tak, tak – w deserze może naprawdę świetnie smakować. 70 przepisów podzielono na: przystawki, przekąski, zupy, sałatki, dania główne, wypieki, dodatki i marynaty. Wypróbujcie sałatkę z kalafiora i fenkułu z cytryną, migdałami i burattą, hummus z kalafiora, tartę z kalafiorem, orzechami włoskimi i serem wędzonym, korzenny pilaw z kalafiora, szpinaku i pasturmy z podsmażaną cebulą, popcorn z kalafiora, brownie z kalafiorem czy sernik kalafiorowy z limonką i kokosem. Choć książka nie zachwyca wizualnie (trochę trąci myszką), to pełna jest świeżych i kreatywnych pomysłów zachęcających do eksperymentowania. Niektóre receptury są zdecydowanie domowe, ale znaczna ich część na pewno świetnie sprawdzi się w restauracyjnych kuchniach.

„Kalafior to król”, Leanne Kitchen, wyd. Buchmann, 2019

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

CORAZ BLIŻEJ

Książka doskonale pokazuje nie tylko konkretne dania i przepisy, pomaga korzystać z wielu aromatycznych przypraw, ale także świetnie oddaje klimat krajów, z których pochodzą. Warto poznać podstawowe dania w oryginalnej wersji, powrócić do źródeł.

Toruński Festiwal Smaków

"Stare i nowe. Tradycja i nowoczesność w kuchni polskiej" - pod takim hasłem odbędzie się Toruński Festiwal Smaków w dniach 24-25 marca w Centrum Targowym Park.

"Śniadanka z czterech stron świata" Vanessy Lewis

W "Śniadankach z czterech stron świata" Vanessa Lewis wraca do smaków z dzieciństwa, a także przedstawia tradycje śniadaniowe z różnych krajów.

"Przewodnik kulinarny" Auguste'a Escoffiera

Przewodniki kulinarne zawsze wzbudzają sporo emocji - a szczególnie ostatnio w polskiej branży. Ten jest inny, nie czerwony, nie żółty, ale w jasno-zielonej okładce. W porównaniu z pozostałymi jest masywny, z grubą okładką, w formacie A4 i liczy aż 607 stron.

"Kiszonki i fermentacje" Aleksandra Barona

Polscy kucharze od jakiegoś czasu sieją niezły ferment, to można powiedzieć na pewno. Coraz częściej angażują się w projekty wychodzące poza obszar ich własnej kuchni i regularnej restauracyjnej działalności.

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Nie jest sztuką zrobić skomplikowane danie z kilkunastu drogich składników. Nie jest sztuką zaimponować, podając foie gras czy deser z najdroższej czekolady obsypany złotem. Zdecydowanie większe wyzwanie to wydobycie maksimum smaków z prostych codziennych składników.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej