x

"Kalafior to król" Leanne Kitchen

Kategoria: Lifestyle - książki    04.10.2019

Kalafior jest bardzo popularny w naszym kraju, więc wydawałoby się, że nie potrzebuje promocji - większość osób zajmujących się gotowaniem wie, co z nim zrobić w kuchni.

Książka „Kalafior to król\" Leanne Kitchen. Foto: materiały prasowe.
Książka „Kalafior to król\" Leanne Kitchen. Foto: materiały prasowe.
A jednak to dość banalne warzywo z rodziny kapustowatych może zaskoczyć, co w swej książce „Kalafior to król” pokazuje Leanne Kitchen, australijska autorka, kulinarna stylistka i fotografka. Sięgnijcie po tę publikację i przekonajcie się, że warto wyjść poza schemat zupy kalafiorowej czy kalafiora z zasmażką z bułki tartej. Kalafior w wersji na surowo, bogaty w składniki odżywcze lub – tak, tak – w deserze może naprawdę świetnie smakować. 70 przepisów podzielono na: przystawki, przekąski, zupy, sałatki, dania główne, wypieki, dodatki i marynaty. Wypróbujcie sałatkę z kalafiora i fenkułu z cytryną, migdałami i burattą, hummus z kalafiora, tartę z kalafiorem, orzechami włoskimi i serem wędzonym, korzenny pilaw z kalafiora, szpinaku i pasturmy z podsmażaną cebulą, popcorn z kalafiora, brownie z kalafiorem czy sernik kalafiorowy z limonką i kokosem. Choć książka nie zachwyca wizualnie (trochę trąci myszką), to pełna jest świeżych i kreatywnych pomysłów zachęcających do eksperymentowania. Niektóre receptury są zdecydowanie domowe, ale znaczna ich część na pewno świetnie sprawdzi się w restauracyjnych kuchniach.

„Kalafior to król”, Leanne Kitchen, wyd. Buchmann, 2019

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej