x

"Kalafior to król" Leanne Kitchen

Kategoria: Lifestyle - książki

Kalafior jest bardzo popularny w naszym kraju, więc wydawałoby się, że nie potrzebuje promocji - większość osób zajmujących się gotowaniem wie, co z nim zrobić w kuchni.

Książka „Kalafior to król\" Leanne Kitchen. Foto: materiały prasowe.
Książka „Kalafior to król\" Leanne Kitchen. Foto: materiały prasowe.
A jednak to dość banalne warzywo z rodziny kapustowatych może zaskoczyć, co w swej książce „Kalafior to król” pokazuje Leanne Kitchen, australijska autorka, kulinarna stylistka i fotografka. Sięgnijcie po tę publikację i przekonajcie się, że warto wyjść poza schemat zupy kalafiorowej czy kalafiora z zasmażką z bułki tartej. Kalafior w wersji na surowo, bogaty w składniki odżywcze lub – tak, tak – w deserze może naprawdę świetnie smakować. 70 przepisów podzielono na: przystawki, przekąski, zupy, sałatki, dania główne, wypieki, dodatki i marynaty. Wypróbujcie sałatkę z kalafiora i fenkułu z cytryną, migdałami i burattą, hummus z kalafiora, tartę z kalafiorem, orzechami włoskimi i serem wędzonym, korzenny pilaw z kalafiora, szpinaku i pasturmy z podsmażaną cebulą, popcorn z kalafiora, brownie z kalafiorem czy sernik kalafiorowy z limonką i kokosem. Choć książka nie zachwyca wizualnie (trochę trąci myszką), to pełna jest świeżych i kreatywnych pomysłów zachęcających do eksperymentowania. Niektóre receptury są zdecydowanie domowe, ale znaczna ich część na pewno świetnie sprawdzi się w restauracyjnych kuchniach.

„Kalafior to król”, Leanne Kitchen, wyd. Buchmann, 2019

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Alimentari" Lindy i Paula Jonesów

"Alimentari" to po włosku określenie sklepu spożywczego. To także nazwa rodzinnej restauracji oraz delikatesów Lindy i Paula Jonesów na przedmieściach Melbourne. Aktualnie mają oni dwa lokale z kuchnią włoską i bliskowschodnią.

Z szacunku

Do niedawna nikt nie przypuszczał, że największe sławy światowej kuchni opuszczą na chwilę gwiazdkowe restauracje i połączą siły, żeby gotować z odpadków.Bottura, Ducasse, Roca, Alleno, Atala - co oprócz ugruntowanej pozycji w świecie wysokiej gastronomii łączy te nazwiska (i jeszcze kilka innych)?

"Czy wiesz, co jesz?" Katarzyny Bosackiej

Autorka bierze na cel szerzą się w mediach mity dotyczące żywności, które często nie mają nic wspólnego z racjonalnym odżywianiem.

Barcelona do zjedzenia

Stolica Katalonii to popularne miejsce gastronomicznych wypadów. Wszystko przemawia na jej korzyść: klimat, doskonałe ryby i owoce morza oraz wielość różnorodnych restauracji. Chcecie się przekonać, co stanowi o atrakcyjności i unikatowości Barcelony?

INSEKTY - Z CZYM TO SIĘ JE?

To kolejny temat, który wzbudza spore emocje. Insekty - larwy, mrówki, pasikoniki - jako element potrawy pewnie wciąż szokują, ale też intrygują. Istnieją kultury, w których nie są niczym niezwykłym i są spożywane na co dzień. Świat zachodni wciąż nie może się przełamać.

CHLEB PERFEKCYJNY

Na polskim rynku właśnie ukazało się nowe, poprawione wydanie kultowej książki "Chleb", która przez fanów pieczywa nazywana jest chlebową biblią. Znajdziecie w niej 140 przepisów - na bagietki, pełnoziarniste chleby z różnego rodzaju mąk; od najprostszych i najszybszych aż po bardziej skomplikowane.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
więcej