x

"Kalafior to król" Leanne Kitchen

Kategoria: Lifestyle - książki    04.10.2019

Kalafior jest bardzo popularny w naszym kraju, więc wydawałoby się, że nie potrzebuje promocji - większość osób zajmujących się gotowaniem wie, co z nim zrobić w kuchni.

Książka „Kalafior to król\" Leanne Kitchen. Foto: materiały prasowe.
Książka „Kalafior to król\" Leanne Kitchen. Foto: materiały prasowe.
A jednak to dość banalne warzywo z rodziny kapustowatych może zaskoczyć, co w swej książce „Kalafior to król” pokazuje Leanne Kitchen, australijska autorka, kulinarna stylistka i fotografka. Sięgnijcie po tę publikację i przekonajcie się, że warto wyjść poza schemat zupy kalafiorowej czy kalafiora z zasmażką z bułki tartej. Kalafior w wersji na surowo, bogaty w składniki odżywcze lub – tak, tak – w deserze może naprawdę świetnie smakować. 70 przepisów podzielono na: przystawki, przekąski, zupy, sałatki, dania główne, wypieki, dodatki i marynaty. Wypróbujcie sałatkę z kalafiora i fenkułu z cytryną, migdałami i burattą, hummus z kalafiora, tartę z kalafiorem, orzechami włoskimi i serem wędzonym, korzenny pilaw z kalafiora, szpinaku i pasturmy z podsmażaną cebulą, popcorn z kalafiora, brownie z kalafiorem czy sernik kalafiorowy z limonką i kokosem. Choć książka nie zachwyca wizualnie (trochę trąci myszką), to pełna jest świeżych i kreatywnych pomysłów zachęcających do eksperymentowania. Niektóre receptury są zdecydowanie domowe, ale znaczna ich część na pewno świetnie sprawdzi się w restauracyjnych kuchniach.

„Kalafior to król”, Leanne Kitchen, wyd. Buchmann, 2019

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

WALKA Z MITAMI

Bezglutenowa, bez laktozy, bez cukru czy bez tłuszczu - diet i teorii żywieniowych istnieje bardzo wiele. Wszyscy chcemy jeść zdrowo, więc część z nich staje się niezwykle modna i zatacza coraz szersze kręgi.

"Szafran, mięta i kardamon" Samar Khanafer

Oprócz najlepszej jakości składników głównych równie istotnym nośnikiem smaków i aromatów w potrawie są zioła i przyprawy. To wręcz klucz do kulinarnego sukcesu. Jak gotować, by nie przytłoczyły one pozostałych komponentów dania, a wydobyły je i podkreśliły?

"Europa na winnych szlakach" Tomasza Prange-Barczyńskiego

Podróże po winnicach mogą każdemu miłośnikowi trunków dostarczyć ogromnej przyjemności, nawet jeśli nie zajmuje się winem zawodowo.

"Pie for everyone: recipes and stories from Petee's Pie, New York's best pie shop" Petra Peredez

Petra (Petee) Paredez jest właścicielką kilku nowojorskich Petee’s Café. Historia sukcesu firmy, którą założyła wraz z mężem w 2014 r., może być inspirująca dla wielu ludzi.

Sztuka gotowania

5 czerwca 2019 nakładem wydawnictwa Buchmann ukaże się na rynku nowa książka autorki słynnego Leksykonu smaków. Tym razem Niki Segnit odkryje przed nami zasady leżące u podstaw wszystkich przepisów.

KUCHNIA IDEI

To właśnie jest "Boska kuchnia", świetne źródło inspiracji i kopalnia pomysłów dla tych, którzy działają w gastronomii lub dopiero zamierzają stawiać w niej pierwsze kroki. Przepisy stanowią tylko pretekst do zarażania pasją, pomysłami, opowiadania historii i i przekazywania systemu wartości.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej