x

"The Garden Chef"

Kategoria: Lifestyle - książki

Z pola na stół - to filozofia od pewnego czasu zdobywająca serca kucharzy i konsumentów. Co się za nią kryje?

Książka „The garden chef\". Foto: materiały prasowe.
Książka „The garden chef\". Foto: materiały prasowe.
Najczęściej bezpośrednie zakupy realizowane przez szefów kuchni u rolników oraz tworzenie przyrestauracyjnych ogrodów czy gospodarstw, w których uprawiane są składniki potrzebne do przygotowania potraw z menu. Wydawać by się mogło, że mało który restaurator czy kucharz ma na tyle komfortowe warunki, aby wcielać w życie tę filozofię. Jednak wydana przez Phaidon książka „Garden Chef” udowadnia, że jest to możliwe niezależnie od tego, czy ktoś dysponuje małą przestrzenią na dachu w środku miasta, gdzie hoduje zioła i przyprawy, czy posiada większą działkę z drzewami owocowymi i warzywami. Do współtworzenia publikacji zostało zaproszonych 40 słynnych szefów, którzy nie tylko doskonale wiedzą, skąd pochodzą produkty w ich kuchni, ale także od początku do końca mają wpływ na to, w jaki sposób one powstają. Często sami współprowadzą gospodarstwa, które są naturalną częścią ich kulinarnych koncepcji. Przepisami z produktów prosto z pola dzielą się tu m.in. Andoni Luis Aduriz, Eneko Atxa Azurmendi, Michel Bras, Mary Dumont, Alice Waters, Ana Ros, Magnus Nilsson czy Ben Shewry. Wśród receptur znajdziemy np. rzepę z kremem z szynki i śliwkami (autorstwa Simona Rogana), dzikie zioła ze śmietaną, jajkiem i piklami (Andoni Luis Aduriz) czy sałatkę z zielonej fasolki z pistacjami i wiśniami (Mauro Collagreco). Znani szefowie i restauratorzy nie tylko zdradzają tu swoje receptury, ale też opisują doświadczenia związane z hodowlą roślin i uprawianiem ogrodu. Jak funkcjonują ich gospodarstwa i jak wpływa to na codzienne działanie najlepszych restauracji na świecie? W jaki sposób można połączyć prowadzenie lokalu gastronomicznego oraz ogrodu i czy to się opłaca? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej książce. Być może zainspiruje was ona do założenia gospodarstwa przy waszej restauracji!

„The Garden Chef”, red. Victoria Clarke, wyd. Phaidon, 2019

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

WARZYWNA SIŁA

Marta Dymek przygotowuje potrawy z całego świata z użyciem polskich, sezonowych warzyw - pokazuje, że drogie egzotyczne dodatki wcale nie są potrzebne. Chłodnik z kalafiora, krem z pietruszek z tahiną, koreańska mizeria czy węgierski gulasz z boczniaków i papryki to tylko kilka ciekawych przepisów.

"Kurs wiedzy o winie" Kevina Zraly'ego

Jedna z najbardziej znanych książek gromadzących wszystkie niezbędne informacje o winie znów w sprzedaży!

TO DOBRE, TO PROSTE

Jak przywracać zapomniane smaki, jak kultywować polską tradycję kulinarną i czym ona właściwie jest? Gdzie znaleźć najlepsze produkty? Jak hoduje się zwierzęta, a jak pozyskuje dzikie rośliny i dziczyznę? Czy możliwe jest całkowicie ekologiczne rolnictwo?

KUCHNIA JAK WULKAN GORĄCA

Zanim kupicie bilet i udacie się w podróż na Kubę, zajrzyjcie do książki "Cuba: The Cookbook" autorstwa Madelaine Vazquez Galves i Imogene Tondre, autorytetów kubańskiej kuchni znanych na całym świecie.

DZIKOŚĆ SMAKU

O zdrowotnych właściwościach ziół wie chyba każdy. Jak jednak wykorzystać je nie tylko podczas leczniczej kuracji, ale również do przygotowywania potraw, w tym restauracyjnych? Przewodnikiem pełnym praktycznych wskazówek okazuje się książka "Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin".

WŁASNA PRODUKCJA

Mam znajomych, którzy szukali tej książki przez kilka lat, a oryginalna wersja od jakiegoś czasu właściwie jest nieosiągalna (pierwsze wydanie ukazało się w 2007 r.). Odświeżona polska wersja to solidny przekład książki Davida Lebovitza, jednej z najsłynniejszych osobowości kulinarnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej