x

"The Garden Chef"

Kategoria: Lifestyle - książki

Z pola na stół - to filozofia od pewnego czasu zdobywająca serca kucharzy i konsumentów. Co się za nią kryje?

Książka „The garden chef\". Foto: materiały prasowe.
Książka „The garden chef\". Foto: materiały prasowe.
Najczęściej bezpośrednie zakupy realizowane przez szefów kuchni u rolników oraz tworzenie przyrestauracyjnych ogrodów czy gospodarstw, w których uprawiane są składniki potrzebne do przygotowania potraw z menu. Wydawać by się mogło, że mało który restaurator czy kucharz ma na tyle komfortowe warunki, aby wcielać w życie tę filozofię. Jednak wydana przez Phaidon książka „Garden Chef” udowadnia, że jest to możliwe niezależnie od tego, czy ktoś dysponuje małą przestrzenią na dachu w środku miasta, gdzie hoduje zioła i przyprawy, czy posiada większą działkę z drzewami owocowymi i warzywami. Do współtworzenia publikacji zostało zaproszonych 40 słynnych szefów, którzy nie tylko doskonale wiedzą, skąd pochodzą produkty w ich kuchni, ale także od początku do końca mają wpływ na to, w jaki sposób one powstają. Często sami współprowadzą gospodarstwa, które są naturalną częścią ich kulinarnych koncepcji. Przepisami z produktów prosto z pola dzielą się tu m.in. Andoni Luis Aduriz, Eneko Atxa Azurmendi, Michel Bras, Mary Dumont, Alice Waters, Ana Ros, Magnus Nilsson czy Ben Shewry. Wśród receptur znajdziemy np. rzepę z kremem z szynki i śliwkami (autorstwa Simona Rogana), dzikie zioła ze śmietaną, jajkiem i piklami (Andoni Luis Aduriz) czy sałatkę z zielonej fasolki z pistacjami i wiśniami (Mauro Collagreco). Znani szefowie i restauratorzy nie tylko zdradzają tu swoje receptury, ale też opisują doświadczenia związane z hodowlą roślin i uprawianiem ogrodu. Jak funkcjonują ich gospodarstwa i jak wpływa to na codzienne działanie najlepszych restauracji na świecie? W jaki sposób można połączyć prowadzenie lokalu gastronomicznego oraz ogrodu i czy to się opłaca? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej książce. Być może zainspiruje was ona do założenia gospodarstwa przy waszej restauracji!

„The Garden Chef”, red. Victoria Clarke, wyd. Phaidon, 2019

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Z MIŁOŚCI DO WŁOCH

To książka bardzo erudycyjna i intertekstualna, napisana nie tylko ze znawstwem tematu, ale przede wszystkim z pasją. Pozwala lepiej zrozumieć włoską kuchnię, konkretne dania i ich znaczenie kulturowe.

"Kiszonki i fermentacje" Aleksandra Barona

Polscy kucharze od jakiegoś czasu sieją niezły ferment, to można powiedzieć na pewno. Coraz częściej angażują się w projekty wychodzące poza obszar ich własnej kuchni i regularnej restauracyjnej działalności.

Stara szkoła gościnności

Zmieniają się trendy, narzędzia i style pracy barmanów i kelnerów. Jedna rzecz powinna jednak pozostać filarem każdego lokalu, niezależnie od jego profilu - gościnność!

"The Turkish Cookbook" Musy Daǧdevirena

Kuchnia turecka kojarzy wam się głównie z kebabem? Ma tymczasem znacznie więcej do zaoferowania - w Turcji będącej kolebką jednej z najstarszych kultur kulinarnych świata pracuje mnóstwo młodych kucharzy, którzy w ciekawy sposób podchodzą do tradycji.

W ŚWIECIE (Z) CZEKOLADY

To bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych produktów na świecie. Prawie doskonały - ma mnóstwo najróżniejszych odmian, daje nieograniczone możliwości kulinarnych zastosowań. Wymaga delikatnego, uważnego i precyzyjnego traktowania. Dla wielu szefów kuchni i cukierni jest przedmiotem fascynacji.

TO DOBRE, TO PROSTE

Jak przywracać zapomniane smaki, jak kultywować polską tradycję kulinarną i czym ona właściwie jest? Gdzie znaleźć najlepsze produkty? Jak hoduje się zwierzęta, a jak pozyskuje dzikie rośliny i dziczyznę? Czy możliwe jest całkowicie ekologiczne rolnictwo?

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
więcej