x

"The Garden Chef"

Kategoria: Lifestyle - książki    04.10.2019

Z pola na stół - to filozofia od pewnego czasu zdobywająca serca kucharzy i konsumentów. Co się za nią kryje?

Książka „The garden chef\". Foto: materiały prasowe.
Książka „The garden chef\". Foto: materiały prasowe.
Najczęściej bezpośrednie zakupy realizowane przez szefów kuchni u rolników oraz tworzenie przyrestauracyjnych ogrodów czy gospodarstw, w których uprawiane są składniki potrzebne do przygotowania potraw z menu. Wydawać by się mogło, że mało który restaurator czy kucharz ma na tyle komfortowe warunki, aby wcielać w życie tę filozofię. Jednak wydana przez Phaidon książka „Garden Chef” udowadnia, że jest to możliwe niezależnie od tego, czy ktoś dysponuje małą przestrzenią na dachu w środku miasta, gdzie hoduje zioła i przyprawy, czy posiada większą działkę z drzewami owocowymi i warzywami. Do współtworzenia publikacji zostało zaproszonych 40 słynnych szefów, którzy nie tylko doskonale wiedzą, skąd pochodzą produkty w ich kuchni, ale także od początku do końca mają wpływ na to, w jaki sposób one powstają. Często sami współprowadzą gospodarstwa, które są naturalną częścią ich kulinarnych koncepcji. Przepisami z produktów prosto z pola dzielą się tu m.in. Andoni Luis Aduriz, Eneko Atxa Azurmendi, Michel Bras, Mary Dumont, Alice Waters, Ana Ros, Magnus Nilsson czy Ben Shewry. Wśród receptur znajdziemy np. rzepę z kremem z szynki i śliwkami (autorstwa Simona Rogana), dzikie zioła ze śmietaną, jajkiem i piklami (Andoni Luis Aduriz) czy sałatkę z zielonej fasolki z pistacjami i wiśniami (Mauro Collagreco). Znani szefowie i restauratorzy nie tylko zdradzają tu swoje receptury, ale też opisują doświadczenia związane z hodowlą roślin i uprawianiem ogrodu. Jak funkcjonują ich gospodarstwa i jak wpływa to na codzienne działanie najlepszych restauracji na świecie? W jaki sposób można połączyć prowadzenie lokalu gastronomicznego oraz ogrodu i czy to się opłaca? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej książce. Być może zainspiruje was ona do założenia gospodarstwa przy waszej restauracji!

„The Garden Chef”, red. Victoria Clarke, wyd. Phaidon, 2019

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7-8/2019 nr 187.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Podróż przez smaki

To kolejny przypadek książki kulinarnej, która jednocześnie jest przewodnikiem po miejscach i smakach.

"Tout Robuchon" Joëla Robuchona w polskiej wersji

Ukazała się pierwsza polska edycja "Tout Robuchon" jednego z najlepszych francuskich kucharzy Joëla Robuchona. Zawiera ponad 800 przepisów. To dzieło, które z pewnością na długo zagości w waszej kuchni.

David LaChapelle fotografem kalendarza Lavazza na rok 2020

Wybitny fotograf David LaChapelle jest autorem zdjęć do kalendarza Lavazza na 2020 rok. Sednem tego artystycznego projektu jest przyszłość naszej planety. Marka potwierdza tym samym swe zainteresowanie sztuką oraz wrażliwość na kwestie zrównoważonego rozwoju i działań w obronie Ziemi.

"Droga przez mąkę. Literatura dla kucharek" Łukasza Modelskiego

Jeśli można mówić o czymś takim jak kultowe audycje kulinarne, to z pewnością zalicza się do nich "Droga przez Mąkę" Łukasza Modelskiego w radiowej Dwójce. W programie emitowanym od 7 lat w niemal każdą niedzielę goście opowiadają prowadzącemu o kulinarnej kulturze w różnych kontekstach.

"Moniuszko w kuchni" Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa

Z okazji roku Moniuszkowskiego restauratorka Agnieszka Kręglicka oraz muzykolog Marcin Gmys we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową napisali rzecz o tym, co jadał Moniuszko, przy okazji przybliżając jego życie, twórczość i realia XIX w.

Z szacunku

Do niedawna nikt nie przypuszczał, że największe sławy światowej kuchni opuszczą na chwilę gwiazdkowe restauracje i połączą siły, żeby gotować z odpadków.Bottura, Ducasse, Roca, Alleno, Atala - co oprócz ugruntowanej pozycji w świecie wysokiej gastronomii łączy te nazwiska (i jeszcze kilka innych)?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej