x

Jarosław Dumanowski: Zupa z konopi

Kategoria: Lifestyle - blog    04.10.2019

W październiku 2018 r. łotewska policja zniszczyła ogród starszej kobiety, która uprawiała konopie w celu wyrabiania tradycyjnego "masła" konopnego. Sprawa odbiła się głośnym echem na Łotwie i w kilku krajach europejskich.

Jarosław Dumanowski. Foto: archiwum prywatne.
Jarosław Dumanowski. Foto: archiwum prywatne.
Ostatecznie policja przeprosiła właścicielkę przydomowego ogródka – tzw. masło konopne to stary, tradycyjny produkt znany we wschodniej i północnej Europie od wieków i nie ma nic wspólnego z narkotykami czy używkami.
Dzisiaj konopie wzbudzają ogromne zainteresowanie jako wyrób leczniczy, używka i jedzenie. Najważniejszą rolę, zwłaszcza w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej, odgrywało siemię konopne i wytłaczany z niego olej. Konopi używano jednak też jako warzywa liściastego, sięgano po kwiaty i młode pędy tej rośliny. Początkowo traktowano siemię konopne jak rodzaj zboża, podstawowej rośliny żywieniowej. Według starego mitu chińskiego bogowie ofiarowali myśliwemu pięć woreczków z ziarnem. Zawierały one ryż, pszenicę, proso, bób i właśnie konopie – w ten sposób znalazły się one wśród pierwszych roślin uprawnych, dzięki którym powstało rolnictwo.
Według Adama Maurizio, jednego z najważniejszych polskich badaczy historii jedzenia, polewki z nasion lnu i konopi należały do najstarszych i najważniejszych potraw znanych jeszcze przed rozpowszechnieniem się uprawy zbóż. Szczególna rola konopi i innych roślin oleistych wynikała z dużej kaloryczności i prostego przygotowania. Za najbardziej rozpowszechnioną potrawę Maurizio uważał zupę z konopi, która była bardzo popularna w średniowieczu. Wiemy, że siemię konopne przechowywano w wielkich ilościach na zamkach krzyżackich, by gotować z nich pożywną zupę dla załogi. Do miary symbolu urasta fakt, że konopie pojawiają się w najstarszej drukowanej europejskiej książce kucharskiej wydanej w 1470 r. w Rzymie. Jest to o tyle istotne, że publikacja ta bardzo długo stanowiła wzorzec literatury kulinarnej i była wydawana, tłumaczona i przerabiana w różnych krajach. W polskich książkach kucharskich opisuje się przede wszystkim olej z konopi, konopne „mleczko”, konopie pojawiają się jako „kasza”, dodatek do octów, piwa i różnych wypieków.
Swój złoty okres siemię konopne przeżywało w średniowieczu. W czasach renesansu olej konopny był często porównywany z uwielbianą i modną oliwą, symbolem kultury śródziemnomorskiej i wyrafinowanego smaku. Kulinarne użycie konopi zaczęło się kojarzyć z barbarzyńską północą, biedą i kuchnią chłopską. Z tego powodu ich stosowanie najdłużej przetrwało w tradycji ludowej, czego przykładami są polska wigilijna zupa konopna, tzw. siemieniatka, konopne masło z Łotwy, rosyjskie mleczko konopne czy ukraińskie pierogi z konopiami.

KASZA SMAŻONA Z SIEMIENIA KONOPNEGO
Uwierciawszy siemienia jako najlepiej i ryżu kęs, przywiercić jeszcze lepiej maku i zwarzywszy to dobrze, żeby się zewrzało, wycisnąć i wlać oliwy, cukru, cynamonu, szafranu i smażyć to w oliwie na węglu, mąkę pszenną usmażyć w oliwie i mleka białego maku wlać w onę kaszą, a pierwej one mleko ucukrować, a wolne mleko suć w tę mąkę i mieszać, coby się zewrzało i dać tak na stół. Usiekawszy drobno migdałów, przesiać przez rzeszoto i wlać w nie mleka makowego na poły, a migdałów przesiać przez rzeszoto i wlać w nie mleka makowego na poły z migdały czyniąc go i smażyć to, aż się zgęstnie dobrze i położywszy to na półmisku, rozerżnąć to i tegoż mleka uwarzywszy, żeby się nie zewrzało, polać tem a cukrem po- sypać i wódką różaną polać.
Rękopis z połowy XVIII w.

ZUPA Z KONOPI
Pół funta konopi nalać litrem wody i z 10 minut pogotować, potem odlać z wody i utrzeć miałko w donicy, rozprowadzić litrem wrzącego mleka, osłodzić i zagotować. Po zagotowaniu przecedzić i trochę przestudzoną podać.
Nauka gotowania do użytku ludu polskiego ułożona z prac konkursowych pp. M. Reszelskiej, Stanisławy Mittmann i Stefanii Królikowskiej, Grudziądz 1915.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 4/2019 nr 184.

Autor tekstu: Jarosław Dumanowski
O AUTORZE
Jarosław Dumanowski
Historyk, kieruje Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na UMK w Toruniu, członek rady naukowej Europejskiego Instytutu Historii i Kultur Jedzenia. Redaktor serii „Monumenta Poloniae Culinaria”, współpracuje z szefami kuchni (jest członkiem Fundacji Klubu Szefów Kuchni) i producentami żywności.

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Na świeczniku

Nie będę ukrywał, że inspiracją do napisania poniższego felietonu była relacja Olgi Badowskiej z kongresu Food on the Edge w Galway. Bardzo piękna inicjatywa, gdzie wymieniano myśli nie tylko na temat gotowania, ale także wszystkiego, co się z gastronomią wiąże.

Adam Chrząstowski: Pobudka

Epidemia koronawirusa jest tak dynamiczna, że cokolwiek o tym napiszę, za chwilę i tak może się zdezaktualizować. Zacząłem się więc zastanawiać, co czeka gastronomię po wygaśnięciu pandemii, bo przecież ten koszmar kiedyś musi się skończyć.

JAROSŁAW DUMANOWSKI: KACZKA "KUCHARZA DOSKONAŁEGO"

W "Kucharzu doskonałym" z 1783 r. Wielądko zamieścił rozdział z przepisami na potrawy z gęsi i kaczek. Autor opisał między innymi sposoby przyrządzania kaczki nadziewanej, kaczkę z rzepą, kaczkę z grochem czy "po włosku", duszoną w białym winie z bulionem i oliwą zaprawioną czosnkiem.

Agata Wiencis: Kuluary Veganuary

To był pierwszy taki styczeń w polskiej gastronomii: skupiony na przetrwaniu w lockdownie i poszukiwaniu rozwiązań, których wdrożenie da nadzieję na lepsze jutro.

Michalina Szczepańska: Zmierzch pewnych konceptów: będzie już tylko ciemniej?

Tak jak w branży gastronomicznej mówi się od dłuższego już czasu o dark kitchens, tak w handlowej - zaczyna się mówić o dark stores. Ale od początku...

Tomasz Źródłowski: Ten felieton nie jest o wirusie...

Obyś żył w ciekawych czasach! Z pewnością znacie to powiedzenie (podobno chińska klątwa), a może nawet czytaliście nawiązującą do niego książkę Terry’ego Pratchetta... No cóż, ktoś ewidentnie sobie zażartował.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej