x

Jarosław Dumanowski: Zupa z konopi

Kategoria: Lifestyle - blog    04.10.2019

W październiku 2018 r. łotewska policja zniszczyła ogród starszej kobiety, która uprawiała konopie w celu wyrabiania tradycyjnego "masła" konopnego. Sprawa odbiła się głośnym echem na Łotwie i w kilku krajach europejskich.

Jarosław Dumanowski. Foto: archiwum prywatne.
Jarosław Dumanowski. Foto: archiwum prywatne.
Ostatecznie policja przeprosiła właścicielkę przydomowego ogródka – tzw. masło konopne to stary, tradycyjny produkt znany we wschodniej i północnej Europie od wieków i nie ma nic wspólnego z narkotykami czy używkami.
Dzisiaj konopie wzbudzają ogromne zainteresowanie jako wyrób leczniczy, używka i jedzenie. Najważniejszą rolę, zwłaszcza w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej, odgrywało siemię konopne i wytłaczany z niego olej. Konopi używano jednak też jako warzywa liściastego, sięgano po kwiaty i młode pędy tej rośliny. Początkowo traktowano siemię konopne jak rodzaj zboża, podstawowej rośliny żywieniowej. Według starego mitu chińskiego bogowie ofiarowali myśliwemu pięć woreczków z ziarnem. Zawierały one ryż, pszenicę, proso, bób i właśnie konopie – w ten sposób znalazły się one wśród pierwszych roślin uprawnych, dzięki którym powstało rolnictwo.
Według Adama Maurizio, jednego z najważniejszych polskich badaczy historii jedzenia, polewki z nasion lnu i konopi należały do najstarszych i najważniejszych potraw znanych jeszcze przed rozpowszechnieniem się uprawy zbóż. Szczególna rola konopi i innych roślin oleistych wynikała z dużej kaloryczności i prostego przygotowania. Za najbardziej rozpowszechnioną potrawę Maurizio uważał zupę z konopi, która była bardzo popularna w średniowieczu. Wiemy, że siemię konopne przechowywano w wielkich ilościach na zamkach krzyżackich, by gotować z nich pożywną zupę dla załogi. Do miary symbolu urasta fakt, że konopie pojawiają się w najstarszej drukowanej europejskiej książce kucharskiej wydanej w 1470 r. w Rzymie. Jest to o tyle istotne, że publikacja ta bardzo długo stanowiła wzorzec literatury kulinarnej i była wydawana, tłumaczona i przerabiana w różnych krajach. W polskich książkach kucharskich opisuje się przede wszystkim olej z konopi, konopne „mleczko”, konopie pojawiają się jako „kasza”, dodatek do octów, piwa i różnych wypieków.
Swój złoty okres siemię konopne przeżywało w średniowieczu. W czasach renesansu olej konopny był często porównywany z uwielbianą i modną oliwą, symbolem kultury śródziemnomorskiej i wyrafinowanego smaku. Kulinarne użycie konopi zaczęło się kojarzyć z barbarzyńską północą, biedą i kuchnią chłopską. Z tego powodu ich stosowanie najdłużej przetrwało w tradycji ludowej, czego przykładami są polska wigilijna zupa konopna, tzw. siemieniatka, konopne masło z Łotwy, rosyjskie mleczko konopne czy ukraińskie pierogi z konopiami.

KASZA SMAŻONA Z SIEMIENIA KONOPNEGO
Uwierciawszy siemienia jako najlepiej i ryżu kęs, przywiercić jeszcze lepiej maku i zwarzywszy to dobrze, żeby się zewrzało, wycisnąć i wlać oliwy, cukru, cynamonu, szafranu i smażyć to w oliwie na węglu, mąkę pszenną usmażyć w oliwie i mleka białego maku wlać w onę kaszą, a pierwej one mleko ucukrować, a wolne mleko suć w tę mąkę i mieszać, coby się zewrzało i dać tak na stół. Usiekawszy drobno migdałów, przesiać przez rzeszoto i wlać w nie mleka makowego na poły, a migdałów przesiać przez rzeszoto i wlać w nie mleka makowego na poły z migdały czyniąc go i smażyć to, aż się zgęstnie dobrze i położywszy to na półmisku, rozerżnąć to i tegoż mleka uwarzywszy, żeby się nie zewrzało, polać tem a cukrem po- sypać i wódką różaną polać.
Rękopis z połowy XVIII w.

ZUPA Z KONOPI
Pół funta konopi nalać litrem wody i z 10 minut pogotować, potem odlać z wody i utrzeć miałko w donicy, rozprowadzić litrem wrzącego mleka, osłodzić i zagotować. Po zagotowaniu przecedzić i trochę przestudzoną podać.
Nauka gotowania do użytku ludu polskiego ułożona z prac konkursowych pp. M. Reszelskiej, Stanisławy Mittmann i Stefanii Królikowskiej, Grudziądz 1915.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 4/2019 nr 184.

Autor tekstu: Jarosław Dumanowski
O AUTORZE
Jarosław Dumanowski
Historyk, kieruje Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na UMK w Toruniu, członek rady naukowej Europejskiego Instytutu Historii i Kultur Jedzenia. Redaktor serii „Monumenta Poloniae Culinaria”, współpracuje z szefami kuchni (jest członkiem Fundacji Klubu Szefów Kuchni) i producentami żywności.

Zobacz także

Adam Chrząstowski: Wykluczenia - kontynuacja

Pisząc poprzedni felieton poruszający temat wykluczeń w gastronomii, byłem pewien, że temat jest aktualny. Wręcz się tego obawiałem. No i stało się. Dwie poznańskie restauracje postanowiły ograniczyć dostęp do swoich usług dzieciom.

Jarosław Dumanowski: Zielenina

Wiosna to czas nowalijek, radości ze świeżych zielonych ziół, listków i pędów. Nasze zauroczenie zieleniną ma jednak, jak chyba wszystko wokół nas, swoją historię.

Jarosław Dumanowski: Nowy kuchmistrz dla dawnych łakotnisiów

"Kuchmistrz nowy dla łakotnisiów" to niewielkich rozmiarów, kilkakrotnie wznawiana książka kucharska wydana we Wrocławiu w 1815 r. "Łakotniś" jest zdrobnieniem od "łakotnika", czyli - jak wyjaśnia w swym słowni-ku Samuel Bogumił - kogoś, kto "na łakoci łakomy jest, łakoci rad jada".

Jarosław Dumanowski: wigilijna zupa migdałowa

O dawnej Wigilii pisałem już kilka razy, ale ten dzień uparcie powraca co roku, a bogactwo dawnych pomysłów na postne, a jednocześnie świąteczne potrawy cały czas zaskakuje.

Adam Chrząstowski: Wędrówki ludów

Wakacje w pełni, więc i ja niniejszy felieton popełniam, siedząc w nadmorskim domku. Akurat szumi ciepły deszcz i myśli same porządkują się w głowie.

Jarosław Dumanowski: Wiśnie. Inspiracje z historii

Dawna kuchnia była ściślej związana z rytmem przyrody i lokalnymi produktami niż nasze dzisiejsze zglobalizowane jedzenie. Ograniczenie liczby dostępnych składników i ich krótka, sezonowa dostępność były prawdziwym wyzwaniem, a wyzwania zwykle ożywiają inwencję i prowadzą do kulinarnych wynalazków.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej