x

Akademia Horeca

Cykl artykułów branżowych przygotowanych przez dziennikarzy Ouichef.pl we współpracy z firmą Coca-Cola, których celem jest edukacja w zakresie zarządzania kategoriami napojów alkoholowych oraz bezalkoholowych w biznesie HoReCa.

Patryk Le Nart

Dyrektor i założyciel Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów, właściciel portalu MojBar.pl i eventowego Bar Cateringu. Sprawuje nadzór programowy nad prowadzonymi w MSBiS zajęciami. Posiada wykształcenie kierunkowe zdobyte w USA i wieloletnie doświadczenie zawodowe w najlepszych lokalach Nowego Jorku. Od wielu lat sędziuje i prowadzi konkursy barmańskie.

Matias Glusman

Beverage & HoReCa Consultant. Wine Educator (WSET) & Certified Water Sommelier. Posiada także tytuł Sake Educator, jako jedyna osoba w Europie Środkowo-Wschodniej oraz jest sędzią podczas International Taste Awards w Brukseli. Polak z pochodzenia, urodzony w Argentynie, który kształcił się w Wielkiej Brytanii, a w Polsce mieszka od 2004 r.

Dobry bar restauracyjny - sekrety wydajności

Kategoria: Akademia Horeca - manager    03.10.2019

Niektóre restauracje oferują nie tylko świetne menu, ale także kartę drinków i dobrze wyposażony bar będący magnesem dla gości. Jaki jest sekret tworzenia takiego baru? Zdradzę wam, korzystając z przykładu moich restauracji: Kanapy w Kijowie i Warszawie, Ostatniej Barykady i Chicken Kyiv.

Portfolio Gastrofamily, której jestem właścicielem, liczy już trzy tuziny lokali na Ukrainie i w Polsce: od barów smart casual, w których każdy posiłek lub napój kosztuje tylko 1 euro po restauracje z wyśmienitą kuchnią, takie jak Kanapa z nową kuchnią ukraińską.

Restauracja Ostatnia Barykada.
Restauracja Ostatnia Barykada.

Ostatnia Barykada
Ostatnia Barykada to mój najbardziej ambitny projekt, będący czymś więcej niż restauracja. Jest przestrzenią artystyczno-gastronomiczną, która łączy muzeum współczesnej historii i kultury, platformę artystyczną, kanał radiowy, a także pięć stacji barowych, w których serwowany jest wyłącznie ukraiński alkohol. Jest to pierwszy taki przypadek na Ukrainie, gdy w barze celowo nie używa się jakiegokolwiek alkoholu z zagranicy. Jesteśmy skoncentrowani na ścisłej współpracy z lokalnymi producentami napojów alkoholowych. Było to poprzedzone długotrwałymi pracami: wyprawami po kraju, podpisywaniem umów i, ostatecznie, rozpoczęciem projektu.
Projekt barów miał zaimponować gościom i pozostać w ich pamięci, np. w Ostatniej Barykadzie znajduje się stacja barowa, która porusza się od chwili, gdy gość zaczyna pić drinka. Poza tym wydzielono bar pod szklaną kopułą, który jest wspaniałym miejscem na relaks w lecie.
Nasz wynik za okres sześciu miesięcy: prawie 30% dochodów restauracji pochodzi z baru. W tym samym czasie goście, którzy początkowo byli ostrożni w kwestii silnego ukraińskiego alkoholu, odkryli nowe drinki, które zrobiły na nich wrażenie, np. peysahivkę – ukraiński napój alkoholowy na rodzynkach.
Karta koktajlowa jest tutaj dość niezwykła. Oczywiste jest, że bez możliwości używania alkoholi znanych międzynarodowych marek nie moglibyśmy tworzyć klasycznych koktajli – to by było oszustwo względem gości. Poszliśmy inną drogą. Najpierw wyposażyliśmy jeden z barów w laboratorium – urządzenia do sous vide, rotacyjne wyparki itp. Potem zainspirowały nas ukraińskie lokalne produkty, ich smaki i aromaty. Próbowaliśmy „skompletować brakujące puzzle”: połączyć ukraiński alkohol, różne produkty tradycyjne i nowoczesny sprzęt, aby uzyskać koktajle, które mogłyby godnie reprezentować ukraińską miksologię. Jednym z naszych pierwszych fanów był Alex Kratena, znany influencer w branży barmańskiej. Podczas swojego pobytu w Kijowie odwiedził Ostatnią Barykadę i był pod wrażeniem zarówno koncepcji, jak i poziomu napojów. Potem pracowaliśmy z nim nad nowymi projektami.
Obecnie karta koktajlowa aktualizuje się co sezon i za każdym razem jest przyjemną niespodzianką dla gości. Wśród hitów znajdują się koktajle OB (gin własnej produkcji, sok grejpfrutowy, syrop z czarnego bzu, gorzki rumianek, sok z cytryny), Jagodowy (ukraińska brandy, wino portowe Pivnichniy Vechir, jagody, lwowska nalewka wiśniowa, sok cytrynowy ), Toffee Stout (brandy Shabo infuzjowane toffi, syrop piwny, sok z cytryny, białko, ciemne piwo, likier śmietankowy, kremowe toffi).
Kolejny ważny punkt: wszystkie koktajle mają tę samą cenę (98 hrywien, ok. 14 zł). Jest to element naszej ogólnej strategii marketingowej: chcemy, aby goście wybierali drinka, koncentrując się wyłącznie na smaku, a nie na portfelu.

Restauracja Chicken Kyiv.
Restauracja Chicken Kyiv.

Chicken Kyiv i Check-In Kyiv Bar
Chicken Kyiv to restauracja o Kijowie i dla Kijowa. Przygotowywane są tutaj dania klasyczne, np. kurczak po kijowsku. Wnętrze kryje wiele interesujących detali, jak witraże w stylu sowieckiego modernizmu, lakierowane drewniane panele niczym w bibliotekach miejskich, a nawet te same żyrandole, które można zobaczyć na jednej ze stacji metra w Kijowie.
Goście przyjeżdżają tu z różnych powodów – niektórzy rezerwują stolik na wczesne śniadanie z winem, inni korzystają z pysznego lunchu za rozsądną cenę. Istnieje jednak osobna kategoria gości, którzy wybierają to miejsce tylko dla baru. Co więcej, sekretnego baru.
Gdy przyjdziesz do szatni, nie zobaczysz tam nic poza zwykłymi wieszakami z płaszczami. Jeśli jednak już tu byłeś, wiesz, że przez ukryte drzwi możesz dostać się do baru Check-in Kyiv. Dziwaczne rzeźby i panele na ścianach, mrok i zespół barmanów, który przygotowuje raczej nietypowe koktajle – to jest to, co dostajesz, kiedy się z nami zadajesz. Koncepcję karty koktajlowej opracowaliśmy z Alexem Krateną. Znacząco zainwestowałem w sprzęt technologiczny, aby móc tworzyć koktajle na bardzo wysokim poziomie. Powstały one, by uhonorować Kijów, np. Khreshchatyk to koktajl z whisky, wermutem, miodem i kasztanowym purée (kasztan jest jednym z symboli miasta). Inne koktajle są klasyfikowane według bazy alkoholowej – rum, gin, whisky, tequila. Bardzo często przy kwaskowych koktajlach zamiast zwykłego białka jaja kurzego, które nieco zniekształca smak napoju, stosujemy aquafabę. Oczywiście używamy tylko dużych bloków lodu, aby koktajl nie był rozcieńczany. Bloki są obrandowane, co stanowi pewien element naszego stylu. Wśród niezwykłych składników, których używamy w koktajlach, są krzew ananasowy podawany z suszonymi śliwkami, wata cukrowa itp. Jest kilka koktajli alkoholowych z kawą. Tu także obowiązuje jedna cena – 98 hrywien za każdy napój. Poza tym organizujemy przyjęcia z koktajlami i inne imprezy, aby doceniać lojalnych gości i umacniać społeczność.

Restauracja Kanapa.
Restauracja Kanapa.

Kanapa (Kijów i Warszawa)
Kanapa to restauracja z nową kuchnią ukraińską. Jest jednym z miejsc, które po prostu należy odwiedzić, będąc w Kijowie. Kanapa w Warszawie została zaś otwarta 1,5 roku temu i cieszymy się, że w tym czasie zyskała już wielu wielbicieli. Serwujemy niezwykłe, eleganckie dania, które mogą być wytwarzane z lokalnych produktów. Zmieniamy tradycyjne przepisy, aby zintegrować ukraińską kuchnię w kontekście międzynarodowym.
Kluczowym napojem jest wino, w szczególności wina z ukraińskich i polskich winnic, które ściśle współpracują, organizują wspólne degustacje, prezentacje i kolacje enogastronomiczne. To część naszej strategii marketingowej.
Ponadto zarówno w Kijowie, jak i w War­szawie ludzie chętnie zamawiają nalewki autorskie – od hrinovukha (która, nawiasem mówiąc, idealnie pasuje do gorącego, nieco słodkiego barszczu z uszami wieprzowymi i pampuszkami) do wiśni na bourbonie. Obie restauracje mają niezwykle klimatyczne letnie ogrody. Na początku sezonu aktualizujemy kartę koktajlową, dodając lekkie napoje, które można pić przez długi czas, siedząc na tarasie. Wśród absolutnych hitów można znaleźć różne koktajle jak Aperol, ale u nas podawany z rokitnikiem.
Bar w restauracji powinien być organiczną częścią miejsca, adekwatną do jego koncepcji, wystroju i klimatu, ale jednocześnie musi zapewniać gościowi kolejny powód do tego, aby odwiedzić lokal. Nam udaje się to zrobić.

Autor: Dmytro Borysov – restaurator i propagator tradycyjnej kuchni ukraińskiej w nowej odsłonie.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 4/2019 nr 184.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

WYDARZENIE KULINARNE, O KTÓRYM MÓWI CAŁE MIASTO - CZY TO JEST MOŻLIWE?

Event to wyjątkowa szansa dla restauracji, aby wykazać się kreatywnością i nietuzinkowym podejściem. Zabierając się do jego organizacji, trzeba liczyć się z dużą ilością pracy, ale gdy realizuje się zadania punkt po punkcie, efekt może okazać się oszałamiający.

Najlepsza strategia wyboru dostawcy

Wybór niewłaściwej gamy napojów prowadzi do redukcji ich sprzedaży i wpływa negatywnie na szeroko zdefiniowaną satysfakcję klienta z wizyty w restauracji. Jaka w takim razie jest najlepsza strategia wyboru dostawcy napojów?

PROGRAMY WSPARCIA SPRZEDAŻY PROPONOWANE PRZEZ DOSTAWCÓW

Gracze na rynku HoReCa z pewnością wielokrotnie zadają sobie pytanie, w jaki sposób najlepiej zaangażować dostawców i zapewnić sobie ich pomoc we wzroście sprzedaży i zysków. Jeżeli jeszcze nie zadałeś sobie tego pytania, najwyższy czas to zrobić.

RESTAURANT WEEK NAGRODZIŁ NAJLEPSZE RESTAURACJE

25 listopada w Warszawie odbyła się wielka gala wręczenia nagród festiwalu najlepszych restauracji. Uczestnicy z całej Polski zabrani zostali w niezwykłą podróż kulinarną Andrzeja Polana oraz wysłuchali koncertu Reni Jusis. Galę poprowadzili Lara Gessler i Paweł Światczyński.

Napoje na wynos - dodatkowe źródło przychodów w dostawach na telefon

Zamawianie jedzenia z dostawą do domu przeżywa w Polsce prawdziwy boom. Do niedawna głównymi potrawami zamawianymi na wynos, do zjedzenia w domu, były pizza i sushi. W ciągu ostatnich 2-3 lat dostawa żywności przeskoczyła jednak do zupełnie innego wymiaru.

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a z nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej