x

Małgorzata Paw - menedżer generalny restauracji Szara Gęś w Krakowie

Kategoria: Ludzie    17.09.2019

O tym, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, o systemach motywacyjnych dla pracowników oraz o tym, co to znaczy być dobrym liderem w gastronomii, rozmawiamy z Małgorzatą Paw, menedżerem generalnym restauracji: Szara Gęś w Krakowie i Main Square Hospitality Group.

Małgorzata Paw. Foto: Michał Radwański.
Małgorzata Paw. Foto: Michał Radwański.
Na czym polega pani współpraca z właścicielem Main Square Hospitality Group, a na czym z szefem kuchni Szarej Gęsi?
Z właścicielem grupy, Radosławem Froncem, na bieżąco omawiamy wszystkie kluczowe kwestie. Naszym priorytetem jest zapewnienie najwyższej jakości obsługi oraz niezapomnianych doznań kulinarnych. Obecnie pracujemy nad nowym projektem – mam nadzieję, że już wkrótce państwa zaskoczymy. Współpraca z szefem kuchni, Michałem Stężalskim, to codzienne spotkania, praca nad nowym menu, organizacja eventów. Nie zawsze mamy takie samo zdanie, ale po trzech latach współpracy udaje nam się bez problemu dojść do kompromisu.

Iloma osobami pani zarządza?
Zarządzam stuosobowym zespołem. Bardzo pomaga nam to, że jesteśmy zgranym teamem. Co oczywiste, przy tak dużym zespole skład się zmienia, ale jesteśmy dumni, że zdecydowana większość załogi w kuchni i na sali jest stała od początku.

Chętnie pani deleguje zadania pracownikom czy jest pani raczej osobą, która musi sama wszystkiego dopilnować?
W zarządzaniu zespołem stawiam na zaufanie. Z większością pracowników znamy się od kilku lat, więc nasze relacje opierają się na szczerości i fajnej wymianie energii. Zresztą przy tak długiej współpracy często rozumiemy się bez słów. Śmiejemy się, że wystarczy odpowiednie spojrzenie i już wszyscy wiedzą, o co mi chodzi.

Jak sobie pani radzi w sytuacjach kryzysowych?
Staram się najpierw przeanalizować sytuację, by później móc podjąć właściwą decyzję. Grunt to opanowanie i zespół, na który zawsze mogę liczyć. A na szczęście taki właśnie mam.

Na co pani zwraca uwagę przy rekrutacji pracowników?
Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, ale nie decyduje o ogólnej ocenie danej osoby. Zwracam uwagę przede wszystkim na szczerą chęć do pracy, pozytywne nastawienie do wyzwań i otwartość na nowe doświadczenia. Teraz panuje rynek pracownika i kandydatów jest mniej, ale uważam, że mimo to nie można obniżać wymagań. Szukamy dobrych pracowników do skutku i dlatego w Szarej Gęsi mogę pochwalić się tak świetnym i zaangażowanym zespołem.

Małgorzata Paw. Foto: Michał Radwański.
Małgorzata Paw. Foto: Michał Radwański.


Czy stosuje pani jakieś systemy motywacyjne?
W firmie mamy opracowany szereg tzw. motywatorów, które zachęcają do efektywnej pracy. Pomijając finansowe aspekty, są to również vouchery do restauracji czy częste wyjazdy enoturystyczne. Ostatnio kilka osób z naszego zespołu spędziło trzy dni w zaprzyjaźnionej winnicy w północnych Włoszech. To jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby na żywo zobaczyć proces produkcji wina i degustować poszczególne roczniki oraz szczepy. Kto nie skusiłby się na kieliszek wina, którego produkcję kelner widział na własne oczy?

Jaką ścieżkę szkolenia poleciłaby pani menedżerom w gastronomii?
Dobrze jest poznać pracę w restauracji od podszewki. Żeby zrozumieć pracę kucharza, na własne oczy trzeba zobaczyć, co się dzieje w kuchni podczas największego ruchu. Uczy to pokory i szacunku dla każdej osoby, która pracuje w restauracji. Warto również znać podstawy zarządzania i komunikacji w zespole.

Co według pani znaczy być dobrym liderem w gastronomii?
To ciągła praca nad jakością. Najlepszym udaje się nie tylko podążać za trendami na rynku, ale też wyznaczać je na kolejne lata.

Kto jest dla pani inspiracją w polskiej gastronomii?
Polska gastronomia od pewnego czasu dynamicznie się rozwija, doganiając jakością i wysublimowaniem najlepsze restauracje na świecie. Prekursorem w tym zakresie jest niewątpliwie Wojciech Modest Amaro, który po kilku latach starań otrzymał pierwszą polską gwiazdkę Michelin. Jako pierwszy udowodnił, że jakość i serwis w Polsce nie odbiegają od standardów europejskich. Osobą, która inspiruje mnie na co dzień, jest też mój szef Radosław Fronc. W ostatnich latach stał się ewenementem w polskiej gastronomii – udało mu się stworzyć 11 fantastycznych restauracji w ścisłym centrum Krakowa. Do tego w tym roku do portfolio Main Square Hospitality Group dołączył nasz najnowszy projekt – pięciogwiazdkowy Balthazar Design Hotel. Co więcej, mogę zdradzić, że jeszcze w tym roku planujemy otwarcie kolejnych trzech restauracji. Nie zamierzamy spocząć na laurach.

Stanowisko: menedżer generalny restauracji: Szara Gęś w Krakowie, Main Square Hospitality Group
Poprzednie miejsca pracy: nie były związane z gastronomią
Wykształcenie: studia magisterskie – administracja na Uniwersytecie Jagiellońskim, studia licencjackie – stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Pedagogicznym
Data i miejsce urodzenia: 19.10.1986 r., Tarnów

Wywiad ukazał się w „Food Service" 4/2019 nr 184.

Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

AMBASADOR DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Był kelnerem, sommelierem, menedżerem oraz właścicielem restauracji. Dziś prowadzi globalną agencję bon vivant communications, specjalizującą się w obsłudze pr-owej gwiazdkowych szefów kuchni, produkcji filmowej i organizacji ekskluzywnych przyjęć w najlepszych restauracjach na świecie.

Pierogi czy ramen?

Food delivery to niewątpliwie wiodący trend ostatnich dwóch lat w biznesie restauracyjnym. Również w Polsce sprzedaż dań na wynos wzrasta. Rozmawiamy z Krzysztofem Radoszewskim, general managerem UberEats Polska.

Paco Roncero, szef restauracji Sublimotion na Ibizie

Z uczniem Ferrana Adrià, zdobywcą nagrody La Gastro de la Real Academia de Gastronomia, mistrzem hiszpańskiej awangardy, rozmawiamy o nowoczesnym podejściu do tradycji hiszpańskiej kuchni.

DOSKONAŁA W NIEDOSKONAŁOŚCI

Janice Wong dwukrotnie zdobyła tytuł najlepszej szefowej cukierni Azji. Pod posturą filigranowej 34-latki kryje się tygrys biznesu. Po spektakularnym sukcesie singapurskiego 2am:dessertbar, cukierni połączonej z koktajlbarem, zdecydowała się na ekspansję marki na rynkach zagranicznych.

Marcin Czubak szefem kuchni nowej restauracji

Dzień i Noc to nowa restauracja na kulinarnej mapie Katowic. Do tej pory w tym miejscu działała Kryształowa - kultowy lokal, z przedwojenną tradycją.

Tomasz Deker z tytułem Prix Au Chef Pâtissier 2020!

The International Academy of Gastronomy przyznało wyróżnienia pięciu najlepszym cukiernikom w Europie. Tytuł Prix Au Chef Pâtissier 2020 otrzymał Tomasz Deker. Gratulujemy!

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej