x

Apetyt Bourdaina

Kategoria: Lifestyle - książki    17.09.2019

Ubiegłoroczna, tragiczna śmierć Anthony’ego Bourdaina, autora książek i programów podróżniczo-kulinarnych, wstrząsnęła całym, nie tylko gastronomicznym, światem. Jego ostatnią napisaną przed śmiercią i wydaną na polskim rynku publikacją jest "Apetyt".

„Apetyt. Książka kucharska”. Foto: materiały prasowe.
„Apetyt. Książka kucharska”. Foto: materiały prasowe.
Zawiera przepisy zgrupowane w 15 rozdziałach, a wśród nich proste wariacje na temat klasyków, pomysły na przyjęcia dla gości, receptury rodzinne i restauracyjne. Znajdziemy tu więc z jednej strony przepisy na jajecznicę, omlet, jajka po benedyktyńsku, bułkę z maślanką czy ossobuco, a z drugiej propozycje przyrządzenia kanapki z homarem, halibuta, bażanta po angielsku z sosem chlebowym czy pieczonej jagnięciny z fasolką. Jest też przepis na idealnego hamburgera. „Brioszki są świetne. Na śniadanie. Niech Ci nawet na chwilę nie postoi w głowie myśl, że brioszka nadaje się jako bułka do hamburgera” – podkreśla stanowczo Bourdain. I tego typu wskazówek, ostrzeżeń i komentarzy na temat kulinarnych trendów w tej książce nie brakuje. Są też zdjęcia z przymrużeniem oka, a także anegdoty, opowieści o historii dań, osobiste i rodzinne wspomnienia. Nie ma za to receptur na desery. „Pieprzyć deser” – kwituje krótko autor. Intrygujące, zabawne, barwne – tak z pewnością można podsumować teksty i przepisy w tej książce. Widać, że są owocem wielu podróży, rozmów i intensywnego, pełnego wrażeń życia. Dzięki „Apetytowi” lepiej poznamy jego autora.

Anthony Bourdain, Laurie Woolever, „Apetyt. Książka kucharska”, wyd. Filo 2018.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 4/2019 nr 184.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Szafran, mięta i kardamon" Samar Khanafer

Oprócz najlepszej jakości składników głównych równie istotnym nośnikiem smaków i aromatów w potrawie są zioła i przyprawy. To wręcz klucz do kulinarnego sukcesu. Jak gotować, by nie przytłoczyły one pozostałych komponentów dania, a wydobyły je i podkreśliły?

"Chleb i okruszki" Elizy Mórawskiej-Kmity

Blog kulinarny Elizy Mórawskiej-Kmity był jednym z pierwszych w Polsce. Przez kilkanaście lat blogerka zainspirowała mnóstwo ludzi do gotowania i pieczenia w domu, prowadząc także warsztaty, fotografując i pisząc kolejne książki.

Z niemiecką precyzją

Z czym kojarzy się kuchnia naszych zachodnich sąsiadów? Wciąż jest w Polsce niezbyt dobrze znana i raczej nie ma pozytywnych konotacji.

"The Mexican home kitchen" Mely Martinez

Mówi się, że kuchnia meksykańska jest jedną z najtrudniejszych na świecie. Pełna intensywnych smaków i aromatów, zmysłowa, opiera się na dobrych składnikach i przyprawach, które należy umiejętnie łączyć.

"Bitter Honey: Recipes and Stories from the Island of Sardinia"

Tego lata wyprawa na Sardynię może być trud­na do zrealizowania, więc zachęcam do men­talnej przygody z tamtejszą kulturą kulinarną.

TO DOBRE, TO PROSTE

Jak przywracać zapomniane smaki, jak kultywować polską tradycję kulinarną i czym ona właściwie jest? Gdzie znaleźć najlepsze produkty? Jak hoduje się zwierzęta, a jak pozyskuje dzikie rośliny i dziczyznę? Czy możliwe jest całkowicie ekologiczne rolnictwo?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej