x

Apetyt Bourdaina

Kategoria: Lifestyle - książki

Ubiegłoroczna, tragiczna śmierć Anthony’ego Bourdaina, autora książek i programów podróżniczo-kulinarnych, wstrząsnęła całym, nie tylko gastronomicznym, światem. Jego ostatnią napisaną przed śmiercią i wydaną na polskim rynku publikacją jest "Apetyt".

„Apetyt. Książka kucharska”. Foto: materiały prasowe.
„Apetyt. Książka kucharska”. Foto: materiały prasowe.
Zawiera przepisy zgrupowane w 15 rozdziałach, a wśród nich proste wariacje na temat klasyków, pomysły na przyjęcia dla gości, receptury rodzinne i restauracyjne. Znajdziemy tu więc z jednej strony przepisy na jajecznicę, omlet, jajka po benedyktyńsku, bułkę z maślanką czy ossobuco, a z drugiej propozycje przyrządzenia kanapki z homarem, halibuta, bażanta po angielsku z sosem chlebowym czy pieczonej jagnięciny z fasolką. Jest też przepis na idealnego hamburgera. „Brioszki są świetne. Na śniadanie. Niech Ci nawet na chwilę nie postoi w głowie myśl, że brioszka nadaje się jako bułka do hamburgera” – podkreśla stanowczo Bourdain. I tego typu wskazówek, ostrzeżeń i komentarzy na temat kulinarnych trendów w tej książce nie brakuje. Są też zdjęcia z przymrużeniem oka, a także anegdoty, opowieści o historii dań, osobiste i rodzinne wspomnienia. Nie ma za to receptur na desery. „Pieprzyć deser” – kwituje krótko autor. Intrygujące, zabawne, barwne – tak z pewnością można podsumować teksty i przepisy w tej książce. Widać, że są owocem wielu podróży, rozmów i intensywnego, pełnego wrażeń życia. Dzięki „Apetytowi” lepiej poznamy jego autora.

Anthony Bourdain, Laurie Woolever, „Apetyt. Książka kucharska”, wyd. Filo 2018.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 4/2019 nr 184.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

MAKRO Polska i Fundacja Klubu Szefów Kuchni wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Sieć hurtowni MAKRO Polska wspólnie z Fundacją Klubu Szefów Kuchni wspierają 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 14 stycznia w Warszawie najlepsi szefowie kuchni ugotują dla uczestników 4500 litrów zupy, powstanie również specjalna Restauracja WOŚP.

"Gotuj zdrowo dla całej rodziny" Jamiego Oliviera

Kulinarna instytucja, czyli brytyjski kucharz Jamie Oliver, w swojej najnowszej książce "Gotuj zdrowo dla całej rodziny" wziął na warsztat przepisy na sprawdzone rodzinne dania, które zmodyfikował tak, by pasowały do jego filozofii superzdrowego żywienia.

SMAK WODY

Kawa, herbata, kilka soków, ewentualnie napoje energetyzujące i oczywiście woda - tak zazwyczaj wygląda oferta napojów bezalkoholowych, tzw. softów, w restauracjach. Na łamach "FS" staramy się regularnie doradzać, jak można ją urozmaicić.

"Przewodnik kulinarny" Auguste'a Escoffiera

Przewodniki kulinarne zawsze wzbudzają sporo emocji - a szczególnie ostatnio w polskiej branży. Ten jest inny, nie czerwony, nie żółty, ale w jasno-zielonej okładce. W porównaniu z pozostałymi jest masywny, z grubą okładką, w formacie A4 i liczy aż 607 stron.

CHLEB PERFEKCYJNY

Na polskim rynku właśnie ukazało się nowe, poprawione wydanie kultowej książki "Chleb", która przez fanów pieczywa nazywana jest chlebową biblią. Znajdziecie w niej 140 przepisów - na bagietki, pełnoziarniste chleby z różnego rodzaju mąk; od najprostszych i najszybszych aż po bardziej skomplikowane.

Moc świeżości

Cytrusy - wydawałoby się, że ich zastosowanie jest oczywiste. Jednak nawet szefowie kuchni nie zdają sobie sprawy, w jak wielu daniach można je wykorzystywać. Grejpfruty, pomelo, yuzu, bergamotka czy mandarynka to tylko kilka przykładów wysokiej jakości owoców cytrusowych dostępnych w Polsce.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej