x

Apetyt Bourdaina

Kategoria: Lifestyle - książki    17.09.2019

Ubiegłoroczna, tragiczna śmierć Anthony’ego Bourdaina, autora książek i programów podróżniczo-kulinarnych, wstrząsnęła całym, nie tylko gastronomicznym, światem. Jego ostatnią napisaną przed śmiercią i wydaną na polskim rynku publikacją jest "Apetyt".

„Apetyt. Książka kucharska”. Foto: materiały prasowe.
„Apetyt. Książka kucharska”. Foto: materiały prasowe.
Zawiera przepisy zgrupowane w 15 rozdziałach, a wśród nich proste wariacje na temat klasyków, pomysły na przyjęcia dla gości, receptury rodzinne i restauracyjne. Znajdziemy tu więc z jednej strony przepisy na jajecznicę, omlet, jajka po benedyktyńsku, bułkę z maślanką czy ossobuco, a z drugiej propozycje przyrządzenia kanapki z homarem, halibuta, bażanta po angielsku z sosem chlebowym czy pieczonej jagnięciny z fasolką. Jest też przepis na idealnego hamburgera. „Brioszki są świetne. Na śniadanie. Niech Ci nawet na chwilę nie postoi w głowie myśl, że brioszka nadaje się jako bułka do hamburgera” – podkreśla stanowczo Bourdain. I tego typu wskazówek, ostrzeżeń i komentarzy na temat kulinarnych trendów w tej książce nie brakuje. Są też zdjęcia z przymrużeniem oka, a także anegdoty, opowieści o historii dań, osobiste i rodzinne wspomnienia. Nie ma za to receptur na desery. „Pieprzyć deser” – kwituje krótko autor. Intrygujące, zabawne, barwne – tak z pewnością można podsumować teksty i przepisy w tej książce. Widać, że są owocem wielu podróży, rozmów i intensywnego, pełnego wrażeń życia. Dzięki „Apetytowi” lepiej poznamy jego autora.

Anthony Bourdain, Laurie Woolever, „Apetyt. Książka kucharska”, wyd. Filo 2018.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 4/2019 nr 184.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

ODPOWIEDNIO PRZECHOWANE

Czy słyszeliście kiedyś o metodzie batch? To sposób konserwacji żywności − partiami, oszczędnie i w pełni naturalnie − który powstał dzięki pasji pary Kanadyjczyków do eksperymentowania (i zakręcania).

"Droga przez mąkę. Literatura dla kucharek" Łukasza Modelskiego

Jeśli można mówić o czymś takim jak kultowe audycje kulinarne, to z pewnością zalicza się do nich "Droga przez Mąkę" Łukasza Modelskiego w radiowej Dwójce. W programie emitowanym od 7 lat w niemal każdą niedzielę goście opowiadają prowadzącemu o kulinarnej kulturze w różnych kontekstach.

Agenda inspiracji

Zagraniczne kongresy gastronomiczne są doskonałą okazją do nawiązywania nowych ciekawych kontaktów oraz do poszukiwania inspiracji. Podsuwamy kilka wskazówek na przyszłoroczne wyjazdy.

KULINARNE KRAJOBRAZY

To pięknie wydany album napisany przez słynnego szefa kuchni dla innych szefów kuchni. Przeglądając książkę, możecie poznać produkty, dzikie rośliny, egzotyczne owoce, dowiedzieć się, jak wyglądały tradycyjne chilijskie potrawy, ich klasyczne źródła i nowe interpretacje.

"Portugalia do zjedzenia" Bartka Kieżuna

Różnorodność natury, produktów i restauracji sprawiają, że od paru lat do Porto i Lizbony ciągnie z Polski coraz więcej turystów. Miłości do Portugalii uległ także Bartek Kieżun, dziennikarz i autor książek kulinarnych.

"Kurs wiedzy o winie" Kevina Zraly'ego

Jedna z najbardziej znanych książek gromadzących wszystkie niezbędne informacje o winie znów w sprzedaży!

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej