x

Apetyt Bourdaina

Kategoria: Lifestyle - książki    17.09.2019

Ubiegłoroczna, tragiczna śmierć Anthony’ego Bourdaina, autora książek i programów podróżniczo-kulinarnych, wstrząsnęła całym, nie tylko gastronomicznym, światem. Jego ostatnią napisaną przed śmiercią i wydaną na polskim rynku publikacją jest "Apetyt".

„Apetyt. Książka kucharska”. Foto: materiały prasowe.
„Apetyt. Książka kucharska”. Foto: materiały prasowe.
Zawiera przepisy zgrupowane w 15 rozdziałach, a wśród nich proste wariacje na temat klasyków, pomysły na przyjęcia dla gości, receptury rodzinne i restauracyjne. Znajdziemy tu więc z jednej strony przepisy na jajecznicę, omlet, jajka po benedyktyńsku, bułkę z maślanką czy ossobuco, a z drugiej propozycje przyrządzenia kanapki z homarem, halibuta, bażanta po angielsku z sosem chlebowym czy pieczonej jagnięciny z fasolką. Jest też przepis na idealnego hamburgera. „Brioszki są świetne. Na śniadanie. Niech Ci nawet na chwilę nie postoi w głowie myśl, że brioszka nadaje się jako bułka do hamburgera” – podkreśla stanowczo Bourdain. I tego typu wskazówek, ostrzeżeń i komentarzy na temat kulinarnych trendów w tej książce nie brakuje. Są też zdjęcia z przymrużeniem oka, a także anegdoty, opowieści o historii dań, osobiste i rodzinne wspomnienia. Nie ma za to receptur na desery. „Pieprzyć deser” – kwituje krótko autor. Intrygujące, zabawne, barwne – tak z pewnością można podsumować teksty i przepisy w tej książce. Widać, że są owocem wielu podróży, rozmów i intensywnego, pełnego wrażeń życia. Dzięki „Apetytowi” lepiej poznamy jego autora.

Anthony Bourdain, Laurie Woolever, „Apetyt. Książka kucharska”, wyd. Filo 2018.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 4/2019 nr 184.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Naturalnie" - powrót do źródeł

Kto z was nie chciałby poznać tajników słynnego szefa kuchni z gwiazdką Michelina? Ducasse od dawna "wychodzi do ludzi", edukuje. To nie pierwsza książka, którą napisał, ale pierwsza, która ukazała się w Polsce.

CAŁY ŚWIAT NA ŚRÓDCE

Jak głosi tytuł, to atlas, ale zamiast map są w nim autentyczne zdjęcia z podróży, przepisy, zapiski i wspomnienia (także te publikowane wcześniej w Facebooku). Jak mówią autorzy, to książka bez podziałów, w której "chcieli trochę popłynąć" i pokazać swoje przygody.

"The Mexican home kitchen" Mely Martinez

Mówi się, że kuchnia meksykańska jest jedną z najtrudniejszych na świecie. Pełna intensywnych smaków i aromatów, zmysłowa, opiera się na dobrych składnikach i przyprawach, które należy umiejętnie łączyć.

"Jak zrobić ser?" Joanny Włodarskiej

Joanna Włodarska zdobyła doświadczenie, pracując w serowarniach, a następnie otworzyła Akademię Siedliska pod Lipami, pierwszą szkołę serowarstwa w Polsce.

Z szacunku

Do niedawna nikt nie przypuszczał, że największe sławy światowej kuchni opuszczą na chwilę gwiazdkowe restauracje i połączą siły, żeby gotować z odpadków.Bottura, Ducasse, Roca, Alleno, Atala - co oprócz ugruntowanej pozycji w świecie wysokiej gastronomii łączy te nazwiska (i jeszcze kilka innych)?

"Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej - przepisy" Ewy Dąbrowskiej

Co jeść, żeby czuć się lepiej? Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej to jeden z najbardziej znanych, a zarazem kontrowersyjnych sposobów odżywiania, zalecany w wielu schorzeniach, przy zmęczeniu i złym samopoczuciu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej