x

Piotr Pietras: Wino to przede wszystkim przyjemność

Kategoria: Ludzie    11.09.2019

Do niedawna - jako dyrektor ds. wina w londyńskiej restauracji Hide - zarządzał 18-osobowym zespołem sommelierów i największą kartą win w Wielkiej Brytanii. Właśnie wrócił do Polski po kilku latach nieobecności i lada moment rusza z nowym projektem.

Piotr Pietras. Foto: archiwum własne autora.
Piotr Pietras. Foto: archiwum własne autora.
„Food Service”: Zająłeś wysokie 6. miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Sommelierów w Antwerpii. Jak się przygotowywałeś do zawodów?
Piotr Pietras: Na początku listopada, po odejściu z Hide, opracowaliśmy wraz z Duńczykiem Master Sommelierem Jessem Kildetoftem krótki, lecz intensywny program moich przygotowań. Duże zaplecze teoretyczno-produktowe wyniosłem właśnie z Hide, skupiliśmy się więc przede wszystkim na degustacjach, serwisie restauracyjnym i różnego rodzaju scenariuszach z trudnym gościem w tle. Co dwa tygodnie latałem do Kopenhagi albo Warszawy, w międzyczasie przerabiałem ogromną ilość teorii i map. Skorzystałem również z zaproszenia do Kanady od organizacji SOMM360 na tygodniowe warsztaty edukacyjne dla topowych sommelierów z całego świata przygotowujących się na Mistrzostwa Świata. Na miejscu w Londynie też korzystałem z pomocy kilku sommelierów. Podsumowując, w porównaniu z poprzednimi zawodami do tych szykowałem się najkrócej, ale czułem się na nie najlepiej przygotowany, bo bazowałem na wcześniejszych doświadczeniach. W całym procesie przygotowań muszę podkreślić nieocenione wsparcie Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Z jakimi konkurencjami musiałeś się mierzyć? Które z nich były wyjątkowo trudne?
Zarówno w ćwierćfinale, jak i półfinale musieliśmy zmierzyć się z niezwykle kompleksowym testem teoretycznym. Na każdym etapie zawodów czyhały na nas również trudne degustacje win i destylatów. Z winami radziłem sobie bardzo dobrze, złapałem m.in. białe Chateauneuf-du-Pape czy styryjskie sauvignon blanc. Z kolei destylatów zupełnie nie mogłem rozgryźć, mimo że w czasie przygotowań była to moja mocna strona. Jeśli chodzi o praktykę, to jednym z zadań była dekantacja dla 6-osobowego stolika dwóch białych win w tym samym czasie (jedno z nich było ciepłe). Innym wyzwaniem była pomoc we wprowadzeniu win qvevri z Gruzji na rynek belgijski i organizacja akcji marketingowej dla nich. Myślę, że niepełne zrozumienie przeze mnie tych dwóch konkurencji prawdopodobnie zaważyło, że ostatecznie nie znalazłem się w finałowej trójce. Z tego co wiem, różnice między pierwszą ósemką były nieznaczne i do samego końca sprawa finału pozostawała otwarta.

Cechy doskonałego sommeliera to...?
Otwartość, empatia, cierpliwość, entuzjazm, elastyczność i najważniejsze – umiejętność pracy w zespole. Miałem okazję pracować z wieloma utalentowanymi sommelierami posiadającymi ogromną wiedzę, ale niepotrafiącymi pracować z innymi, co wyraźnie zaburzało rytm pracy restauracji.

Ulubione połączenie wina i jedzenia po godzinach?
Lubię nieszablonowe połączenia, np. szampana z hot dogami czy półwytrawną madeirę z kremem z selera.

Kogo w świecie winiarskim podziwiasz i dlaczego?
Winiarzy, którzy mimo braku marketingu i siły przebicia wciąż robią swoje – produkują wyborne, autentyczne wina, dbając jednocześnie o środowisko i konsumentów.

Ostatnia winiarska podróż, która w sposób szczególny zapadła ci w pamięć?
Dolina Douro w Portugalii. Niesamowity region i widoki – ma się poczucie, jakby się było na innej planecie. Podczas tego wyjazdu spróbowaliśmy kilku rodzajów porto z XIX w., co wzmocniło to odczucie. Produkuje się tam coraz więcej interesujących win niewzmacnianych, stylistyczne bardz od siebie różnych.

Wielu pracujących w polskich restauracjach sommelierów rozważa epizod zatrudnienia za granicą. Ty masz za sobą doświadczenie pracy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiązań?
Praktyka za granicą na pewno otwiera umysł i pomaga wyjść ze strefy komfortu. Zderzamy się z różnymi kulturami i zachowaniami zarówno w przypadku gości, jak i współpracowników, szlifujemy język i doskonalimy serwis na rynku, który jest dużo dojrzalszy od rodzimego. Każdemu sommelierowi pracującemu w Polsce polecałbym choćby kilkutygodniowy wyjazd zagraniczny, aby zobaczyć, co i jak robią inni. W Londynie dostęp do win premium z całego świata i częstotliwość ich sprzedawania (i tym samym ich próbowania) jest nieporównywalna z polskimi restauracjami. Dodatkowo możliwość obcowania z wieloma topowymi sommelierami tworzy wartości dodane: mentoring, wspólną naukę i degustacje czy wymianę poglądów. Jest jeszcze kwestia zarobków. Są one sporo wyższe, ale to nie dla nich zdecydowałem się przeprowadzić do Londynu – pojechałem tam, by się rozwijać. Zakładałem, że na rok, dwa, a skończyło się na sześciu. Oczywiście są i minusy tego rodzaju rozwiązania. Nie ma co ukrywać, ale w Anglii panuje bardzo duże tempo pracy i właściwie brakuje tam czasu na życie rodzinne czy towarzyskie, jeśli mowa o topowych restauracjach.

Po kilkuletnim pobycie w Wielkiej Brytanii zdecydowałeś się na powrót do Polski. Jakie miałeś motywacje osobiste i zawodowe?
Czułem się gotowy, aby wprowadzić do Polski swój autorski projekt, o którym myślałem już przez jakiś czas. Chodzi o import skupiający się wyłącznie na winach organicznych, biodynamicznych i naturalnych ze Starego i Nowego Świata ze szczególnym naciskiem na Szampanię. Jako osoba, która przez ostatnie lata pracowała w fine diningu, zdecydowanie chciałbym rozebrać serwis i picie wina z pompatyczności, z którą się często spotykam nie tylko w Polsce, ale także za granicą. „It is all about pleasure” [w końcu chodzi o przyjemność – red.] – więc dlaczego nadawać tematowi wina nadmierną powagę i sztuczność? Mogę śmiało powiedzieć, że będzie dużo luzu, co nie znaczy, że zabraknie pasji i jakości. Dodatkowo wraz z Adamem Pawłowskim wprowadzamy jesienią do Polski kursy sommelierskie z ramienia Court of Master Sommeliers, z czego się bardzo cieszę. Lokalni sommelierzy będą mogli certyfikować się na miejscu. W życiu osobistym z kolei spodziewam się potomka i wspólnie z żoną stwierdziliśmy, że chcemy, aby syn urodził się i wychował w Polsce.

Za tobą wiele osiągnięć. Jakie stawiasz sobie kolejne cele?
Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Propagowanie świadomej konsumpcji jakościowego wina wraz z promowaniem małych, niezależnych winiarni ze zrównoważonymi uprawami.

Jakie masz rady dla młodych sommelierów, którzy chcieliby pójść w twoje ślady?
Nie bać się zadawać pytań, słuchać, czytać, jak najwięcej podróżować, mieć otwarty umysł i spędzać czas z bardziej doświadczonymi sommelierami oraz winiarzami. O ile to możliwe, inwestować w siebie i swoją edukację.

PIOTR PIETRAS
Karierę zaczynał w poznańskim koncepcie Cucina, gdzie rozwijał od postaw kartę win, obejmując m.in. funkcję głównego sommeliera. Następnym krokiem był Londyn i współpraca z Gordonem Ramsayem (Maze), Richardem Corriganem (Corrigan’s Mayfair) czy Timem Allenem (Launceston Place). Poza do- świadczeniem restauracyjnym zdobył również wiele znaczących tytułów takich jak: Mistrz Polski Sommelierów 2015 i 2016, Wicemistrz Europy Sommelierów 2017, Najlepszy Młody Sommelier Świata 2017. W 2017 r. zdał kompleksowy egzamin na Master Sommeliera, wygrywając jednocześnie nagrodę Amorim Taster of the Year za najwyższy wynik w ślepej degustacji. W marcu zajął szóste miejsce na Mistrzostwach Świata Sommelierów 2019. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie pracuje nad nowym projektem TERROIRyści.

Wywiad ukazał się w „Food Service" 5/2019 nr 185.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Cucina 88 z nowym szefem kuchni. Artur Szwacki zastąpił Dominika Narlocha

Po latach przerwy do poznańskiej Cuciny powrócił Artur Szwacki. Tym razem w roli executive chefa.

Ewa "Malika" Szyc-Juchnowicz: W blasku żywego ognia

Dzieciństwo spędziła w Algierii, dziś mieszka w Gdyni, gdzie prowadzi autorską restaurację, jako szefowa kuchni zajmuje się gotowaniem, jako właścicielka restauracji - budowaniem swojej marki. Jak to robi?

Luca Fantin - szef kuchni Bvlgari Il Ristorante w Tokio

Przed 10 laty opuścił Włochy, by nowoczesną odsłonę swej ojczystej kuchni prezentować w Tokio. Dzisiaj Luca Fantin jest jednym z najbardziej znanych włoskich szefów, choć na co dzień pracuje tysiące kilometrów od rodzinnej Italii.

FERMENTACJA WOKÓŁ NAS

- W praktyce najważniejsze są dla mnie smak i konsystencja produktów, czyli efekty fermentacji. A oprócz tego fascynuje mnie świat bakterii, genetyka i to, w jaki sposób funkcjonują te mikroorganizmy - mówi Sandor Katz, kulinarny aktywista, który sztukę kiszenia i fermentacji opanował do perfekcji.

Znamy finalistów Bocuse d’Or Poland 2018

11 grudnia 2017 r. w Akademii Kulinarnej Nestle Professional w Warszawie odbyły się preeliminacje konkursu Bocuse d’Or Poland 2018.

Sabina Sosin: nie traktuj roślinnego menu jako czegoś ekskluzywnego

Wprowadzenie do menu dań roślinnych może okazać się wyzwaniem, jeśli chodzi o właściwą komunikację i utrzymanie zainteresowania gości. Jaki jest najlepszy sposób na zaprezentowanie nowej, roślinnej oferty tak, aby wyglądała atrakcyjnie dla szerokiej grupy klientów? O tym rozmawiamy z Sabiną Sosin.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej