x

Kisimy na Placu Bankowym

Kategoria: Wydarzenia - otwarte

Wykłady i warsztaty poświęcone kiszeniu, ostrygi i prosecco, kultowe samochody oraz wiele innych atrakcji przy dźwiękach zespołu dixielandowego - to wszystko 7 września na Placu Bankowym w Warszawie.

7 września przy Placu Bankowym 1 w Warszawie – na dziedzińcu odrestaurowanego zabytkowego budynku – odbędzie się „Święto kuchni i designu”. Jednym z najciekawszych punktów programu jest otwarty wykład dr. Rafiego Fishera, eksperta marynowania i kiszenia według tradycyjnych międzynarodowych receptur, który rozpocznie się o godzinie 13. Dr Fisher opowie o właściwościach marynat i ich ciekawych smakach. Teoria to jednak za mało, dlatego godzinę później poprowadzi warsztaty kreatywnego kiszenia warzyw i owoców. Jakie smaki zaproponuje warszawiakom?
– Spróbujemy zmieszanych kiszonek, w orientalnym stylu z baharatem. Będziemy kisić m.in. cytryny i
rzepy. Przygotujemy również zhug, czyli pikantną pastę paprykową, pochodzącą z kuchni arabskiej – zapowiada Rafi Fisher.
Koneserów owoców morza z pewnością ucieszy promocyjne stoisko z ostrygami i prosecco, a fanów kuchni restauracji Otto Pompieri i Der Elefant specjalnie przygotowane na ten dzień dania. W Otto Pompieri dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach przyrządzania pizzy.
Podczas święta Placu Bankowego 1 będzie można obejrzeć ekspozycję klasycznych kultowych samochodów. Uczestnikom „Święta kuchni i designu” towarzyszyć będzie The Warsaw Dixielanders, który zagra pochodzące z Nowego Orleanu i Chicago tradycyjne standardy jazzowe oraz Warszawski Kwartet Dęty.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej