Kisimy na Placu Bankowym
Kategoria: Wydarzenia - otwarte

Wykłady i warsztaty poświęcone kiszeniu, ostrygi i prosecco, kultowe samochody oraz wiele innych atrakcji przy dźwiękach zespołu dixielandowego - to wszystko 7 września na Placu Bankowym w Warszawie.

7 września przy Placu Bankowym 1 w Warszawie – na dziedzińcu odrestaurowanego zabytkowego budynku – odbędzie się „Święto kuchni i designu”. Jednym z najciekawszych punktów programu jest otwarty wykład dr. Rafiego Fishera, eksperta marynowania i kiszenia według tradycyjnych międzynarodowych receptur, który rozpocznie się o godzinie 13. Dr Fisher opowie o właściwościach marynat i ich ciekawych smakach. Teoria to jednak za mało, dlatego godzinę później poprowadzi warsztaty kreatywnego kiszenia warzyw i owoców. Jakie smaki zaproponuje warszawiakom?
– Spróbujemy zmieszanych kiszonek, w orientalnym stylu z baharatem. Będziemy kisić m.in. cytryny i
rzepy. Przygotujemy również zhug, czyli pikantną pastę paprykową, pochodzącą z kuchni arabskiej – zapowiada Rafi Fisher.
Koneserów owoców morza z pewnością ucieszy promocyjne stoisko z ostrygami i prosecco, a fanów kuchni restauracji Otto Pompieri i Der Elefant specjalnie przygotowane na ten dzień dania. W Otto Pompieri dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach przyrządzania pizzy.
Podczas święta Placu Bankowego 1 będzie można obejrzeć ekspozycję klasycznych kultowych samochodów. Uczestnikom „Święta kuchni i designu” towarzyszyć będzie The Warsaw Dixielanders, który zagra pochodzące z Nowego Orleanu i Chicago tradycyjne standardy jazzowe oraz Warszawski Kwartet Dęty.

Autor tekstu: ( red. )
inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej