x

10 pytań do Michała Gajewskiego

Kategoria: Wino

Michał Gajewski jest głównym sommelierem w Śląskiej Prohibicji. W swoim zawodzie ceni najbardziej możliwość ciągłego rozwoju oraz kontakt z gośćmi.

Michał Gajewski. Foto: archiwum prywatne.
Michał Gajewski. Foto: archiwum prywatne.
Dlaczego wino?
Pracując w jednym z pierwszych wine barów w Katowicach, poznałem swojego przyszłego przyjaciela Alana Bednarskiego, który wtedy przygotowywał się do egzaminu Wine & Spirit Education Trust. Przyjaźń przerodziła się we wspólną naukę. Dziś to nie tylko praca, ale jedna z pasji i styl życia.

Od jak dawna pracujesz w środowisku winiarskim i jaka była twoja pierwsza praca?
W gastronomii – odkąd skończyłem 16 lat, a z samym winem pracuję już ósmy rok. Pierwsze szlify zaliczyłem w hotelu Angelo by Vienna House w Katowicach.

Kogo w świecie wina podziwiasz i dlaczego?
Adam Pawłowski zawsze był dla mnie wzorem. Pomimo ogromnych sukcesów, jakie osiągnął, i zdobycia tytułu Master Sommeliera nadal pozostał skromnym facetem. Zawsze powtarzałem, że kiedyś chcę być jak on. Kolejną osobą jest Piotr Pietras – młody, ambitny, niesamowicie pracowity. Mistrzostwa Świata Sommelierów, praca, jaką wykonał w Hide, sukcesy na światowej scenie winiarskiej są godne podziwu. Nie mogę nie wspomnieć o moim przyjacielu Alanie Bednarskim, obecnie pracującym w gwiazdkowej restauracji Texture w Londynie na stanowisku head sommeliera, który cały czas motywuje mnie do dalszego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.

Co robisz, żeby rozwijać się jako sommelier?
Obecnie przygotowuję się do egzaminu Court of Master Sommeliers, moim celem jest uzyskanie tytułu Advanced Sommelier. Liczę, że w tym roku w końcu się uda. Przede mną codzienne degustacje w ciemno, masa pracy i nauki.

Gdybyś mógł spróbować dowolnego wina, co byś wybrał i z kim byś je wypił?
Nie miałem nigdy przyjemności próbować legendarnego Petrusa, o starych rocznikach nie wspominając... Chciałbym też zdegustować największe wina z mojego rocznika, czyli z 1992. Najchętniej: Montevertine Le Pergole Torte lub Penfolds Bin 128 „Coonawarra” – jestem wielkim fanem shiraza. Jest wiele osób, z którymi chętnie usiadłbym przy stole z takimi butelkami. Chciałbym, żeby były to osoby, które docenią to, co mają w kieliszku.

Dobry sommelier jest...
Elastycznym przyjacielem, który chce dla gościa jak najlepiej. Takim, który umili wieczór, odpowiednio dobierze wino i którego zapamiętasz i będziesz chciał do niego wracać.

Ulubione połączenie jedzenia i wina?
Uwielbiam mocne, taniczne, czerwone wina. Jestem zakochany w wołowinie. Dobry krwisty antrykot posypany solą Maldon z kawałkiem świeżego pieczywa w towarzystwie Cumulo Nimbusa od Abbotts & Delaunay z Langwedocji to moje klimaty. Oprócz tego lubię eksperymentować, więc połączenie Cavy Rose Brut Nature z golonką marynowaną w ciemnym piwie też przyprawia mnie o zawrót głowy. Moim najnowszym odkryciem jest pad thai i Sottoriva od Malibrana – petarda!

Ulubione aspekty twojej pracy?
Zadowolenie gości, zwłaszcza kiedy wracają i pytają, czy jestem danego dnia w restauracji. Uściski dłoni, ich uśmiech i satysfakcja. Bardzo lubię też edukacyjny aspekt mojej pracy sommelierskiej, a także nawiązywanie nowych znajomości czy kontaktów biznesowych. Dużym plusem jest możliwość doskonalenia serwisu czy języków obcych.

Jakie cele realizujesz jako sommelier?
Rozwój nie tylko zawodowy, ale także osobisty, doskonalenie się w dziedzinie wina. Praca nad sobą, nie tylko pod kątem smaku czy wiedzy, ale też bycia lepszym człowiekiem na co dzień.

Co najmniej lubisz w swojej pracy?
Zdecydowanie godziny pracy, ale to tyczy się wszystkich pracujących w gastronomii.

Michał Gajewski
Stanowisko: head sommelier w Śląskiej Prohibicji w Katowicach
Data i miejsce urodzenia: 20.05.1992 r., Sosnowiec
Najważniejsze osiągnięcia: Doświadczenie sommelierskie zdobywał w 'novo w Katowicach. Aktualnie główny sommelier w Śląskiej Prohibicji, gdzie stworzył autorską kartę win na blisko 150 pozycji.

Wywiad ukazał się w „Food Service" 6/2019 nr 186.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Jakub - profesjonalista, sommelier, chatbot

Spodziewasz się gości, ale zupełnie nie wiesz, jak dobrać wino do kolacji, którą zaplanowałeś. Twoi goście przynieśli świetne wino kupione w podróży po Francji, ale masz problem, jakie przekąski przygotować. Pomoże ci Jakub, wirtualny sommelier.

NAJLEPSZE POLSKIE WINA NAGRODZONE

Jednym z ważnych punktów Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle jest Konkurs Win Polskich. Do jego piątej edycji zgłoszono łącznie 205 win. Jury złożone z członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich pod przewodnictwem Tomasza Koleckiego przyznało 72 medale.

ADAM PAWŁOWSKI: WINNICE W OGNIU

Ostatniej jesieni oczy całego świata winiarskiego ponownie skierowały się na Kalifornię. Dopiero co winiarze otrząsnęli się po fatalnym w skutkach trzęsieniu ziemi w 2014 r., a znów musieli stawić czoła żywiołom natury.

10 pytań do Eweliny Brdak

Ewelina Brdak, sommelier i menedżer w restauracji Rozbrat 20 Bakery & Wine Corner w Warszawie, opowiada o swojej pierwszej pracy i o rozwoju na stanowisku sommeliera.

Znamy wyniki Grand Prix "Magazynu Wino

Już po raz 11. "Magazyn Wino" wyróżnił doskonałe wina, promotorów kultury winiarskiej, restauracje i sommelierów, których wkład w rozwój kultury wina w Polsce został uhonorowany nagrodami Grand Prix 2016.

10 pytań do Adama Fijała

Adam Fijał zajmuje stanowisko głównego sommeliera i menedżera w restauracji Drukarnia Smaku w Zakopanem. Jego ulubionym połączeniem smakowym są ryby i wina ze szczepu grüner veltiner.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
więcej