Winiarskie dolce vita
Kategoria: Wino

Simply Great Italian Wines - coroczna międzynarodowa prezentacja winnic i win z różnych regionów Włoch już za nami. Imprezę zorganizowano 9 maja w Warszawie.

Simply Great Italian Wines. Foto: materiały prasowe.
Simply Great Italian Wines. Foto: materiały prasowe.
W tegorocznej degustacji wzięło udział około 140 gości i 12 producentów. Seminarium degustacyjne poprowadzili Mariusz Kapczyński (Vinisfera) oraz Silvia Loriga (przedstawicielka Consorzio del Vino Nobile di Montepulciano).
Słynne Vino Nobile di Montepulciano produkowane jest w pobliżu miasta Montepulciano w południowej Toskanii. Według prawa apelacyjnego musi w co najmniej 70% składać się ze szczepu sangiovese nazywanego lokalnie prugnolo gentile. Podczas degustacji porównywaliśmy roczniki 2016 oraz 2015. Ten drugi wypadł zdecydowanie lepiej. Stąd wniosek, że Vino Nobile potrzebuje czasu i nie poleca się pić zbyt młodych roczników. Ryzykujemy wtedy zbyt agresywną kwasowość, mocny garbnik i przykrytą przez nie owocowość. Najciekawszym winem degustacji było Vino Nobile Di Montepulciano D.O.C.G. z 2015 od Azienda Agricola Canneto – w 90% złożone z sangiovese oraz szczepów międzynarodowych: cabernet sauvignon (5%) i merlot (5%). Charakteryzowało się mocnym, owocowym aromatem czarnych jagód oraz przypraw. W ustach było okrągłe, z nutami śliwki, czereśni i mocnego espresso. Cechą charakterystyczną trunków z Vino Nobile Di Montepulciano jest wysoki poziom alkoholu, w przypadku opisywanego wyżej wina stanowił on 14%.
Przedstawiciele Conzorcio opowiadali o problemach winiarzy ze swego regionu. O ile kiedyś najbardziej pożądane pod uprawę gron były stanowiska z ekspozycją południową, dziś sytuacja wygląda inaczej – poszukuje się raczej miejsc, które nie są w tak wysokim stopniu narażone na silne promienie słoneczne. Przyczyną tej sytuacji jest ocieplenie klimatu oraz anomalie pogodowe, które nie sprzyjają harmonijnemu dojrzewaniu gron, np. wysoka temperatura w lutym w stosunku do chłodnego maja. Fanom win z tej apelacji polecam coroczne wydarzenie Anteprima, podczas którego prezentowane są roczniki mające dopiero wejść na rynek.
Magazyn „Food Service“ i portal OuiChef.pl były patronami medialnym wydarzenia.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 6/2019 nr 186.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.
Zobacz także
Adam Pawłowski: Słoneczna Badenia

W kwietniu tego roku miałem przyjemność odwiedzić najbardziej wysunięty na południe niemiecki region winiarski. Badenia, bo o niej mowa, znajduje się tak blisko Francji i Szwajcarii, że kiedy podróżowałem po tym regionie, roaming telefoniczny raz po raz witał mnie w innym kraju.

10 pytań do Adama Fijała

Adam Fijał zajmuje stanowisko głównego sommeliera i menedżera w restauracji Drukarnia Smaku w Zakopanem. Jego ulubionym połączeniem smakowym są ryby i wina ze szczepu grüner veltiner.

Walka na kieliszki, czyli pojedynek sommelierów

Druga runda pojedynku sommelierów z winami kalifornijskimi w tle odbyła się 26 marca w restauracji Brasserie Warszawska. Tym razem w szranki stanęli Kamila Dzierżawska z Pałacu Mała Wieś oraz Kajetan Zalewski z restauracji Ale Wino.

Adam Pawłowski: austriackie wulkany

Jeszcze do niedawna Styria pozostawała dla mnie miejscem nieodkrytym. Do tej pory znałem ją jedynie z książek i degustacji win. Im więcej degustowałem, tym bardziej chciałem odwiedzić to fascynujące miejsce na mapie winiarskiej Austrii. Przyszło mi na to czekać aż do czerwca tego roku.

10 pytań do Michała Gajewskiego

Michał Gajewski jest głównym sommelierem w Śląskiej Prohibicji. W swoim zawodzie ceni najbardziej możliwość ciągłego rozwoju oraz kontakt z gośćmi.

Rośnie rynek win niemieckich w Polsce

Już po raz 11. odbył się w Warszawie Festiwal Win Niemieckich. 11 kwietnia można było wypróbować win 40 producentów na stoiskach 32 wystawców.

inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej