x

Winiarskie dolce vita

Kategoria: Wino

Simply Great Italian Wines - coroczna międzynarodowa prezentacja winnic i win z różnych regionów Włoch już za nami. Imprezę zorganizowano 9 maja w Warszawie.

Simply Great Italian Wines. Foto: materiały prasowe.
Simply Great Italian Wines. Foto: materiały prasowe.
W tegorocznej degustacji wzięło udział około 140 gości i 12 producentów. Seminarium degustacyjne poprowadzili Mariusz Kapczyński (Vinisfera) oraz Silvia Loriga (przedstawicielka Consorzio del Vino Nobile di Montepulciano).
Słynne Vino Nobile di Montepulciano produkowane jest w pobliżu miasta Montepulciano w południowej Toskanii. Według prawa apelacyjnego musi w co najmniej 70% składać się ze szczepu sangiovese nazywanego lokalnie prugnolo gentile. Podczas degustacji porównywaliśmy roczniki 2016 oraz 2015. Ten drugi wypadł zdecydowanie lepiej. Stąd wniosek, że Vino Nobile potrzebuje czasu i nie poleca się pić zbyt młodych roczników. Ryzykujemy wtedy zbyt agresywną kwasowość, mocny garbnik i przykrytą przez nie owocowość. Najciekawszym winem degustacji było Vino Nobile Di Montepulciano D.O.C.G. z 2015 od Azienda Agricola Canneto – w 90% złożone z sangiovese oraz szczepów międzynarodowych: cabernet sauvignon (5%) i merlot (5%). Charakteryzowało się mocnym, owocowym aromatem czarnych jagód oraz przypraw. W ustach było okrągłe, z nutami śliwki, czereśni i mocnego espresso. Cechą charakterystyczną trunków z Vino Nobile Di Montepulciano jest wysoki poziom alkoholu, w przypadku opisywanego wyżej wina stanowił on 14%.
Przedstawiciele Conzorcio opowiadali o problemach winiarzy ze swego regionu. O ile kiedyś najbardziej pożądane pod uprawę gron były stanowiska z ekspozycją południową, dziś sytuacja wygląda inaczej – poszukuje się raczej miejsc, które nie są w tak wysokim stopniu narażone na silne promienie słoneczne. Przyczyną tej sytuacji jest ocieplenie klimatu oraz anomalie pogodowe, które nie sprzyjają harmonijnemu dojrzewaniu gron, np. wysoka temperatura w lutym w stosunku do chłodnego maja. Fanom win z tej apelacji polecam coroczne wydarzenie Anteprima, podczas którego prezentowane są roczniki mające dopiero wejść na rynek.
Magazyn „Food Service“ i portal OuiChef.pl były patronami medialnym wydarzenia.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 6/2019 nr 186.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Zobacz także

Kalifornia zawitała do Łodzi

23 kwietnia 2018 r. w przestrzeniach Art Inkubatora w Łodzi podczas konferencji Food Service Summit. Odbyła się degustacja win kalifornijskich oraz warsztaty upsellingowe z AdamemPpawłowskim pod egidą California Wine Institute.

Trudny rok dla Kalifornii

Na początku października br. pożary ponownie zaatakowały Kalifornię. Na szybkie rozprzestrzenianie się ognia wpłynęła susza i silny wiatr. Z żywiołem walczyło prawie 8 tysięcy strażaków. Straty szacuje się na wiele miliardów dolarów.

Międzynarodowe Mistrzostwa Młodych Sommelierów

W Sopocie 15 października odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów Calvet Sommelier Cup by Grands Chais de France. W konkursie zmierzą się przedstawiciele Polski, Szwecji, Łotwy, Litwy, Estonii i Słowacji.

Polscy winiarze pod ostrzałem ocen

24 i 25 sierpnia w winnicy Dwie Granice odbył się IV Konkurs Polskich Win. Zgłoszono 212 win z całego kraju: 105 białych, 26 różowych, 69 czerwonych i 12 słodkich.

Wspólny projekt Winnicy Wieliczka i restauracji Albertina

Krakowska restauracja zainicjowała współpracę z Winnicą Wieliczka, której efektem jest autorskie wino Albertina Chardonnay 2016. Wyprodukowano je z winogron zebranych w pierwszym tygodniu października 2016 r.

Simply Great Italian Wines

Coroczne międzynarodowe wydarzenie winiarskie, prezentujące przekrojowo winnice i wina z interesujących regionów Włoch, 10 maja br. już po raz trzeci zawitało do Warszawy, potwierdzając tym samym ważną pozycję Polski na światowej mapie konsumentów włoskiego wina.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
więcej