x

Winiarskie dolce vita

Kategoria: Wino

Simply Great Italian Wines - coroczna międzynarodowa prezentacja winnic i win z różnych regionów Włoch już za nami. Imprezę zorganizowano 9 maja w Warszawie.

Simply Great Italian Wines. Foto: materiały prasowe.
Simply Great Italian Wines. Foto: materiały prasowe.
W tegorocznej degustacji wzięło udział około 140 gości i 12 producentów. Seminarium degustacyjne poprowadzili Mariusz Kapczyński (Vinisfera) oraz Silvia Loriga (przedstawicielka Consorzio del Vino Nobile di Montepulciano).
Słynne Vino Nobile di Montepulciano produkowane jest w pobliżu miasta Montepulciano w południowej Toskanii. Według prawa apelacyjnego musi w co najmniej 70% składać się ze szczepu sangiovese nazywanego lokalnie prugnolo gentile. Podczas degustacji porównywaliśmy roczniki 2016 oraz 2015. Ten drugi wypadł zdecydowanie lepiej. Stąd wniosek, że Vino Nobile potrzebuje czasu i nie poleca się pić zbyt młodych roczników. Ryzykujemy wtedy zbyt agresywną kwasowość, mocny garbnik i przykrytą przez nie owocowość. Najciekawszym winem degustacji było Vino Nobile Di Montepulciano D.O.C.G. z 2015 od Azienda Agricola Canneto – w 90% złożone z sangiovese oraz szczepów międzynarodowych: cabernet sauvignon (5%) i merlot (5%). Charakteryzowało się mocnym, owocowym aromatem czarnych jagód oraz przypraw. W ustach było okrągłe, z nutami śliwki, czereśni i mocnego espresso. Cechą charakterystyczną trunków z Vino Nobile Di Montepulciano jest wysoki poziom alkoholu, w przypadku opisywanego wyżej wina stanowił on 14%.
Przedstawiciele Conzorcio opowiadali o problemach winiarzy ze swego regionu. O ile kiedyś najbardziej pożądane pod uprawę gron były stanowiska z ekspozycją południową, dziś sytuacja wygląda inaczej – poszukuje się raczej miejsc, które nie są w tak wysokim stopniu narażone na silne promienie słoneczne. Przyczyną tej sytuacji jest ocieplenie klimatu oraz anomalie pogodowe, które nie sprzyjają harmonijnemu dojrzewaniu gron, np. wysoka temperatura w lutym w stosunku do chłodnego maja. Fanom win z tej apelacji polecam coroczne wydarzenie Anteprima, podczas którego prezentowane są roczniki mające dopiero wejść na rynek.
Magazyn „Food Service“ i portal OuiChef.pl były patronami medialnym wydarzenia.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 6/2019 nr 186.

Autor tekstu: Patrycja Siwiec
O AUTORZE
Patrycja Siwiec
Zastępczyni redaktor naczelnej magazynu „Food Service”, w którym redaguje dział Wino. Autorka książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”. Doświadczenie zdobywała m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii i El Celler de Can Roca w Hiszpanii. Absolwentka Wine & Spirits Education Trust.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej