x

Tasca - portugalskie smaki w Krakowie

Kategoria: Miejsca    29.08.2019

Tasca (czyt. taszka) to w języku portugalskim po prostu knajpa, miejsce, w którym podaje się lokalne jedzenie i w swobodnej atmosferze można napić się dobrego wina. Taka jest również Tasca położona na krakowskim Ruczaju.

Restauracja TASCA Ruczajnik. Foto: materiały prasowe.
Restauracja TASCA Ruczajnik. Foto: materiały prasowe.
Odwiedzający ją goście na chwilę będą mieli okazję poczuć się jak na wakacjach w Portugalii. Wnętrze restauracji jest jasne i czuć w nim wyraźnie inspiracje azulejos (tradycyjne płytki ceramiczne wyrabiane na półwyspie iberyjskim, najczęściej biało-błękitne – przyp. red.) oraz żółtymi tramwajami Lizbony. Za koncepcję wnętrza odpowiada Karolina Adamczyk, manager restauracji. W kuchni natomiast króluje duet: szefowa kuchni Ola oraz sous chef Alex, którzy codziennie starają się łączyć najlepszej jakości portugalskie smaki z lokalnymi składnikami. Z tego mariażu powstają wyśmienite dania: ośmiornica podawana z pieczonymi młodymi ziemniakami i konfitowanymi cebulkami (43 zł), wyrabiana na miejscu kiełbasa salsicha fresca (drobiowa podawana z młodą kapustą i smażonymi ziemniakami; 25zł) oraz morcela (rodzaj kaszanki z ryżem; 19 zł). Do posiłku można zamówić wino domowe na kieliszki lub karafki (od 9 zł za kieliszek do 50 zł za litrową karafkę) albo wybrać jedną z 22 pozycji z karty (głównie wina portugalskie, ale również włoskie i polskie). Dostępne są też piwa (w tym jedno portugalskie) oraz słynny portugalski napój gazowany – Sumol. W tygodniu serwowane jest menu lunchowe (zupa, danie główne i woda – 20 zł lub sama zupa – 10 zł), do którego można dobrać kieliszek prosecco (8 zł) lub lemoniadę (4 zł). Na deser należy obowiązkowo zjeść znane każdemu miłośnikowi Portugalii pasteis de nata (5 zł sztuka).

ul. Ruczaj 39, Kraków

Artykuł ukazał się w „Food Service" 6/2019 nr 186.

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

TIAN: NAJLEPSZA WEGETARIAŃSKA RESTAURACJA W EUROPIE

Tylko cztery wegetariańskie restauracje na świecie mogą poszczycić się Gwiazdką Michelin. Jedna z nich świeci całkiem niedaleko, bo w stolicy Austrii. Restauracja Tian została otwarta w grudniu 2011 r. I to w samym centrum historycznego Wiednia, nieopodal teatru Ronacher.

Ratajska Kuchnia i Wino w Poznaniu

Trzeba mieć sporo samozaparcia, by otworzyć nowy lokal w trakcie lockdownu. Nie zabrakło go Tomaszowi Ochmanowiczowi i Kajetanowi Buszewiczowi, którzy 8 maja uruchomili Restaurację Ratajska Kuchnia i Wino.

Wygraj niezwykłą kolację w Senses!

Portal OuiChef.pl oraz magazyn "Food Service" zapraszają do udziału w wyjątkowym konkursie. Do wygrania 2-osobowa kolacja z wine pairingiem w uhonorowanej gwiazdką Michelin restauracji Senses! Wartość nagrody to prawie 1500 zł.

Japoński Zjadacz Snów w Warszawie

Pod koniec sierpnia 2019 r. zaraz obok znanego wszystkim warszawskim miłośnikom ramenu lokalu Sato gotuje powstała niewielka japońska cukiernia. Lokal urządzony jest podobnie do sąsiadującej ramenowni - minimalistyczne wnętrze zostało delikatnie ozdobione japońskimi bibelotami.

Nowy Tel Aviv na Saskiej Kępie

Tel Aviv, jedna z najbardziej znanych warszawskich restauracji z daniami roślinnymi, zadebiutowała w kolejnej lokalizacji - przy ulicy Zwycięzców 21 na Saskiej Kępie. Inspirowane kuchnią bliskowschodnią przysmaki można zjeść w lokalu o wielkomiejskim klimacie ze streetartowym sznytem.

GRAMY W TĘ SAMĄ GRĘ

Opasły Tom - niezaprzeczalnie jedno z najważniejszych miejsc na kulinarnej mapie nie tylko Warszawy, ale całej Polski. Po 7 latach działalności restauracja zmieniła lokalizację. Zapytaliśmy Agnieszkę Kręglicką, właścicielkę, jakie zmiany przynosi nowy rozdział w historii Opasłego.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej