x

Tasca - portugalskie smaki w Krakowie

Kategoria: Miejsca    29.08.2019

Tasca (czyt. taszka) to w języku portugalskim po prostu knajpa, miejsce, w którym podaje się lokalne jedzenie i w swobodnej atmosferze można napić się dobrego wina. Taka jest również Tasca położona na krakowskim Ruczaju.

Restauracja TASCA Ruczajnik. Foto: materiały prasowe.
Restauracja TASCA Ruczajnik. Foto: materiały prasowe.
Odwiedzający ją goście na chwilę będą mieli okazję poczuć się jak na wakacjach w Portugalii. Wnętrze restauracji jest jasne i czuć w nim wyraźnie inspiracje azulejos (tradycyjne płytki ceramiczne wyrabiane na półwyspie iberyjskim, najczęściej biało-błękitne – przyp. red.) oraz żółtymi tramwajami Lizbony. Za koncepcję wnętrza odpowiada Karolina Adamczyk, manager restauracji. W kuchni natomiast króluje duet: szefowa kuchni Ola oraz sous chef Alex, którzy codziennie starają się łączyć najlepszej jakości portugalskie smaki z lokalnymi składnikami. Z tego mariażu powstają wyśmienite dania: ośmiornica podawana z pieczonymi młodymi ziemniakami i konfitowanymi cebulkami (43 zł), wyrabiana na miejscu kiełbasa salsicha fresca (drobiowa podawana z młodą kapustą i smażonymi ziemniakami; 25zł) oraz morcela (rodzaj kaszanki z ryżem; 19 zł). Do posiłku można zamówić wino domowe na kieliszki lub karafki (od 9 zł za kieliszek do 50 zł za litrową karafkę) albo wybrać jedną z 22 pozycji z karty (głównie wina portugalskie, ale również włoskie i polskie). Dostępne są też piwa (w tym jedno portugalskie) oraz słynny portugalski napój gazowany – Sumol. W tygodniu serwowane jest menu lunchowe (zupa, danie główne i woda – 20 zł lub sama zupa – 10 zł), do którego można dobrać kieliszek prosecco (8 zł) lub lemoniadę (4 zł). Na deser należy obowiązkowo zjeść znane każdemu miłośnikowi Portugalii pasteis de nata (5 zł sztuka).

ul. Ruczaj 39, Kraków

Artykuł ukazał się w „Food Service" 6/2019 nr 186.

Autor tekstu: Wojciech Piasecki
O AUTORZE
Wojciech Tomasz Piasecki
Z wykształcenia mgr inż technologii żywności i żywienia człowieka. Od 13 lat związany z branżą żywności jako technolog i dziennikarz. Specjalizuje się w analizie sensorycznej, badaniach ilościowych i jakościowych na rynku FMCG, technologii gastronomicznej oraz dietetyce sportowej. Z zamiłowania kucharz i piekarz nieustannie poszukujący nowych smaków. Promuje kuchnię zdrową i zbilansowaną. Uwielbia podróże, zarówno te miejskie, jak i z plecakiem w nieznane.

Zobacz także

Trzy miejsca na szampany

Poznajcie trzy miejsca, do których warto wybrać się na szampana.

Gdzie zjeść na Mazurach? Pięć najlepszych restauracji (nie tylko dla żeglarzy)

Wybieracie się w rejs szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich? A może zamiast żagli wolicie zwiedzać lądowe atrakcje? Tak czy inaczej, musicie gdzieś zjeść. A my wam podpowiemy, gdzie najpyszniej karmią! Oto subiektywny wybór pięciu najlepszych restauracji na Mazurach.

Na wynos i w dostawie. Jak to robią Sen i Monka

Do odwołania restauracje mogą sprzedawać posiłki jedynie na wynos i w dowozach. Jak sobie z tym radzą? Warszawski Sen stawia na zestawy sushi, a toruńska Monka - na gęsinową ucztę.

Krakowski Kogel Mogel, czyli tradycyjna polska kuchnia w nowoczesnej odsłonie

Tuż przy krakowskich Plantach, krok od Małego Rynku i Bazyliki Mariackiej "ukręcono" Kogel Mogel - restaurację serwującą tradycyjną kuchnię polską w nowoczesnej odsłonie.

Nowy Tel Aviv na Saskiej Kępie

Tel Aviv, jedna z najbardziej znanych warszawskich restauracji z daniami roślinnymi, zadebiutowała w kolejnej lokalizacji - przy ulicy Zwycięzców 21 na Saskiej Kępie. Inspirowane kuchnią bliskowschodnią przysmaki można zjeść w lokalu o wielkomiejskim klimacie ze streetartowym sznytem.

Fine dining w warszawskiej Epoce

Fine dining, który zachwyca, ale nie onieśmiela - taki kierunek obrała sobie powstała we wrześniu br. restauracja Epoka. To kolejna po Europejskim Grillu restauracja mieszcząca się w hotelu Raffles.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej