x

Roślinnie na słodko

Kategoria: Lifestyle - książki

Wegańskich restauracji i kawiarni powstaje coraz więcej, a roślinna oferta dostępna jest w niemal każdym lokalu, więc wydawałoby się, że dieta bez produktów pochodzenia zwierzęcego nie jest dzisiaj niczym nadzwyczajnym.

\"Bez jaj". Foto: materiały prasowe.
\"Bez jaj". Foto: materiały prasowe.
Ale powiedzmy sobie otwarcie: wielu szefów kuchni wciąż podśmiewa się z wegan i wegetarian, argumentując, że bez masła nie da się dobrze przyrządzić nawet warzyw. Dzięki lekturze odpowiednich książek można się przekonać, że jest inaczej. Jedną z nich jest nowa pozycja poświęcona wegańskim deserom – „Bez jaj. Roślinna cukiernia” Agaty Wilkowskiej. Autorka dowodzi, że bez produktów pochodzenia zwierzęcego można zrobić dania i desery nieustępujące atrakcyjnością tym tradycyjnym. Trzeba tylko wiedzieć, jak odpowiednio wykorzystać właściwości roślin. „Roślinne pieczenie wcale nie jest trudne ani luksusowe czy elitarne. Chcę cię namówić nie tylko do pieczenia według moich przepisów zawartych w tej książce, ale również do tworzenia własnych kombinacji smakowych” – pisze Agata Wilkowska. Wśród jej propozycji znajdziemy np. „sernik” limonkowy z ciecierzycy, cynamonowe bułeczki na mleku sojowym, trufle czekoladowe, batony energetyczne z kawą, totalnie czekoladowy tort z nutą espresso czy bezę Pavlova z aquafaby z kremem waniliowym i lemon curd. Niektóre z przepisów są imitacją słodkości jajeczno-mlecznych, inne natomiast to zupełnie nowe, oryginalne pomysły. Zdjęcia i autorskie stylizacje deserów oddają temperament autorki i alternatywny charakter przepisów. Spróbujcie i przekonajcie się, że tym wypiekom nic nie brakuje!

Ukazało się w "Food Service" 6/2019 nr 186.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

PORADNIK CYDROWNIKA

Jak na kraj będący światową potęgą jabłek, literatura na temat ich przetwórstwa prezentuje się bardzo mizernie. "Cydr z polskich jabłek" to obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z produkcją cydru na mikroskalę.

U PODSTAW EDUKACJI

Ta pozycja może zastąpić wiele różnych książek kucharskich oraz uzupełniać podręczniki szkolne,a tym samym pomóc nauczycielom. Nie jest to album do oglądania, liczy się wartość merytoryczna.

MAKRO razem z Federacją Polskich Banków Żywności przekazuje żywność potrzebującym

Sieć hurtowni MAKRO Polska od października 2016 r. przekazała już ponad 3,3 mln kg produktów, które za pośrednictwem Federacji Polskich Banków Żywności trafiły do osób potrzebujących. Współpracą objęte są wszystkie hale w Polsce.

PROCES TWORZENIA

To trzecia po "Kuchni polskiej XXI wieku" oraz "Naturze kuchni polskiej" książka pierwszego Polaka, który zdobył gwiazdkę Michelin. Co ciekawe, to pierwsza pozycja wydana od momentu otwarcia restauracji i stanowi niejako zapis jej 7-letniej historii.

We właściwym rytmie

Przepisy zebrane w jednym miejscu, z wyraźnym zaznaczeniem odpowiednich właściwości zdrowotnych produktów stają się przydatnym podręcznym vademecum. Bo jak poczytamy o składnikach, poznamy schemat działania, to bez problemu sami będziemy komponować swoje dania, trzymając się odpowiednich zasad.

MOC Z MISKI

W książce "Miska szczęścia" Laura Osęka podaje przepisy na proste, lokalne i sezonowe dania, które przygotowuje na co dzień. Miska staje się tu symbolem stylu comfort food, powrotu do smaków dzieciństwa i rodzinnego domu, pozwala się rozgrzać w zimowe dni i ochłodzić latem.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej