x

Deserowy zawrót głowy

Kategoria: Lifestyle - książki    28.08.2019

Coraz częściej badaniem kuchni i jej historii zajmują się kulturoznawcy. Jedną z takich badaczek jest Magdalena Tomaszewska-Bolałek, kierowniczka food studies na SWPS i autorka nagradzanych książek, takich jak: "Tradycje kulinarne Korei", "Tradycje kulinarne Finlandii" czy "Polish Culinary Paths".

\"Deserownik". Foto: materiały prasowe.
\"Deserownik". Foto: materiały prasowe.
Nowa publikacja – „Deserownik” – jeszcze nagród nie otrzymała, ale ma ku temu potencjał. To nie tylko zbiór ponad 70 przepisów na ciasta i desery, ale także historie ich powstania oraz felietony opisujące ich kulturowy kontekst. Wśród słodkich receptur znajdziemy sporo japońskich czy w ogóle azjatyckich inspiracji, bo to kultura, którą Tomaszewska-Bolałek zna jak mało kto, np. panna cottę z pastą z czarnego sezamu, tort z kremem z matchy czy słodką pastę z fasoli adzuki. Są także klasyki europejskie w odświeżonej wersji, np. gruszki w białym winie, tarta z malinami i kremem patisserie czy miodownik. Oprócz tego mamy tu desery czekoladowe (np. ciasto potrójnie czekoladowe, churros i brownie) oraz kilka wypieków wytrawnych (np. tarta cytrynowa z kozim serem oraz quiche ze szparagami). Dzięki książce poznacie historię bezy i serników, zaskakujące oblicza szarlotki, deserów herbacianych i innych kultowych słodkich smakołyków. Dowiecie się także, co to znaczy „deserownik” i do czego kiedyś służył. Zajrzyjcie koniecznie do tej publikacji i uporządkujcie swoją deserową wiedzę.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 6/2019 nr 186.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"It's Always Freezer Season: How to Freeze Like a Chef with 100 Make-Ahead Recipes" Ashley Christensen i Kaitlyn Goalen

Zawsze jest sezon na mrożenie? Według autorek książki "It’s Always Freezer Season" - tak!

NATURALNY FERMENT

Czy rzeczywiście jemy statystycznie mniej produktów kiszonych i fermentowanych niż kiedyś? Czy obawiamy się ich? Sandor Katz, amerykański aktywista kulinarny i niestrudzony propagator fermentacji, skutecznie oswaja ludzi z jedną z najstarszych metod obróbki i konserwacji żywności.

CHLEB PERFEKCYJNY

Na polskim rynku właśnie ukazało się nowe, poprawione wydanie kultowej książki "Chleb", która przez fanów pieczywa nazywana jest chlebową biblią. Znajdziecie w niej 140 przepisów - na bagietki, pełnoziarniste chleby z różnego rodzaju mąk; od najprostszych i najszybszych aż po bardziej skomplikowane.

CAŁY ŚWIAT NA ŚRÓDCE

Jak głosi tytuł, to atlas, ale zamiast map są w nim autentyczne zdjęcia z podróży, przepisy, zapiski i wspomnienia (także te publikowane wcześniej w Facebooku). Jak mówią autorzy, to książka bez podziałów, w której "chcieli trochę popłynąć" i pokazać swoje przygody.

"Eventide: Recipe for Clambakes, Oysters, Lobster Rolls and More from a Modern Maine Seafood Shack"

Jeśli wasza specjalność to ryby i owoce morza lub chcecie podszkolić się w tym zakresie, koniecznie sięgnijcie po publikację: "Eventide: Recipe for Clambakes, Oysters, Lobster Rolls and More from a Modern Maine Seafood Shack".

"Moniuszko w kuchni" Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa

Z okazji roku Moniuszkowskiego restauratorka Agnieszka Kręglicka oraz muzykolog Marcin Gmys we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową napisali rzecz o tym, co jadał Moniuszko, przy okazji przybliżając jego życie, twórczość i realia XIX w.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej