XI Europejski Festiwal Smaku w Lublinie
Kategoria: Wydarzenia - otwarte

Tegoroczna edycja festiwalu wpisana jest w oficjalny program obchodów 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Impreza potrwa od 2 do 8 września.

Europejski Festiwal Smaku w Lublinie. Foto: materiały prasowe.
Europejski Festiwal Smaku w Lublinie. Foto: materiały prasowe.
Europejski Festiwal Smaku w Lublinie na stałe wpisał to miasto na kulinarną mapę Polski. W ciągu 7 dni imprezę odwiedza 100 tysięcy osób. Festiwal przez dziesięć lat rozwoju wypracował formułę, która zachęca do poznawania smaków Lubelskiego zarówno smakoszy, turystów kulinarnych jak i mieszkańców Lubelszczyzny i Lublina.
– Ciekawymi punktami w programie są kolacje historyczne, udział restauracji serwujących regionalną kuchnię oraz możliwość zakupu produktów regionalnych – mówi Hubert Gonera, autor „Strategii Rozwoju Turystyki Miasta Lublin do roku 2025”.
Tematem tegorocznej kolacji historycznej będzie rekonstrukcja uczty po podpisaniu Unii Lubelskiej. Najlepsi szefowie kuchni z Polski, Lublina i regionu zaprezentują 7 historycznych dań według receptur odnalezionych przez profesora Jarosława Dumanowskiego.
Co jeszcze? W wyjątkowej scenerii Starego Miasta po raz czwarty dziewięciu szefów kuchni z lubelskich restauracji i hoteli będzie walczyć o tytuł Good Chef 2019. W tym roku zadaniem do wykonania będzie przygotowanie „Dania Rzeczpospolitej Obojga Narodów”. Warunkiem jest wykorzystanie przez zawodników w przygotowanym daniu jednego z trzech rodzajów mięs: ze świni rasy puławskiej, jagnięciny uhruskiej i gęsi biłgorajskiej oraz kaszy gryczanej, ziół i miodu.
Rozstrzygnięty też zostanie konkurs „Najlepszy smak Lubelszczyzny”. O ten tytuł lokalni producenci ubiegać się będą w dziewięciu kategoriach: produkty mleczne, produkty mięsne, oleje i tłuszcze, produkty rybołówstwa, owoce i warzywa, wyroby piekarnicze i cukiernicze, miody, a także napoje (w tym alkohole). Dla tych, którzy nie znajdą odpowiedniego pola dla swoich wyrobów, przewidziano kategorię „Inne”.
Odbędą się również XXIX Ogólnopolski Turniej Nalewek – edycja „Nalewki litewskie i koronne” – oraz seminarium „Nalewki w kulturze Rzeczpospolitej Obojga Narodów”. Celem konkursu jest rekonstrukcja historycznych nalewek litewskich (Pasikonik, Trejos Devynerios, Trojanka litewska) – i nalewek koronnych (krupnik na miodzie lubelskim, nalewka trybunalska, mirabelka).
Po raz jedenasty odbędzie się podczas festiwalu międzynarodowy jarmark smaków. Rocznica zobowiązuje.
– Na placu Łokietka zbudujemy Unijne Miasteczko Smaku, w którym zaprezentujemy bogaty świat kulinariów Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz wielką kuchnię krajów, które zrodziły się z Unii Lubelskiej. Od Estonii po Ukrainę –  zapowiada Janusz Dwornicki, producent jarmarku.
A w programie kilkudziesięciu pokazów m. in. „Kuchnia królewska Zygmunta Augusta” i „Unia Lubelska od kuchni”. Nie zabraknie też wystaw i koncertów. Wystąpią m. in. Soyka, Pablopavo i Ludziki, Natalia, Paweł Małaszyński & Cochise, Lidia Biały.

Autor tekstu: ( red. )
inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej