x

XI Europejski Festiwal Smaku w Lublinie

Kategoria: Wydarzenia - otwarte

Tegoroczna edycja festiwalu wpisana jest w oficjalny program obchodów 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Impreza potrwa od 2 do 8 września.

Europejski Festiwal Smaku w Lublinie. Foto: materiały prasowe.
Europejski Festiwal Smaku w Lublinie. Foto: materiały prasowe.
Europejski Festiwal Smaku w Lublinie na stałe wpisał to miasto na kulinarną mapę Polski. W ciągu 7 dni imprezę odwiedza 100 tysięcy osób. Festiwal przez dziesięć lat rozwoju wypracował formułę, która zachęca do poznawania smaków Lubelskiego zarówno smakoszy, turystów kulinarnych jak i mieszkańców Lubelszczyzny i Lublina.
– Ciekawymi punktami w programie są kolacje historyczne, udział restauracji serwujących regionalną kuchnię oraz możliwość zakupu produktów regionalnych – mówi Hubert Gonera, autor „Strategii Rozwoju Turystyki Miasta Lublin do roku 2025”.
Tematem tegorocznej kolacji historycznej będzie rekonstrukcja uczty po podpisaniu Unii Lubelskiej. Najlepsi szefowie kuchni z Polski, Lublina i regionu zaprezentują 7 historycznych dań według receptur odnalezionych przez profesora Jarosława Dumanowskiego.
Co jeszcze? W wyjątkowej scenerii Starego Miasta po raz czwarty dziewięciu szefów kuchni z lubelskich restauracji i hoteli będzie walczyć o tytuł Good Chef 2019. W tym roku zadaniem do wykonania będzie przygotowanie „Dania Rzeczpospolitej Obojga Narodów”. Warunkiem jest wykorzystanie przez zawodników w przygotowanym daniu jednego z trzech rodzajów mięs: ze świni rasy puławskiej, jagnięciny uhruskiej i gęsi biłgorajskiej oraz kaszy gryczanej, ziół i miodu.
Rozstrzygnięty też zostanie konkurs „Najlepszy smak Lubelszczyzny”. O ten tytuł lokalni producenci ubiegać się będą w dziewięciu kategoriach: produkty mleczne, produkty mięsne, oleje i tłuszcze, produkty rybołówstwa, owoce i warzywa, wyroby piekarnicze i cukiernicze, miody, a także napoje (w tym alkohole). Dla tych, którzy nie znajdą odpowiedniego pola dla swoich wyrobów, przewidziano kategorię „Inne”.
Odbędą się również XXIX Ogólnopolski Turniej Nalewek – edycja „Nalewki litewskie i koronne” – oraz seminarium „Nalewki w kulturze Rzeczpospolitej Obojga Narodów”. Celem konkursu jest rekonstrukcja historycznych nalewek litewskich (Pasikonik, Trejos Devynerios, Trojanka litewska) – i nalewek koronnych (krupnik na miodzie lubelskim, nalewka trybunalska, mirabelka).
Po raz jedenasty odbędzie się podczas festiwalu międzynarodowy jarmark smaków. Rocznica zobowiązuje.
– Na placu Łokietka zbudujemy Unijne Miasteczko Smaku, w którym zaprezentujemy bogaty świat kulinariów Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz wielką kuchnię krajów, które zrodziły się z Unii Lubelskiej. Od Estonii po Ukrainę –  zapowiada Janusz Dwornicki, producent jarmarku.
A w programie kilkudziesięciu pokazów m. in. „Kuchnia królewska Zygmunta Augusta” i „Unia Lubelska od kuchni”. Nie zabraknie też wystaw i koncertów. Wystąpią m. in. Soyka, Pablopavo i Ludziki, Natalia, Paweł Małaszyński & Cochise, Lidia Biały.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Juz jutro otwarcie Muzeum Polskiej Wódki

We wtorek 12.06 Muzeum Polskiej Wódki otworzy swoje podwoje dla pierwszych gości. Zwiedzający zapoznają się z bogatą, wielowiekową historią oraz tradycją wytwarzania Polskiej Wódki.

Nowe rozdanie gwiazdek Michelin - w Polsce bez rewolucji

Restauracje Atelier Amaro oraz Senses z Warszawy kolejny rok z rzędu utrzymały swoje Gwiazdki Michelin, więc nadal są jedynymi w Polsce lokalami z tym wyróżnieniem.

Selgros Cash&Carry wspiera potrzebujących

Selgros Cash&Carry kontynuuje wieloletnią współpracę z Caritas Poznań. Firma przekazała właśnie samochód dostawczy, dzięki któremu możliwe będzie usprawnienie dostaw żywności do jadłodajni i placówek żywieniowych, a tym samym jeszcze większe wsparcie dla ubogich i potrzebujących.

Kawowe poniedziałki McCafé

Nowy tydzień najlepiej zacząć od dobrej kawy, dlatego w każdy poniedziałek w McDonald’s będzie można ją kupić jedynie za 2 zł w ramach "Kawowych Poniedziałków McCafé".

W Green Caffè Nero za kawę zapłacisz aplikacją

Sieć kawiarni Green Caffè Nero właśnie wprowadziła nową aplikację lojalnościową, dzięki której goście kawiarni będą mogli zbierać pieczątki na kawę, zapłacić za zamówienia, a nawet ofiarować kawę znajomym

NOWE ROZDANIE

Koniec roku 2017 i początek 2018 przyniósł kilka nieoczekiwanych zmian w polskiej gastronomii. Artur Grajber dołączył do Belvedere Gourmet Group, Aleksander Baron zapowiedział zamknięcie swojego konceptu Solec 44, a Witold Iwański ogłosił odejście z restauracji Aruana w serockim hotelu Narvil.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
więcej