x

Nowość od ZT Bielmar

Kategoria: Produkty

Beskidzki Culinary to wyjątkowe połączenie oleju rzepakowego i masła klarowanego.

Beskidzki Culinary. Foto: materiały prasowe.
Beskidzki Culinary. Foto: materiały prasowe.
Jest źródłem kwasów Omega-3, naturalnej witaminy E oraz kwasów jedno- i wielonienasyconych. Wyjątkowa, miękka konsystencja produktu ułatwia jego precyzyjne dozowanie zaraz po wyjęciu z chłodni. Beskidzki Culinary nadaje gotowym potrawom wyjątkowy smak i aromat. Doskonale sprawdza się do płytkiego smażenia m.in. mięsa i ryb, produktów garmażeryjnych, naleśników, ale jest również idealnym dodatkiem do zup oraz sosów. Produkt od 100% polskiego producenta. Gramatura produktu: wiadro 2,5 kg.

Zakłady Tłuszczowe „Bielmar” Sp. z o.o.
ul. Sempołowskiej 63
43-300 Bielsko-Biała
Tel. +48 33 81 98 200

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

SYNERGIA CZŁOWIEKA I TECHNOLOGII

Firma Segafredo Zanetti Poland wprowadziła na rynek nowatorski ekspres ciśnieniowy New 105 Multiboiler. Model 105 Multiboiler charakteryzuje się elegancją, połączona z łatwością użytkowania.

GRZAŃCA GRZEJEMY NA ŻOŁĄDKOWEJ GORZKIEJ

Grzaniec na Żołądkowej Gorzkiej to innowacyjny, prosty sposób podania tego kultowego już trunku - doskonale sprawdzi się, gdy za oknem śnieg i plucha, a my nie marzymy o niczym innym, tylko o szklance czegoś rozgrzewającego i pysznego.

BEZBŁĘDNA OFERTA ŚNIADANIOWA

Śniadanie to zdaniem dietetyków najważniejszy posiłek całego dnia. Organizm w trakcie snu działa w zwolnionym tempie, ale jednak działa. A to oznacza, że budzi się z deficytem energii, dlatego tak ważne jest zjedzenie śniadania, którego główna funkcja to dostarczenie organizmowi paliwa na rozruch.

SIŁA W HERBACIE

Czy jest tak popularna jak kawa? W Polsce zawsze lubiana, ciągle zdobywa coraz więcej fanów. Niezależnie od profilu lokalu, który prowadzimy, powinniśmy mieć odpowiednią ofertę herbat. Które z nich wybrać?

KRUSZWICA OLEJ Z ESENCJĄ MASŁA - NOWOŚĆ DLA PROFESJONALISTÓW

Naturalne składniki, maślany smak i temperatura dymienia do 220°C to odpowiedź na rosnące oczekiwania świata gastronomii. Kruszwica Olej z Esencją Masła doskonale sprawdza się do tworzenia dań między innymi z mięs, ryb, owoców morza oraz warzyw.

Wegańskie nowości od Aviko

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na ofertę odpowiednią dla wegetarian i wegan Aviko przygotowało dwie nowości.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
więcej