x

Nowość od ZT Bielmar

Kategoria: Produkty    05.08.2019

Beskidzki Culinary to wyjątkowe połączenie oleju rzepakowego i masła klarowanego.

Beskidzki Culinary. Foto: materiały prasowe.
Beskidzki Culinary. Foto: materiały prasowe.
Jest źródłem kwasów Omega-3, naturalnej witaminy E oraz kwasów jedno- i wielonienasyconych. Wyjątkowa, miękka konsystencja produktu ułatwia jego precyzyjne dozowanie zaraz po wyjęciu z chłodni. Beskidzki Culinary nadaje gotowym potrawom wyjątkowy smak i aromat. Doskonale sprawdza się do płytkiego smażenia m.in. mięsa i ryb, produktów garmażeryjnych, naleśników, ale jest również idealnym dodatkiem do zup oraz sosów. Produkt od 100% polskiego producenta. Gramatura produktu: wiadro 2,5 kg.

Zakłady Tłuszczowe „Bielmar” Sp. z o.o.
ul. Sempołowskiej 63
43-300 Bielsko-Biała
Tel. +48 33 81 98 200

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Tomatin 50 yo single malt scotch whisky

24 listopada 1967 - tego dnia wyprodukowano destylat, który przeleżał ponad 50 lat w beczce nr 35817.

NOWOŚCI OD SWEDEPONIC

Szczaw ma kwaskowaty, zdecydowany smak. Idealnie pasuje do wiosennych i letnich sałatek. Lubi łączyć się z jajkiem nie tylko w zupie szczawiowej, ale też w jajecznicy lub omlecie. Sprawdza się jako dodatek do tłustych ryb, np. łososia lub makreli.

SERY KORYCIŃSKIE - NOWOŚĆ W OFERCIE BIDFOOD FARUTEX

W 100% naturalny - taki jest Ser Koryciński Swojski, wyjątkowy produkt pochodzący z Podlasia. Historia tego wyrobu sięga XVII w. i do dziś wyrabia się go metodami tradycyjnymi. Ser Koryciński Swojski niedawno zagościł także w ofercie Bidfood Farutex.

Woda Żywiec Zdrój w szklanych butelkach

Żywiec Zdrój wprowadził na rynek krystaliczną górską wodę źródlaną w pięknych, szklanych butelkach. To pierwszy produkt marki stworzony z myślą o rynku HoReCa.

Terminal płatniczy w twoim smartfonie

SIX Payment Services, spółka należąca do Worldline, lidera na rynku płatności elektronicznych w Europie, wraz z polskim fintechem SOFTPOS wprowadziła najbardziej wszechstronny na rynku terminal płatniczy typu SoftPos, który rewolucjonizuje rynek płatniczy w Polsce i na świecie.

DREWNO CZYNI WHISKY

Około 75% ostatecznego smaku whisky pochodzi z beczki. Ekstrakty drewna zazwyczaj nadają destylatom złoty kolor i słodkie nuty. Liczące się destylarnie trzymają się bardzo sztywnych zasad regulujących procesy dojrzewania "wody życia" w beczkach.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej