x

Sposób na upał - soki z lodówki

Kategoria: Produkty

W upalne dni warto zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Najlepiej sięgnąć po produkty, które nie tylko ugaszą nasze pragnienie, ale i sprawią że poczujemy się lepiej. Tłoczone na zimno soki owocowe są równie orzeźwiające, co odżywcze!

Sok bananowo-jabłkowy Limenita. Foto: materiały prasowe.
Sok bananowo-jabłkowy Limenita. Foto: materiały prasowe.
Gdy żar leje się z nieba zaniedbanie zbilansowanej diety może prowadzić do zachwiania naszej gospodarki wodno-elektrolitowej. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinniśmy zadbać nie tylko o dostarczanie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, ale również uzupełniać mikroelementy. Podczas letnich upałów zdecydowanie najprzyjemniej przyjmować je w formie dobrze schłodzonych napojów. Ważne przy tym, żeby wybierać opcje, które możemy określić mianem zdrowych. Najlepiej postawić na soki owocowe, których wysoka zawartość witamin i substancji odżywczych wspomogą nasz organizm w walce z upałem. Należy pamiętać, by wybierać soki wyciskane ze świeżych owoców – np. tłoczone na zimno – nie zaś z koncentratu. Oprócz klasycznych wariantów, takich jak pomarańczowy czy grejpfrutowy, warto spróbować np. sycącego połączenia banana i jabłka, który jest nie tylko idealną kombinacją smaków, ale i cennych minerałów.

Banan i jabłko

Tłoczony na zimno sok bananowo-jabłkowy Limenita jest bogaty m.in. w błonnik, dzięki czemu nie tylko dostarcza organizmowi płynów, ale też doskonale zaspokaja głód. Dodatkowo zawiera przeciwutleniacze, wapń, magnez czy żelazo. Jest też skarbnicą potasu, fosforu, witaminy C i B3 oraz kwasu foliowego, którego potrzebują przede wszystkim kobiety w ciąży. Przechowywany w lodówce sok Limenita to doskonały pomysł na schłodzenie podczas gorących dni.

Sok bananowo-jabłkowy Limenita, 0,75l, ok. 6 zł

Produkty Limenita znajdziesz w lodówkach w sklepach Auchan, Carrefour, Leclerc, Stokrotka oraz halach Makro i Selgros.

Więcej informacji na: Limenita.com

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej