Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody
Letnia oferta Browaru Amber
Kategoria: Produkty

Browar Amber przedstawia trzy nowości idealne na letnie upały: Rabarbeer, Neipa oraz Bezalkoholowe z rabarbarem.

Rabarbeer. Foto: materiały prasowe.
Rabarbeer. Foto: materiały prasowe.
Każdy dobrze zna smak klasycznego piwa pszenicznego. A co, gdyby został on wzbogacony czymś szczególny? Na taki pomysł wpadł Browar Amber. Najpierw uwarzono piwo w jednym z najstarszych stylów – Hefeweizen. W jego aromacie wyczuwalne są klasyczne nuty dojrzałych bananów i goździków, które balansuje goryczka. Charakteryzuje się też jasnym, słomkowym kolorem.

Następnie, z okazji upalnych dnia, do piwa dodano coś szczególnie orzeźwiającego – naturalny sok z rabarbaru. Dzięki temu piwo zyskało dodatkową nutę kwasowości, stało się wyjątkowo rześkie i zyskało nowy aromat.

RABARBEER
Piwo pszeniczne z sokiem z rabarbaru, pasteryzowane, niefiltrowane.
Alk. 4,5% obj.; ekstrakt 12,1% obj.
Składniki: woda z własnych ujęć głębinowych; sok rabarbarowy (NFC); słody: pszeniczny, jęczmienny; chmiel aromatyczny; drożdże górnej fermentacji z własnej stacji propagacji.

Piwo zostało uwarzone w limitowanej ilości 100 hektolitrów. Początkowo dostępne wyłącznie w sklepach sieci Carrefour, obecnie można znaleźć lokalnie na Pomorzu również w handlu tradycyjnym.

NEIPA. Foto: materiały prasowe.
NEIPA. Foto: materiały prasowe.
Kolejną propozycją jest New England India Pale Ale – piwo niezwykle orzeźwiające. Precyzyjna kombinacja drożdży i słodów oraz użycie trzech chmieli: Sabro, Citra i Chinook w połączeniu z chmieleniem na zimno dały w efekcie owocową bombę aromatów! Piwo jest tropikalne i cytrusowe, słowem – maksymalnie orzeźwiające. NEIPA to także krótkie leżakowanie, brak filtracji i wykorzystanie w procesie warzenia płatków owsianych dla wzmocnienia treściwości i wygładzenia smaku. Piwo jest zmętnione, gładkie, bardzo soczyste i rześkie.

NEIPA
Charakterystyka: Piwo jasne górnej fermentacji, niefiltrowane, pasteryzowane.
Styl New England India Pale Ale.
Alk. 5,0% obj.; ekstrakt 12,1% obj.

Dla osób, które lubią piwo, ale stronią od procentów Browar Amber przygotował Po Godzinach Bezalkoholowe, piwo wzbogacone sokiem rabarbarowym. Idealne na letnie upalne dni na plaży, długie spotkania ze znajomymi przy grillu i krótką przerwę podczas lunchu.

BEZALKOHOLOWE z rabarbarem
Charakterystyka: Piwo jasne, niefiltrowane bezalkoholowe wzbogacone naturalnym sokiem z rabarbaru.
Alk. < 0,5% obj.

Autor tekstu: ( red. )
inne kategorie
akademia horeca
Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej