x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Letnia oferta Browaru Amber

Kategoria: Produkty

Browar Amber przedstawia trzy nowości idealne na letnie upały: Rabarbeer, Neipa oraz Bezalkoholowe z rabarbarem.

Rabarbeer. Foto: materiały prasowe.
Rabarbeer. Foto: materiały prasowe.
Każdy dobrze zna smak klasycznego piwa pszenicznego. A co, gdyby został on wzbogacony czymś szczególny? Na taki pomysł wpadł Browar Amber. Najpierw uwarzono piwo w jednym z najstarszych stylów – Hefeweizen. W jego aromacie wyczuwalne są klasyczne nuty dojrzałych bananów i goździków, które balansuje goryczka. Charakteryzuje się też jasnym, słomkowym kolorem.

Następnie, z okazji upalnych dnia, do piwa dodano coś szczególnie orzeźwiającego – naturalny sok z rabarbaru. Dzięki temu piwo zyskało dodatkową nutę kwasowości, stało się wyjątkowo rześkie i zyskało nowy aromat.

RABARBEER
Piwo pszeniczne z sokiem z rabarbaru, pasteryzowane, niefiltrowane.
Alk. 4,5% obj.; ekstrakt 12,1% obj.
Składniki: woda z własnych ujęć głębinowych; sok rabarbarowy (NFC); słody: pszeniczny, jęczmienny; chmiel aromatyczny; drożdże górnej fermentacji z własnej stacji propagacji.

Piwo zostało uwarzone w limitowanej ilości 100 hektolitrów. Początkowo dostępne wyłącznie w sklepach sieci Carrefour, obecnie można znaleźć lokalnie na Pomorzu również w handlu tradycyjnym.

NEIPA. Foto: materiały prasowe.
NEIPA. Foto: materiały prasowe.
Kolejną propozycją jest New England India Pale Ale – piwo niezwykle orzeźwiające. Precyzyjna kombinacja drożdży i słodów oraz użycie trzech chmieli: Sabro, Citra i Chinook w połączeniu z chmieleniem na zimno dały w efekcie owocową bombę aromatów! Piwo jest tropikalne i cytrusowe, słowem – maksymalnie orzeźwiające. NEIPA to także krótkie leżakowanie, brak filtracji i wykorzystanie w procesie warzenia płatków owsianych dla wzmocnienia treściwości i wygładzenia smaku. Piwo jest zmętnione, gładkie, bardzo soczyste i rześkie.

NEIPA
Charakterystyka: Piwo jasne górnej fermentacji, niefiltrowane, pasteryzowane.
Styl New England India Pale Ale.
Alk. 5,0% obj.; ekstrakt 12,1% obj.

Dla osób, które lubią piwo, ale stronią od procentów Browar Amber przygotował Po Godzinach Bezalkoholowe, piwo wzbogacone sokiem rabarbarowym. Idealne na letnie upalne dni na plaży, długie spotkania ze znajomymi przy grillu i krótką przerwę podczas lunchu.

BEZALKOHOLOWE z rabarbarem
Charakterystyka: Piwo jasne, niefiltrowane bezalkoholowe wzbogacone naturalnym sokiem z rabarbaru.
Alk. < 0,5% obj.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

KARBON - NOWOŚĆ OD RAK PORCELAIN W OFERCIE TOM-GAST

Tom-Gast wprowadził nową linię porcelany marki RAK, która jest połączeniem zamiłowania do nowoczesnego wzornictwa z pragnieniem bycia bliżej natury. Odważna i bezkompromisowa kolekcja Karbon w intrygujący sposób eksponuje ukryty urok "czarnego złota".

ODYS Z BRODAWKAMI I POŁYSKIEM

Tak naprawdę to owoc. Krewny dyni i melona z rodziny dyniowatych (cucurbitaceae). Składnik lekkich sałatek i towarzysz kiełbasy. Letni bohater kuchni polskiej, dobry z gruntu.

WŁOSKIE WĘDLINY OD BIDFOOD FARUTEX

Spróbuj tych nasyconych historią i smakiem wędlin! Pełna oferta produktów dostępna w stacjonarnych działach obsługi klienta oraz u przedstawicieli handlowych.

WÓDKA I ZAKĄSKA - SZLACHETNA PARA

Wódka stanowi bogatą część polskiej kultury stołu. Choć kojarzy się z sutą zakąską, dzięki której osłabia się skutki spożycia mocnego alkoholu, może też być łączona z określonymi daniami w wyrafinowany sposób tak jak wino czy whisky. Food pairing jedzenia z wódką to nowa jakość w gastronomii.

NOWOŚCI OD MAESTRO SOL

Maestro Sol teraz dostępny w dwóch opakowaniach: funkcjonalnym wiadrze oraz ergonomicznym bag-in-box. Maestro Sol to płynna frytura dla profesjonalistów skomponowana w 100% z najwyższej jakości olejów roślinnych - słonecznika wysokooleinowego, rzepaku i palmy z certyfikowanych plantacji.

"Przejdź na Ty" w różnych stylach

Tyskie Pilzne, Pszenne i Palone - to trzy piwne nowości, które stanęły na sklepowych półkach obok doskonale znanego Tyskie Gronie. Nowe style powstały dzięki doświadczeniu browarników z Tyskich Browarów Książęcych, w oparciu o tradycyjne receptury z XVIII, XIX i XX wieku.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
więcej