x

Lekkie dania z łososiem na upalne dni

Kategoria: Produkty

Z nadejściem ciepłych dni mamy ochotę na lekkie, pyszne i szybkie w przygotowaniu potrawy. Idealnym rozwiązaniem w taką pogodę może być łosoś, który smakuje wybornie w każdej postaci.

Łosoś to nie tylko łatwy w przyrządzeniu produkt, ale przede wszystkim bogate źródło witamin i kwasów Omega-3. Łosoś MOWI występuje w trzech wariantach:
– MOWI Pure Łosoś wędzony na zimno, 100 g, 4 porcje,
– MOWI Steki minutowe, 180 g, 2 porcje,
– MOWI Pure Łosoś Świeży, 250 g, 2 porcje
i jest idealny na śniadanie, obiad i kolację!

MOWI Pure Łosoś wędzony na zimno, 100 g, 4 porcje. Foto: materiały prasowe.
MOWI Pure Łosoś wędzony na zimno, 100 g, 4 porcje. Foto: materiały prasowe.
Wędzony łosoś na śniadanie
Letni poranek należy rozpocząć od pysznego i pełnowartościowego śniadania, które dostarczy nam energii na cały dzień. A przecież nie ma nic lepszego od pachnącej bagietki z kremowym sosem i plastrem wędzonego łososia. Tym bardziej, jeśli ryba jest wędzona na zimno dymem z drewna bukowego, jak produkty wędzone MOWI, które aby zachować swoją delikatność są doprawiane ręcznie solą morską bogatą w minerały.

MOWI Steki minutowe, 180 g, 2 porcje. Foto: materiały prasowe.
MOWI Steki minutowe, 180 g, 2 porcje. Foto: materiały prasowe.
Steki minutowe na obiad
W taką pogodę szkoda czasu na spędzanie długich godzin w kuchni. Marka MOWI podaje szybkie rozwiązanie na talerzu. Steki minutowe to kawałki polędwicy z łososia, które w zaledwie kilku minut zamienią się w pyszny i pełnowartościowy posiłek. Podane w towarzystwie sezonowych warzyw, smakują wybornie i z pewnością na stałe zagoszczą na naszym letnim menu.

MOWI Pure Łosoś Świeży, 250 g, 2 porcje. Foto: materiały prasowe.
MOWI Pure Łosoś Świeży, 250 g, 2 porcje. Foto: materiały prasowe.
Lekka sałatka z grillowanym łososiem na kolację
Marka MOWI ma również propozycje dla miłośników prostych przepisów na pyszną kolację. Jest to porcja świeżego łososia, idealnie pokrojona, tak aby móc ją przygotować bardzo szybko i cieszyć się smakiem wyjątkowego dania. Sprawdzi się nie tylko do pieczenia, ale również podczas letniego grillowania.

Więcej na https://mowisalmon.com/

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MARWIT WCHODZI NA RYNEK HORECA!

Czołowy polski producent soków i surówek z segmentu convenience rozpoczął dystrybucję swoich flagowych produktów do hoteli, restauracji i firm zajmujących się cateringiem.

NOWOŚĆ OD DUNI

Firma Duni wypuściła na rynek nową kolekcję jednorazowych, w 100% biodegradowalnych kubków do kawy. W ofercie można znaleźć produkty o różnych rozmiarach, zarówno do ciepłych, jaki i zimnych napojów.

BEZBŁĘDNA OFERTA ŚNIADANIOWA

Śniadanie to zdaniem dietetyków najważniejszy posiłek całego dnia. Organizm w trakcie snu działa w zwolnionym tempie, ale jednak działa. A to oznacza, że budzi się z deficytem energii, dlatego tak ważne jest zjedzenie śniadania, którego główna funkcja to dostarczenie organizmowi paliwa na rozruch.

Majonez Kielecki doceniony przez uznanych szefów kuchni

Marka Majonez Kielecki zdobyła prestiżowe wyróżnienie Superior Taste Award przyznane przez International Taste Institute.

Mniej znaczy więcej

Ekologia to jeden z najczęściej dyskutowanych tematów tego roku. Coraz więcej firm dąży do ograniczania ilości odpadów i emisji dwutlenku węgla. Essity, właściciel marki Tork, jest uznanym liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Dlatego Tork wprowadził nowy system papieru toaletowego bez gilzy.

SYNERGIA CZŁOWIEKA I TECHNOLOGII

Firma Segafredo Zanetti Poland wprowadziła na rynek nowatorski ekspres ciśnieniowy New 105 Multiboiler. Model 105 Multiboiler charakteryzuje się elegancją, połączona z łatwością użytkowania.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
więcej