x

Finał I edycji Poland Sushi Cup 2019

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    17.06.2019

W sobotę, 15 czerwca w Centrum Techniki Kulinarnej Dora Metal w Warszawie odbył się finał Poland Sushi Cup 2019. Jego zwycięzca będzie reprezentował Polskę na World Sushi Cup w dniach 21-23 sierpnia 2019 w Tokio.

Zwycięzcy i finaliści Poland Sushi Cup 2019. Foto: Kokoro Smaki Japonii.
Zwycięzcy i finaliści Poland Sushi Cup 2019. Foto: Kokoro Smaki Japonii.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 19 finalistów, wyłonionych przez jury konkursu w drodze eliminacji. Finaliści zostali podzieleni na dwie grupy pracujące naprzemiennie. Grupy nie mogły obserwować wzajemnie swojej pracy. Przed oficjalnym rozpoczęciem konkurencji zawodnicy losowali grupę i stanowisko pracy.

Zadania konkursowe oceniało Jury pod nadzorem merytorycznym przedstawiciela World Sushi Skills Institute – Pana Hirotoshi Ogawa.

W skład jury ponadto weszli:
– Alon Than – Przewodniczący Jury, bez prawa przyznawania punktów,
– Iulian Constantin, Rumunia
– Jorge Dionicio, USA
– Vladimir Pak, Norwegia
– Wagner Spadacio, Brazylia

Finał konkursu składał się z 4 konkurencji:

1. Sprawianie łososia w japońskim stylu sanmai oroshi
Na tę konkurencje zawodnicy mieli 15 minut. Oprócz właściwego wyfiletowania i przygotowania ryby, należało wykroić 10 plasterków fileta do sushi nigiri

2. Sprawianie dorady w japońskim stylu sanmai oroshi
Konkurencja trwała 10 minut (wszyscy zawodnicy zakończyli ją przed czasem). Zadanie było podobne, jak w przypadku łososia.

3. Kompozycja edo-mae
Według zasad kompozycja powinna składać się z 35-45 elementów, przy czym jako elementy były liczone również dekoracje. Edo-mae to klasyczna forma sushi, rządząca się swoimi zasadami, zatem tu liczyła się wiedza teoretyczna oraz praktyczna. Na przygotowanie zestawu zawodnicy mieli 40 minut

4. Kompozycja kreatywna
W tej konkurencji zawodnicy mogli korzystać z dowolnych składników oraz własnych autorskich pomysłów na wykreowanie talerza sushi, który musiał się składać z 35-45 elementów oraz dodatkowych 10 kawałków sushi do degustacji dla jury. Czas na przygotowanie zestawu: 40 minut.

Zwycięzcą Poland Sushi Cup 2019 został Adrian Kiersnowski ze Swarzędza. Foto: Pyza Made in Poland.
Zwycięzcą Poland Sushi Cup 2019 został Adrian Kiersnowski ze Swarzędza. Foto: Pyza Made in Poland.
Zwycięzcą Poland Sushi Cup 2019 został Adrian Kiersnowski ze Swarzędza. II miejsce zajął Kasper Krajewski z Łodzi, a na III miejscu uplasował się Piotr Kuc z Warszawy.

Laureat będzie reprezentował Polskę podczas World Sushi Cup w Tokio, w dniach 21-23 sierpnia. Pozostali laureaci otrzymali nagrody rzeczowe. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz upominki od sponsorów.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Bottiglieria 1881 z Krakowa z Gwiazdką Michelin!

To trzecia polska restauracja z tym wyróżnieniem, ale pierwsze odznaczenie dla lokalu spoza Warszawy. W stolicy bez zmian - swój status utrzymały Atelier Amaro oraz Senses Restaurant. Obie z jedną gwiazdką.

Rozpal biznes w plenerze

W październiku tego roku w Krynicy Zdrój odbyła się trzecia i zarazem ostatnia w tym roku kolacja z cyklu Dinner With A View. Jakie są korzyści z realizacji tego typu projektów i czy możemy liczyć na kontynuację?

Uczniowie z Torunia zwyciężyli w trzeciej edycji konkursu Wyzwanie MAKRO Chefa

Celem organizowanego przez MAKRO konkursu jest promowanie polskiej kuchni historycznej oraz produktów marek własnych, w tym MAKRO Chef, linii wysokiej jakości składników lokalnego pochodzenia.

Projekcja świetlna na katowickim Spodku z okazji Dnia Własnego Biznesu

13 października obchodzony był międzynarodowy Dzień Własnego Biznesu. Z tej okazji katowicki Spodek rozświetliło hasło symbolicznie wyrażające wsparcie dla niezależnych polskich przedsiębiorców z sektora MSP, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich roku.

The Best Chef Awards 2021 w Amsterdamie

13, 14 i 15 września stolica Holandii będzie gościć piątą edycję konkursu The Best Chef Awards. Podczas uroczystej gali uhonorowani zostaną najlepsi szefowie kuchni z całego świata.

Grand Prix "Magazynu Wino"

27-29 października ponad 2 tysiące gości przybyło na kolejną odsłonę Stilnovosti Grand Prix dwumiesięcznika "Magazyn Wino".

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej