x

Finał I edycji Poland Sushi Cup 2019

Kategoria: Wydarzenia - branżowe

W sobotę, 15 czerwca w Centrum Techniki Kulinarnej Dora Metal w Warszawie odbył się finał Poland Sushi Cup 2019. Jego zwycięzca będzie reprezentował Polskę na World Sushi Cup w dniach 21-23 sierpnia 2019 w Tokio.

Zwycięzcy i finaliści Poland Sushi Cup 2019. Foto: Kokoro Smaki Japonii.
Zwycięzcy i finaliści Poland Sushi Cup 2019. Foto: Kokoro Smaki Japonii.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 19 finalistów, wyłonionych przez jury konkursu w drodze eliminacji. Finaliści zostali podzieleni na dwie grupy pracujące naprzemiennie. Grupy nie mogły obserwować wzajemnie swojej pracy. Przed oficjalnym rozpoczęciem konkurencji zawodnicy losowali grupę i stanowisko pracy.

Zadania konkursowe oceniało Jury pod nadzorem merytorycznym przedstawiciela World Sushi Skills Institute – Pana Hirotoshi Ogawa.

W skład jury ponadto weszli:
– Alon Than – Przewodniczący Jury, bez prawa przyznawania punktów,
– Iulian Constantin, Rumunia
– Jorge Dionicio, USA
– Vladimir Pak, Norwegia
– Wagner Spadacio, Brazylia

Finał konkursu składał się z 4 konkurencji:

1. Sprawianie łososia w japońskim stylu sanmai oroshi
Na tę konkurencje zawodnicy mieli 15 minut. Oprócz właściwego wyfiletowania i przygotowania ryby, należało wykroić 10 plasterków fileta do sushi nigiri

2. Sprawianie dorady w japońskim stylu sanmai oroshi
Konkurencja trwała 10 minut (wszyscy zawodnicy zakończyli ją przed czasem). Zadanie było podobne, jak w przypadku łososia.

3. Kompozycja edo-mae
Według zasad kompozycja powinna składać się z 35-45 elementów, przy czym jako elementy były liczone również dekoracje. Edo-mae to klasyczna forma sushi, rządząca się swoimi zasadami, zatem tu liczyła się wiedza teoretyczna oraz praktyczna. Na przygotowanie zestawu zawodnicy mieli 40 minut

4. Kompozycja kreatywna
W tej konkurencji zawodnicy mogli korzystać z dowolnych składników oraz własnych autorskich pomysłów na wykreowanie talerza sushi, który musiał się składać z 35-45 elementów oraz dodatkowych 10 kawałków sushi do degustacji dla jury. Czas na przygotowanie zestawu: 40 minut.

Zwycięzcą Poland Sushi Cup 2019 został Adrian Kiersnowski ze Swarzędza. Foto: Pyza Made in Poland.
Zwycięzcą Poland Sushi Cup 2019 został Adrian Kiersnowski ze Swarzędza. Foto: Pyza Made in Poland.
Zwycięzcą Poland Sushi Cup 2019 został Adrian Kiersnowski ze Swarzędza. II miejsce zajął Kasper Krajewski z Łodzi, a na III miejscu uplasował się Piotr Kuc z Warszawy.

Laureat będzie reprezentował Polskę podczas World Sushi Cup w Tokio, w dniach 21-23 sierpnia. Pozostali laureaci otrzymali nagrody rzeczowe. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz upominki od sponsorów.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MISTRZOSTWA POLSKI AEROPRESS 2018

22 września w palarni kawy Czarna Fala w Warszawie odbędą się Mistrzostwa Polski Aeropress 2018.

SEDNO SMAKU

"Do Sedna. Zapomniane umiejętności" to nowa inicjatywa warszawskiej restauracji Bazar Kocha. Kolacja inaugurująca cykl odbyła się 29 czerwca. Tematem pierwszej odsłony jest mleko i ziarno. Każda kolacja będzie składała się z sześciu elementów: dwóch przystawek, zupy, dwóch dań głównych i deseru.

KOMPLEKSOWO DLA SEKTORA HORECA

Najnowsze trendy w gastronomii, wiele inspiracji i finał 17. Kulinarnego Pucharu Polski - tak można podsumować 33. edycję targów Polagra Gastro i Invest Hotel, która odbyła się w dniach 25-28 września w Poznaniu, w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Rozdanie nagród przewodnika Michelin krakowskim restauracjom

21 listopada w restauracji Trzy Rybki w Hotelu Stary w Krakowie odbyło się wręczenie Plakiet Przewodnika Michelin 2019 Main Cities of Europe krakowskim restauracjom.

KONKURS LES CHEFS EN OR ROZSTRZYGNIĘTY

Kaczka i dorsz to produkty, które królowały na talerzach podczas właśnie zakończonego konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Francja. Do rywalizacji stanęli przedstawiciele Polski, Francji, Niemiec, Austrii, Rumunii, Szwajcarii oraz Rosji.

SPECJALNIE DLA CUKIERNIKÓW

Polska drużyna zakwalifikowała się do Coupe du Monde de la Pâtisserie, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów cukierniczych na świecie. W Turynie polski zespół zaprezentuje swoje umiejętności. Przygotowania do startu w konkursie będą odbywać się w Ashanti - Szkole Kulinarnej.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
więcej