x

ADAM PAWŁOWSKI: RAPORT Z ARGENTYNY

Kategoria: Wino    25.03.2019

Trzy lata temu miałem przyjemność odwiedzać winnice Chile. Bylem pod ogromnym wrażeniem win, przyrody i lokalnej kultury. Podziwiałem szczyty i zachodnie stoki zjawiskowych Andów i już wtedy marzyłem o tym, żeby sprawdzić, co znajduje się po drugiej stronie pasma górskiego.

Foto: shutterstock.com
Foto: shutterstock.com
Organizatorem wyprawy było biuro promujące wina argentyńskie Wines of Argentina, a uczestnikami 15 Master Sommelierów z Europy i USA. Plan wyjazdu był bardzo ambitny i nastawiony na edukację. W grafiku znalazło się aż dwanaście seminariów poświęconych regionom, podregionom, szczepom, glebom i Andom. Program przewidywał wizyty w Mendozie, bo to najbardziej istotny region odpowiedzialny za 50% krajowej produkcji wina w Argentynie. To uprawa malbeca na żyznych glebach wschodniej części Mendozy historycznie zapewniała wolumen prostych, niezobowiązujących win do picia na co dzień. W dużej mierze ten region odpowiada za spektakularne wyniki produkcji kraju.

Z roczną produkcją sięgającą blisko 14,5 mln hektolitrów wina Argentyna jest piątym największym producentem trunku na świecie. Ten fakt nie dziwi, ponieważ warunki do uprawy winorośli są tutaj niemalże idealne. Większość winnic Mendozy i Salty jest nasadzona na wysokich winnicach u stóp Andów. Średnia wysokość regionu Mendoza to 1000 m n.p.m., a Salty – nawet 500 m wyżej. Tam też znajdują się najwyższe winnice na świecie sięgające 3000 m n.p.m. W takich warunkach uprawa staje się wyzwaniem, ale efekty są spektakularne. W obu regionach Andy mają niebagatelne znaczenie, ponieważ zatrzymują deszcz i chmury znad zachodu i zapewniają średnio 300 dni gorącego słońca w roku. W ciągu dnia grona dojrzewają i produkują cukier, a nocą odpoczywają i kumulują niezbędną dla balansu wina kwasowość. Amplituda temperatur między dniem a nocą dochodzi tutaj nawet do 20 st. Celsjusza.

Andy w dużej części definiują także klimat, który w niektórych miejscach północnej Mendozy i Salty można określić jako pustynny. Bez wody z gór uprawa winorośli nie byłaby możliwa.

Na szczęście góry jak na razie stanowią nieskończone źródło wody pochodzącej z topniejących śniegów, które spływają stokami górskimi, wpływają do rzek lub akwenów i stanowią źródło irygacji winnic. Niegdyś stosowano głównie irygację zalewową, aktualnie zastępuje ją bardziej wydajny i oszczędny system kropelkowy. W zasadzie jedyną formą opadów występujących w Salcie i Mendozie jest grad. Tworzy go gorące powietrze, które unosi się i raptownie się ochładza. Grad występuje głównie w miesiącach letnich i potrafi zdewastować nawet do 80% plonów. Winiarze radzą sobie z nim za pomocą siatek ochronnych. Koszt osiatkowania jednego hektara winnic wynosi od 5 do 10 tys. dolarów. Jeżeli chodzi o inne przeszkody dla sprawnej produkcji wina, filoksera jest obecna w Argentynie, ale nie jest aktywna.

Wspominałem o klimacie pustynnym, dlatego pewnie będzie wam trudno uwierzyć, że producenci Salty zmagają się z problemem wczesnych przymrozków – spędza on sen z oczu nie tylko winiarzom Salty, ale także Patagonii. Ten znajdujący się na południu kraju region temperaturami nawiązuje bardziej do Europy Północnej niż Ameryki Południowej, dlatego też znajdziemy tutaj więcej chłodnolubnych szczepów jak pinot noir, chardonnay, semillion czy nawet rieslingi. Oprócz tego na wschodzie kraju w okolicach Buenos Aires tworzy się zalążek nowego regionu atlantyckiego, który specjalizuje się w aromatycznych winach białych i musujących.

Rozwój nowych regionów, ale także lepsze zrozumienie terroir przekłada się na spektakularne efekty. Argentyńscy winiarze sami przyznają, że pracują w tak komfortowych warunkach klimatycznych, że jakość win zależy głównie od poziomu ich wiedzy i zrozumienia otoczenia, w którym pracują. Obrany przez nich kierunek to mniej dębu, mniej ekstrakcji, mniej interwencji, więcej rześkości i owocu. Dowodem na postęp jest chociażby fakt, że w żadnej z moich ponad 300 not degustacyjnych nie pojawiło się określenie „dżemowy”. Zastąpiło je określenie „soczysty”. Dla mnie to początek nowej ery win argentyńskich.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Chef & sommelier

Konflikty na linii kuchnia - sala to codzienność wielu restauracji. Antagonizmy, zamiast zbliżać, oddalają restaurację od sukcesu, dlatego lepiej postawić na współpracę między frontem a zapleczem. Jak powinna wyglądać w praktyce kooperacja dwóch doświadczonych generałów: szefa kuchni i sommeliera?

TRANSFER PIOTRA PIETRASA

Piotr Pietras został szefem sommelierów w restauracji Hide w Londynie. Mężczyzna będzie odpowiedzialny za zespół 16 sommelierów oraz za kartę win liczącą prawie 6800 etykiet.

POLSKIE WINA NAGRODZONE

17 czerwca po raz piąty w poznańskiej restauracji Spot miał miejsce całodzienny cykl wydarzeń poświęconych polskim winom i cydrom. Z roku na rok jakość polskiego wina wzrasta. Udowodniły to m.in. wyniki konkursu "Polskie korki 2018".

ADAM PAWŁOWSKI: PIWNA REWOLUCJA

Jeszcze 5 lat temu mało kto w Polsce kojarzył takie nazwy jak IPA czy APA z piwem. Nurt piw kraftowych na dobre zmienia krajobraz rynku piwa w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy świadkami "piwnej rewolucji", która na sztandarach niesie hasła dotyczące produkcji jakościowych piw.

Jakie wina podawać do letnich dań?

Smaczny posiłek z kieliszkiem wina może uprzyjemnić letni dzień. Podpowiadamy, jak dobierać wino, by podkreślić i uwydatnić smak najpopularniejszych, wakacyjnych dań.

Polskie wino coraz popularniejsze. Gdzie i jakie szczepy uprawia się nad Wisłą?

Rynek polskich win rozwija się dynamicznie. Jakość niektórych trunków jest bardzo wysoka. Choć branża winiarska w naszym kraju odrodziła się zaledwie kilka lat temu, to wina z Polski są już nagradzane na międzynarodowych konkursach.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej