x

ODPOWIEDNIO PRZECHOWANE

Kategoria: Lifestyle - książki    25.03.2019

Czy słyszeliście kiedyś o metodzie batch? To sposób konserwacji żywności − partiami, oszczędnie i w pełni naturalnie − który powstał dzięki pasji pary Kanadyjczyków do eksperymentowania (i zakręcania).

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
„Batch” to nie tylko poradnik przydatny w sezonie obfitości warzyw i owoców oraz przygotowywania domowych przetworów, ale także pozycja pomocna przy codziennym funkcjonowaniu restauracyjnej kuchni i zapobieganiu marnowaniu żywności. Pasteryzacja, wekowanie, suszenie, chłodzenie, solenie, wędzenie czy infuzowanie to techniki powszechnie stosowane w kuchni. Warto opanować je do perfekcji i zdobyć wiedzę na temat procesów, które w nich zachodzą. Książka pomaga ją usystematyzować i pozwala dobrać sposób konserwacji najlepszy dla danego produktu.

Pasteryzacja w kąpieli wodnej, różne metody suszenia, fermentacja, peklowanie czy wędzenie to tylko niektóre z technik, jakie wyjaśniono w sposób dokładny i prosty. Oprócz tego mamy tu konkretne przepisy, które pozwolą przygotować spiżarnię i wykorzystać resztki produktów. Polecam przepis na prosty barszcz, kimchi, gruszkowe piwo imbirowe, cydr ze skórek gruszek czy intrygujący sos aïoli z marynowanymi jajkami w koszulce. Doskonale wciela się tu w życie filozofia zero-waste. A pośród tych receptur, opowieści i wskazówek każdy może znaleźć coś, co przyda się w jego restauracji.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej