x

CAŁY ŚWIAT HORECA W JEDNYM MIEJSCU

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    27.02.2017

W dniach 5-7 kwietnia w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie równolegle odbędą się Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro oraz Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Targi EuroGastro to wydarzenie, które na stałe zagościło w kalendarzach właścicieli i menedżerów restauracji, kawiarni, cukierni, barów czy punktów zbiorowego żywienia. Odwiedzają je również szefowie kuchni, barmani i bariści, aby poznać ofertę produktów, poszukać inspiracji i wymienić się doświadczeniami z innymi profesjonalistami. Dodatkowa wartość to możliwość zapoznania się z ofertą Targów WorldHotel skierowaną do osób zarządzających obiektami noclegowymi. Dwie duże imprezy targowe w tym samym czasie i miejscu, na 12 tys. mkw. powierzchni, nie zdarzają się często.

WSZYSTKO DLA GASTRONOMII
Wystawcy Targów EuroGastro jak zwykle zaprezentują nowości i sprawdzone rozwiązania w zakresie wyposażenia zaplecza kuchennego, akcesoriów czy sprzętu cateringowego. Dostępne będą produkty i półprodukty spożywcze dla wszystkich sektorów gastronomii, a także napoje, piwa, wina oraz inne alkohole. Nie zabraknie najlepszych gatunków kaw, herbat smakowych, gorących czekolad, naturalnych soków i wód mineralnych. Zaprezentowane zostaną również nowoczesne urządzenia fiskalne i POS oraz oprogramowanie wspierające sprawne zarządzanie lokalami gastronomicznymi. Restauratorzy będą mogli zapoznać się także z różnorodną ofertą zastaw, porcelany, szkła czy galanterii stołowej.

MISTRZOWSKA LEKCJA
Konkursy kulinarne i pokazy to stałe elementy Targów EuroGastro. Uznani szefowie kuchni chętnie wspierają młodych kucharzy, dla których udział w konkursach to szansa zaprezentowania swoich umiejętności. Podczas najbliższej edycji odbędą się: „Kulinarny Talent” Roberta Sowy, „CHEF Culinary Cup” pod patronatem Jerzego Pasikowskiego, a także „Festiwal Kuchni Greckiej” Teo Vafidisa. Z kolei lokalne smaki zostaną przybliżone w konkursie „Produkt regionalny – Mistrzostwa kulinarne im. Hanny Szymanderskiej” organizowanym przez Kubę Korczaka oraz w „Smakach dziczyzny” Artura Świerżewskiego. Młodzi bariści będą zaś rywalizować w „Olimpiadzie Kawy” oraz „Finale Olimpiady Kawy” dla Szkół Gastronomicznych.

WIEDZA KLUCZEM DO SUKCESU
W programie obu wydarzeń znajdą się też merytoryczne szkolenia i konferencje. Słuchacze będą mogli wysłuchać ekspertów i zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą najbardziej aktualnych zagadnień z zakresu zarządzania biznesem gastronomicznym i hotelarskim.

REJESTRACJA ONLINE JUŻ DOSTĘPNA
Klienci biznesowi już dziś mogą zarejestrować się online i skorzystać z 50-proc. zniżki na bilet wstępu, która obowiązuje do 3 kwietnia. Więcej informacji oraz formularze rejestracyjne znajdziecie na: www.eurogastro.com.pl oraz www.worldhotel.pl.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

4 Polaków w półfinałach S.Pellegrino Young Chef 2020

Za nami pierwszy etap międzynarodowego konkursu S.Pellegrino Young Chef 2020. Spośród 2400 kandydatów wyłoniono 135 półfinalistów - w tej grupie znalazło się aż 4 Polaków.

Debic Pastry Cup - nowy konkurs cukierniczy na mapie Polskich

Na tegorocznej edycji targów EuroGastro i Worldhotel (27-29 marca 2019) zadebiutuje nowy konkurs cukierniczy, którego organizatorem jest gwiazda polskiego cukiernictwa Paweł Mieszała we współpracy z MT Targi Polska.

Targi przygotowane ze smakiem? Tak, Chef!

Już 26 i 27 września poznańska Hala Widowiskowo-Sportowa Arena przemieni się w kulinarne centrum miasta. Wszystko za sprawą piątej edycji targów Poznań Vision organizowanych przez Chefs Culinar. Gospodarzem imprezy będzie Daria Ładocha - popularna i lubiana pasjonatka zdrowego stylu życia.

Szkolenie Tork VR Clean Hands z nagrodą targów Interclean Amsterdam Online 2020

Innowacyjne szkolenie Tork w zakresie higieny rąk dla pracowników służby zdrowia otrzymało nagrodę publiczności Visitors Choice Award podczas tegorocznych targów Interclean Amsterdam Online.

The World's 50 Best Restaurants 2019

Jest równie prestiżowy, co kontrowersyjny. Stawia restauracje w świetle reflektorów ku satysfakcji szefów i szefowych kuchni, podczas gdy krytycy mają wobec niego zastrzeżenia. O tegorocznym rankingu The World's 50 Best Restaurants oraz o tym, dlaczego lista wzbudza tak wiele emocji.

Maciej Mazur startuje w konkursie koktajli na bazie sherry

23 marca rusza "Tío Pepe 1on1 virtual bartender’s challenge", czyli międzynarodowy konkurs kreacji koktajli bazujących na sherry. Pierwszy raz w historii zawodów wystartuje reprezentant Polski - Maciej Mazur.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej