x

CAŁY ŚWIAT HORECA W JEDNYM MIEJSCU

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    27.02.2017

W dniach 5-7 kwietnia w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie równolegle odbędą się Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro oraz Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Targi EuroGastro to wydarzenie, które na stałe zagościło w kalendarzach właścicieli i menedżerów restauracji, kawiarni, cukierni, barów czy punktów zbiorowego żywienia. Odwiedzają je również szefowie kuchni, barmani i bariści, aby poznać ofertę produktów, poszukać inspiracji i wymienić się doświadczeniami z innymi profesjonalistami. Dodatkowa wartość to możliwość zapoznania się z ofertą Targów WorldHotel skierowaną do osób zarządzających obiektami noclegowymi. Dwie duże imprezy targowe w tym samym czasie i miejscu, na 12 tys. mkw. powierzchni, nie zdarzają się często.

WSZYSTKO DLA GASTRONOMII
Wystawcy Targów EuroGastro jak zwykle zaprezentują nowości i sprawdzone rozwiązania w zakresie wyposażenia zaplecza kuchennego, akcesoriów czy sprzętu cateringowego. Dostępne będą produkty i półprodukty spożywcze dla wszystkich sektorów gastronomii, a także napoje, piwa, wina oraz inne alkohole. Nie zabraknie najlepszych gatunków kaw, herbat smakowych, gorących czekolad, naturalnych soków i wód mineralnych. Zaprezentowane zostaną również nowoczesne urządzenia fiskalne i POS oraz oprogramowanie wspierające sprawne zarządzanie lokalami gastronomicznymi. Restauratorzy będą mogli zapoznać się także z różnorodną ofertą zastaw, porcelany, szkła czy galanterii stołowej.

MISTRZOWSKA LEKCJA
Konkursy kulinarne i pokazy to stałe elementy Targów EuroGastro. Uznani szefowie kuchni chętnie wspierają młodych kucharzy, dla których udział w konkursach to szansa zaprezentowania swoich umiejętności. Podczas najbliższej edycji odbędą się: „Kulinarny Talent” Roberta Sowy, „CHEF Culinary Cup” pod patronatem Jerzego Pasikowskiego, a także „Festiwal Kuchni Greckiej” Teo Vafidisa. Z kolei lokalne smaki zostaną przybliżone w konkursie „Produkt regionalny – Mistrzostwa kulinarne im. Hanny Szymanderskiej” organizowanym przez Kubę Korczaka oraz w „Smakach dziczyzny” Artura Świerżewskiego. Młodzi bariści będą zaś rywalizować w „Olimpiadzie Kawy” oraz „Finale Olimpiady Kawy” dla Szkół Gastronomicznych.

WIEDZA KLUCZEM DO SUKCESU
W programie obu wydarzeń znajdą się też merytoryczne szkolenia i konferencje. Słuchacze będą mogli wysłuchać ekspertów i zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą najbardziej aktualnych zagadnień z zakresu zarządzania biznesem gastronomicznym i hotelarskim.

REJESTRACJA ONLINE JUŻ DOSTĘPNA
Klienci biznesowi już dziś mogą zarejestrować się online i skorzystać z 50-proc. zniżki na bilet wstępu, która obowiązuje do 3 kwietnia. Więcej informacji oraz formularze rejestracyjne znajdziecie na: www.eurogastro.com.pl oraz www.worldhotel.pl.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

KULINARNY PUCHAR POLSKI 2017 - LISTA OBOWIĄZKOWA

Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-27 września w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Gastronomii i Wyposażenia Hoteli Polagra Gastro i Invest Hotel. Przedstawiamy kolejne szczegóły.

Gwiazdki Michelin w Wielkiej Brytanii i Irlandii rozdane

Prestiżowy francuski przewodnik kulinarny Michelin nagrodził restauracje ze Zjednoczonego Królestwa oraz Irlandii. Do grona lokali trzygwiazdkowych dołączyły dwie nowe restauracje z Londynu.

Polacy na 25 edycji Olimpiady Kulinarnej IKA w Stuttgarcie

Około 2 tysięcy kucharzy i cukierników z ponad 60 krajów zaprezentuje swoje umiejętności podczas Olimpiady IKA, która potrwa od 14 do 19 lutego 2020 r. Wśród uczestników walczących o złote, srebrne i brązowe medale znalazły się dwie drużyny narodowe z Polski - seniorów i juniorów.

Szkolenie Tork VR Clean Hands z nagrodą targów Interclean Amsterdam Online 2020

Innowacyjne szkolenie Tork w zakresie higieny rąk dla pracowników służby zdrowia otrzymało nagrodę publiczności Visitors Choice Award podczas tegorocznych targów Interclean Amsterdam Online.

Ostatnia nominacja do Kulinarnego Pucharu Polski

10.08 w Ustroniu odbyły się XIV Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny. Konkurs zwyciężył Kamil Tłuczek i Piotr Kuzdro z Grand Hotel Boutique w Rzeszowie, a ponieważ zespół ten jest już w finale tegorocznej edycji KPP, nominacja została przyznana Marcie Podgórskiej z Hotelu Notera w Chojnicach.

Czy znikną wege burgery? Bruksela zdecyduje o przyszłości produktów roślinnych

Na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego 19-22 października 2020 r. europosłowie zdecydują o przyszłości żywności pochodzenia roślinnego. Odbędzie się głosowanie nad wprowadzeniem kolejnych restrykcji dotyczących wegańskich produktów.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej