x

"NOMA: MY PERFECT STORM"

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    27.02.2017

Film o słynnej restauracji w Kopenhadze trafia do kolejnych kin - już wkrótce w Polsce. Pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Pierra Deschampsa przedstawia sylwetkę René Redzepiego - szefa kuchni Nomy, który zrewolucjonizował współczesną gastronomię, nie tylko skandynawską.

Foto: materiały prasowe
Foto: materiały prasowe
Noma niedługo się zamyka – po ponad dekadzie sukcesów jej twórca szykuje się do otwarcia nowego miejsca oraz organizuje pop-up w Meksyku. O filmie „Noma: My Perfect Storm” pisaliśmy już w listopadzie przy okazji jego polskiej premiery. Film pokazuje jeden z najtrudniejszych momentów w historii Nomy (restauracja straciła 1. miejsce na liście The World's 50 Best; miało też wtedy miejsce zbiorowe zatrucie) oraz jej powrót na szczyt.

Od grudnia film regularnie pokazywany jest w Warszawie i we Wrocławiu (w Muranowie oraz w kinie Nowe Horyzonty), a 4 lutego odbyła się premiera w Trójmieście, w gdyńskim kinie GCF. Wszystkim premierowym pokazom towarzyszyły dyskusje ze specjalnymi gośćmi oraz kolacje inspirowane filmem: w Atelier Amaro, Bez Gwiazdek i Sztuczce.

Już na 25 lutego na godz. 18 zaplanowano kolejny pokaz specjalny, tym razem w krakowskim kinie Pod Baranami. Po seansie odbędzie kolacja w restauracji Albertina, przygotowana przez szefa kuchni Grzegorza Fica. Aż do kwietnia przewidziane są regularne pokazy w wyżej wymienionych kinach, a już wkrótce premiery w kolejnych miastach. Więcej szczegółów znajdziecie na stronach kin oraz na: facebook.com/FilmsForFoodPoland.

„Food Service” jest patronem medialnym polskiej dystrybucji filmu.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Mięso z laboratorium dopuszczone do sprzedaży. Można spróbować go w Singapurze

Singapur dopuścił do sprzedaży mięso wyhodowane w laboratorium. Pierwsze danie z kurczaka wyprodukowanego w ten sposób sprzedano w restauracji 1880. Kosztowało około 65 złotych.

Rosną zbiory Muzeum Prawdziwej Czekolady. Otwarcie coraz bliżej!

Powstające w Warszawie Muzeum Prawdziwej Czekolady współtworzą pasjonaci, przekazując swoje pamiątki i zbiory. Organizatorzy do końca grudnia przedłużyli termin akcji mającej na celu pozyskiwanie eksponatów. Na jej uczestników czekają zestawy czekolad i nagrody pieniężne do nawet 1000 złotych!

Kisimy na Placu Bankowym

Wykłady i warsztaty poświęcone kiszeniu, ostrygi i prosecco, kultowe samochody oraz wiele innych atrakcji przy dźwiękach zespołu dixielandowego - to wszystko 7 września na Placu Bankowym w Warszawie.

Najlepsze restauracje Plebiscytu Gości Restaurant Week

Prawie 90 tysięcy uczestników ogólnopolskiego Festiwalu Restaurant Week, który zakończył się 5 lipca, miało szansę ocenić dania, obsługę i atmosferę w 348 restauracjach w kraju. To jedyny tak duży plebiscyt, w którym o zwycięstwie decydują nie eksperci, a amatorzy dobrej kuchni.

"Refresh your life" - promocja europejskich owoców

Finansowany ze środków UE projekt "Refresh your life" ma na celu promocję europejskich, świeżych owoców i warzyw na rynkach Polski, Niemiec i Czech.

Finał II edycji konkursu "KUKBUK Poleca"

Do akcji zgłoszono blisko 700 produktów od prawie 200 lokalnych producentów i właścicieli gospodarstw agroturystycznych. 24 z nich z certyfikatami.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej